افتتاح موزه قیام گوهرشاد در دهه فجر در مشهد/ از موسیقی گوهرشاد رونمایی می‌شود

وحید جلیلی خبر داد:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 20 دى, 1395 - 09:00
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از افتتاح موزه قیام گوهرشاد هم‌زمان با دهه فجر امسال در این شهر خبر داد و بازسازی قیام گوهرشاد را نقطه شروعی برای احیای تاریخ ایران برشمرد.

سرویس دریچه: وحید جلیلی یکشنبه‌شب در همایش «سروهای فیروزه‌‌ای» در تالار شهر با ابراز تأسف نسبت به عدم وجود میراث فاخر فرهنگی در مشهد اظهار داشت: متأسفانه علاوه بر اینکه بسیاری از بافت‌های قدیمی این شهر توسط سوء استفاده کنندگان از بین رفت، در سکوت رسانه‌ای بخش قابل توجهی از میراث فرهنگی مشهد نابود شد.

وی میراث معنوی را حاوی تاریخ پرفراز و فروغ مشهد برشمرد و اضافه کرد: حرکت قیام گوهرشاد به‌عنوان فعالیتی شاخص در تاریخ محسوب می‌شود و بازسازی این قیام می‌تواند نقطه شروعی برای احیای تاریخ ایران باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه متأسفانه علم و هنر مدرن در تاریخ معاصر نسبت به چنین قیام‌های تأثیرگذاری بی‌اعتنا است بیان کرد: در راستای رفع این رویکرد اشتباه، اقدامات علمی، فرهنگی و هنری بسیاری در خصوص تاریخ ‌نگاری واقعه گوهرشاد صورت گرفته به‌طوری که بیش از ۱۰۰ هزار کتاب چاپ و بیش از ۳ هزار اثر هنری خلق شده است.

جلیلی از افتتاح موزه قیام گوهرشاد هم‌زمان با دهه فجر امسال در این شهر خبر داد و گفت: علاوه بر انجام فعالیت‌های قابل توجه در انیمیشن، در موسیقی نیز اثر فاخری تهیه شده که در آینده‌ای نزدیک رونمایی می‌شود.

وی هنر را دارای ارتباط مستقیم با وقایع تاریخی برشمرد و یادآور شد: در صورت فراموش شدن حوادث بزرگ تاریخی و نادیده گرفته آن، بی‌تردید ضربه اصلی به هنر وارد می‌شود بنابراین هر فردی که به حماسه گوهرشاد توجه کند، بیش از هر کس به خودش خدمت کرده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.