تبیین خدمات متقابل انقلاب اسلامی و مهدویت در شماره 61 ماهنامه حلقه‎وصل

ماهنامه حلقه‎وصل با موضوع «انقلاب اسلامی و مهدویت» منتشر شد؛
ارسال زمان بندی شده: 
شنبه, 20 مرداد, 1397 - 09:30
شصت‎ویکمین شماره ماهنامه حلقه‎وصل با موضوع «انقلاب اسلامی و مهدویت» ویژه «اولین اجلاس فعالان مهدوی سراسر کشور» منتشر شد. حلقه‎وصل در این شماره ضمن معرفی موسسه‎های فعال مهدوی در سطح کشور به تبیین خدمات متقابل انقلاب اسلامی و مهدویت از نگاه صاحب‏نظرانی چون دکتر شفیعی سروستانی، دکتر شجاعی، حجت‌الاسلام پناهیان، محمدمهدی تلوری و حاج حسین یکتا پرداخته است.

سرویس معرفی: شصت‎ویکمین شماره ماهنامه حلقه‎وصل با موضوع «انقلاب اسلامی و مهدویت» ویژه «اولین اجلاس فعالان مهدوی سراسر کشور» منتشر شد. حلقه‎وصل در این شماره ضمن معرفی موسسه‎های فعال مهدوی در سطح کشور به تبیین خدمات متقابل انقلاب اسلامی و مهدویت از نگاه صاحب‏ نظرانی چون دکتر شفیعی سروستانی، دکتر شجاعی، حجت‌الاسلام پناهیان، محمدمهدی تلوری و حاج حسین یکتا پرداخته است.

تولد تازه مهدویت

صادق یزدانی، سردبیر ماهنامه حلقه‎وصل در یادداشت خود به تاثیر انقلاب اسلامی به پدیده‏های مختلف پرداخته است و از این نوشته که انقلاب «مسئله مهدویت و ظهور را از اسارت و دگم‎اندیشی و انحراف به در آورد.» یزدانی در ادامه با درنگی بر آموزه‎های مهم مهدوی از نگاه امامین انقلاب اسلامی نهیب زده است که ما فعالان خودجوش و انقلابی باید این مفاهیم را از کتاب‎های و سخنرانی‏های امامین انقلاب استخراج و از اینکه فقط عکس این دو امام را قاب و در اتاقمان بگذاریم پرهیز کنیم. او در پایان نوشته است: «انقلاب اسلامی یک تولد بود برای همه خوبی‎ها و یکی از این خوبی‎ها مهدویت است. باید قدر این تولد تازه را دانست و برای صیانت از آن از همه چی گذشت.»

قبل از فرج، آسایش و عافیت‌طلبی نیست

ماهنامه حلقه‎وصل در ادامه بخش‎هایی از سخنان مهم و حیاتی امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب را در مورد «مسئله ظهور و پیوند انقلاب اسلامی با اتفاق آخرالزمان» بازخوانی و واکاوی کرده است. همچنین در این شماره حجت‌الاسلام پناهیان کیفیت حکومت امام مهدی(عج) و نقش ما در این حکومت را با محوریت فرازهایی از دعای افتتاح تبیین کرده است. در این بخش «اصول ولایت‌پذیری و نسبت آن با مهدویت» موضوع یادداشت دکتر محمدمهدی تلوری است. دکتر تلوری در این یادداشت اصول ولایت‎پذیری را با محوریت ولایت در محبت، ولایت در معرفت و ولایت در اطاعت تبیین کرده است. حاج حسین یکتا نیز به این سوال پاسخ داده است که «چرا انقلاب ما طلیعه ظهور امام عصر(عج) است؟» و حجت‎الاسلام جواد نصرالله‎پور در یادداشت خود به مهمترین وظایف رسانه در عصر انتظار پرداخته است.

اربعین، تجلی طلب جهانی برای ظهور

در شماره 61 ماهنامه حلقه‎وصل گفت‎وگوهای مهم و جذابی با دکتر اسماعیل شفیعی سروستانی و دکتر محمد شجاعی انجام شده است. دکتر سروستانی در این گفت‌وگو ضمن معرفی فعالیت‎ها موسسه خود، تمامی مسلمات و بدیهیات ذهن ما در مورد نسبت بین انقلاب اسلامی و مهدویت را به چالش می‎کشد و به صراحت می‎گوید که جامعه امروز ما مهدوی نیست و احساس نگرانی می‎کند از این‌که واقعه استبدال اتفاق بیفتد و رسالت زمینه‎سازی برای ظهور از ایران و ایرانی گرفته شود. «ارزیابی تجلی ظهور با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و جهانی» موضوع گفت‌وگوی ماهنامه حلقه‌وصل با دکتر شجاعی است. دکتر شجاعی اربعین را تجلی طلب جهانی برای ظهور می‎داند و معتقد است که حج امروز در دست مستکبرین و یهودیان است و «چون خداوند و ائمه می‎دانستند که مکه و حج نمی‎توانند به وظیفه خود عمل کنند، به دنبال جایگزین مناسب و قوی‎تر از حج برای این قضیه بودند. لذا مسئله عزاداری برای امام حسین(ع) و مسئله اربعین را خیلی هنرمندانه و دقیق و تخصصی در معارف گنجاندند.»  

معرفی موسسههای فعال مهدوی

معرفی موسسه‎های فعال مهدوی در سطح کشور بخش بعدی ماهنامه حلقه‎وصل است. حلقه‎وصل در این بخش در قالب گزارش به معرفی فعالیت‎ها و محصولات موسسه‎های مهدوی مانند بنیاد مهدوی و آینده‎پژوهی استان اصفهان، موسسه فرهنگی هنری پژوهشی مصاف ایرانیان که به مدیریت علی‎اکبر رائفی‎پور اداره می‎شود، موسسه آینده روشن، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(ع) قم، مجمع راهبردی اندیشه مهدوی، موسسه امید نجات‎بخش همدان، مجمع تشکل‎های مهدوی استان خراسان رضوی و مهدیه سرخه پرداخته است.

برگزاری نخستین اجلاس سراسری فعالان مهدوی کشور

نخستین اجلاس سراسری فعالان مهدوی کشور که حلقه‌وصل به این مناسب موضوع شماره 61 خود را به «انقلاب اسلامی و مسئله مهدویت» اختصاص دارد با محوریت «واکاوی اندیشه‌های امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب» در خصوص مهدویت هفدهم و هجدهم مردادماه جاری در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی با حضور و سخنرانی چهره‌هایی همچون آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام پورسید آقایی مدیر مرکز تخصصی موعود، محمد شجاعی فعال حوزه مهدویت در جمع نخبگان و مدیران مؤسسات مهدوی کشور برگزار شد.

نشریه حلقه‌وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود. برای دریافت این نشریه می‌توانید با شماره تلفن 5-02177655134 تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع از آخرین خبرها و گزارش‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، می‌توانید از سایت Hvasl.ir استفاده کنید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

تابلو

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.