ابتذال و هنجارشکنی فضای حاکم بر تئاتر را رقم زده است

نظارت ضعیف بر نمایش ها؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 26 دى, 1396 - 14:00
عرصه نمایش طی سالیان گذشته روزگار پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در حالی که قبلا شاهد کمبود سالن های برگزاری و امکانات بودیم اما حالا با بهبود این موضوعات شاهد معضلات دیگری هستیم

سرویس حاشیه نگاری: عرصه نمایش طی سالیان گذشته روزگار پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در حالی که قبلا شاهد کمبود سالن های برگزاری و امکانات بودیم اما حالا با بهبود این موضوعات شاهد معضلات دیگری هستیم.

یکی از وظایف شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی، بررسی و نظارت بر آثار نمایشی است. آثاری که باید در ابتدا از زیر ذره بین بازبینان مرکز هنرهای نمایشی رد شوند و سپس با مجوز این نهاد راهی صحنه شوند.

این روزها اما انگار نگاه شورای نظارت کمی با نگاه ذره بینی و موشکافانه فاصله گرفته و باید گفت که این مرکز به طور کامل دچار کم بینایی در نظارت بر عملکرد گروه های نمایشی شده است.

در سال های اخیر تئاتر با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم کرده ، از کمبود سالن های نمایش  و امکانات گرفته تا به کارگیری ستاره های سینما و افول آنها به یک باره ، و نمایش های ضعیفی که همگی باعث عدم جذب مخاطب شده اند.

اما موضوع مهمی که خیلی در این سال ها در تئاتر سرو صدا به پا کرده نوع آثاری است که به نمایش در می آیند و بعضا به ابتذال هم کشیده شده اند. نمایش هایی که نه در آیین و نه در گذشته ما جایی داشته اند. که در ادامه به بعضی از آنها خواهیم پرداخت.

نمایش «هدا گابلر» که در سال های گذشته به نمایش در آمده است به محلی برای ترویج اباحه گری، ابتذال و عادی سازی چند شوهری، اختلاط زن و مرد و استفاده از نماد های یک فرقه انحرافی موسوم به بردگی جنسی و فراماسونری و دیگر اقدامات ضد ارزشی تبدیل شده بود.

تئاتر آزاد نامی است که به نوعی تئاتر خصوصی، مستقل و مردمی اطلاق می شود که بر پایه فروش بلیت و استقبال عمومی هزینه های رایج خود را تامین می کند. اگرچه انتظار می رفت این نوع نمایش با خود، رقابت جدی و ارتقاء هنر نمایش را به ارمغان آورد اما متاسفانه گویا به عکس باعث به وجود آمدن نوعی سودجویی و کسب منفعت به روش های غیر هم سو با هنر ارزشی شده است. حالا حتی بعضی افراد که سابقه حضور در تلویزیون را نیز دارند، برای حضور در این نمایش های عموما سخیف و پر از ایراد سر و دست می شکنند تا شاید به مطامع مالی خود دست یابند.

اما پدیده جدیدی که این روزها در تئاتر سر در آورده است استفاده از بازیگر مرد در نقش زن و بازیگر زن در نقش مرد است! موضوعی که احکام اسلامی آن را تایید نمی کند و در عرف جامعه هم پذیرفته نیست اما به مد این روزهای تئاتر تبدیل شده است!

کارگردان این نمایش برای این که راحت تر معاشقه زن و مرد را در صحنه نشان دهد و یا بازیگران بتوانند همدیگر را در آغوش گیرند و یا اندام عریان زن به نمایش در آورد، از بازیگر مرد در نقش زن استفاده می کند!

شهاب الدین حسین پور کارگردان اثر «سرآشپز پیشنهاد می کند»است که از دو بازیگر مرد چهره سینما در نقش زن در تئاترش استفاده کرده است. آرایش غلیظ روی چهره مرد در نقش زن، نمایش پای عریان،برجسته کردن اندام های جنسی و روابط با مردان یکی از مواردی است که در این نوع اجراهای تئاتر به چشم می خورد!

همه این موضوعات باعث شده تا تئاتر حال و روز خوبی نداشته باشد و از مسئولان فرهنگی ، نهاد های نظارتی بر نمایش و منتقدان و کارشناسان این هنر انتظار می رود تا با ورود به این موضوع و برخورد با این هنجارشکنی ها جلوی ترویج آنها را گرفته و راهکاری برای اجرای نمایش های فاخر ارائه دهند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.