نمایشگاه کاریکاتور «خلیج همیشه فارس» جوابیه‌ای هنری به ادعای موهون ترامپ است

شجاعی طباطبایی مطرح کرد:
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 25 مهر, 1396 - 12:15
مسعود شجاعی طباطبایی نمایشگاه کاریکاتور «خلیج همیشه فارس» را جوابیه‌ای هنری به سخنان ابلهانه‌ی ترامپ می‌داند.

به گزارش حلقه وصل، روز گذشته دوشنبه 24 مهر 1396 نمایشگاهی از آثار کاریکاتور با عنوان «خلیج همیشه فارس» افتتاح شد.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر بخش هنرهای تجسمی حوزه هنری درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: پس از صحبت های ابلهانه ی ترامپ تصمیم به برگزاری این نمایشگاه گرفتیم. پیشتر هم مسابقه ی کاریکاتور ترامپیست را با شرکت هنرمندانی از 75 کشور برگزار کردیم. اما این بار ترامپ در سخنرانی‌اش از کلمه ی معجول خلیج عربی استفاده کرد که این کار موجی از اعتراض های مردمان ایران را در پی داشت. در فضای مجازی هم بسیاری از مردم با این مسئله به گونه ای اعتراضی و طنز برخورد کردند.

او ادامه داد: در عرصه کاریکاتور هم ما تصمیم گرفتیم هم گام با مردم باشیم و نمایشگاهی با عنوان خلیج همیشه فارس داشته باشیم. این نمایشگاه جوابیه ای هنری به ادعای موهون ترامپ است. ترامپ بیش از این که نقش رئیس جمهور را داشته باشد نقش دلال را دارد. بیشتر توجهش هم به سمت کشورهای عربی است و دوست دارد فضا را به سمتی ببرد که کاسبی خودش را انجام دهد.

شجاعی طباطبایی گفت: برخی از آثار این نمایشگاه قدیمی هستند اما بسیاری از آثار هم جدید هستند. بیشتر هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درآمده، هنرمندانی هستند که در شهرستان ساکن هستند. برخی از این بچه ها تا صبح روز افتتاح نمایشگاه مشغول کار بر روی اثرشان بودند.

او تاکید کرد: همین الان هم آثار دیگری هم به دستمان رسیده و امیدواریم ظرفیت بهره برداری از این آثار هم برایمان فراهم شود. دوستانمان در بخش تبلیغات شهریِ تهران قصد دارند این آثار را در فضای شهری به نمایش بگذارند. در مبحث «خلیج همیشه فارس» استفاده از کاریکاتور خیلی جواب میدهد. نگاه طنزی که مردم در طنز کلامی دارند در اینجا به تصویر درآمده است.

شجاعی طباطبایی درباره تاثیر این آثار در سطح بین الملل گفت: بخش عمده ای از این کارها در فضای مجازی و فضاهای عمومی قرار می گیرد. در حال حاضر چند اثر را در فضای مجازی منتشر کرده ایم که همین چند اثر چندین هزار بار بازنشر شده اند. مطمئنیم که با انتشار این آثار در فضای مجازی شاهد بازخوردهای خوبی در عرصه بین المللی خواهیم بود.

نمایشگاه «خلیج همیشه فارس» از امروز 24 مهر کارش را آغاز کرده و تا سوم آبان ادامه دارد. علاقه مندان می توانند در بازه ی زمانی یاد شده و هر روز از ساعت 09:00 تا 18:00 به آدرس تهران، انتهای خیابان سمیه، حوزه هنری مراجعه کنند و آثار این نمایشگاه را ببینند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.