مساجد یکی از مهم‌ترین پایگاه‌ها و ارکان نظام اجتماعی اسلامی/ احیای شعائر مذهبی میان مردم و جامعه، حکم خدا است+صوت

شفیعی‌سروستانی:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 3 مهر, 1396 - 12:30
مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) ابراز داشت: می‌گویند چرا اینقدر پول برای پخت نذری می‌دهید، چرا این پول‌ها را صرف فقرا و ازدواج جوانان نمی‌کنید، در حالی که احیای شعائر مذهبی میان مردم و جامعه، حکم خدا است.

به گزارش حلقه وصل، اسماعیل شفیعی‌سروستانی مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) با اشاره به علت تضعیف سنت‌ها و‌ تقویت بدعت‌ها در ماه محرم گفت: از سال‌های قبل جریانی در حال بدل زدن مراکزی بودند که جای مساجد را بگیرند و دانسته و ندانسته بر این کار اصرار می‌کردند، هر چند ظاهر زبیا و ممدوح داشت، اما با خودش نوعی تضعیف بزرگ‌ترین پایگاه‌های اسلامی را داشت.

وی افزود: می‌دانیم مساجد یکی از مهم‌ترین پایگاه‌ها و ارکان نظام اجتماعی اسلامی به حساب می‌آید که به عنوان یک قطب و رکن اصلی حیات اجتماعی مجال ارتباط یافتن جمعی با خداوند را فراهم می‌کند.

شفیعی‌سروستانی بدل زدن را به عنوان یک استراتژی تضعیف شعائر اسلامی و شیعی توصیف کرد و گفت: این تضعیف مورد نظر جریان‌های استکباری و استعماری است، اینکه این روزها مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) شور پیدا می‌کند و هیجانی را به جامعه تزریق می‌کند، باعث احیا و نگرش دوباره مردم به سنت مذهبی عزاداری می‌شود.

وی با اشاره به برخی پیام‌ها و خطوطی که این روزها در فضای مجازی ردوبدل می‌شود، ادامه داد: در این پیام‌ها گفته می‌شود چرا اینقدر پول برای پخت نذری می‌دهید، چرا برای ساخت شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) در جوار مضجع امام علی(ع) در نجف پول می‌دهید، چرا این همه هزینه برای رفتن به حج صرف می‌کنید، چرا این پول‌ها را صرف فقرا و ازدواج جوانان نمی‌کنید، شاید شنونده در ظاهر و بدو امر گمان کند با مطلب زیبا و خداپسندانه روبرو می‌شود، ولی دانسته یا ندانسته متوجه نیست که اراده باطل پشت آن است.

این پژوهشگر مهدوی گفت: در حالی که احیای شعائر مذهبی میان مردم و جامعه حکم خدا است، احیای شعائر فرمان خداوند متعال است، اینکه توصیه‌های مؤکد ائمه معصومین(ع) زیارت امام حسین(ع) حتی با شرایط سخت زمانی و مکانی دیده می‌شود، بنابراین حفاظت و مراقبت از شعائر مذهبی و احیای سنت‌های دینی در اولویت است.

وی افزود: این کار باعث دوام و بقای حیات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مؤمنان و مسلمانان در عرصه جهان می‌شود.

برای شنیدن علت تضعیف سنت‌ها و‌ تقویت بدعت‌ها در ماه محرم از دیدگاه شفیعی‌سروستانی از لینک زیر اقدام کنید:

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.