آغاز پویش استانی گردآوری خاطرات فعالان عرصه‌ انقلاب و‌ دفاع مقدس

به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری همدان؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 27 شهريور, 1397 - 15:00
حوزه هنری استان همدان پویش استانی گردآوری خاطرات فعالان عرصه‌ انقلاب و‌ دفاع مقدس را با هدف گردآوری و آرشیو متقن و قابل استناد خاطرات شفاهی رویدادهای این دو برهه‌ مهم از تاریخ کشور در همدان آغاز کرده است.

به گزارش حلقه وصل، حامد زمان‌میرآبادی مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری همدان با بیان نقش فعالان عرصه‌ پایداری اظهار کرد: نقش انقلابیون و رزمندگان دفاع مقدس، ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار، حفاظت و بهره‌برداری از آثار و ارزش­‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، ثبت حماسه‌های جاودانه‌ امت اسلام و آثار آن در شئون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی و جلوگیری از نابودی، تحریف، کمرنگ شدن و فراموشی میراث گران‌بهای خون پاک ایثارگران اسلام در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از ماموریت‌های تعریف‌شده برای این پویش است.

حامد زمان‌میرآبادی با اشاره به تدوین بانک جامع اطلاعاتی سرداران، امیران و فعالان عرصه‌ انقلاب اسلامی (بیش از 140 نفر) در استان با همکاری سازمان­‌های هم‌عرض (بنیاد حفظ آثار، سپاه، ارتش، سازمان اسناد و کتابخانه‌ ملی و  مرکز اسناد انقلاب اسلامی) اظهار کرد: آرشیو مجموعه مصاحبه­‌های انقلابیون، سرداران، امیران، اقشار و دیگر صنوف حاضر در عرصه‌ انقلاب و دفاع مقدس نیز در این طرح مدنظر قرار دارد.

وی تمرکززدایی از مرکز استان به منظور گردآوری خاطرات شفاهی فعالان انقلاب و دفاع مقدس در هر شهرستان را مهم دانست و گفت: این طرح با هدف ایجاد پراکندگی جغرافیایی و توجه به زیست‌بوم هر منطقه و لحاظ کردن معیارهای زبانی و تشکیل شورای راهبردی نظارت بر تولید محتوای آثار حوزه‌ پایداری اعم از انقلاب و دفاع مقدس  است که در این طرح به دنبال تحقق آن هستیم.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری همدان با بیان اینکه ساختار این پویش استانی که توسط حوزه هنری استان همدان راه‌اندازی شده است، افزود: این پویش استانی دارای دو حوزه‌ علمی و اجرایی و دبیرخانه‌ تجمیع محتوایی است که شورای سیاست‌گذاری وظیفه‌ راهبری، تعیین خط مشی کلی و راستی آزمایی محتوای رسیده از دبیر اجرایی استان را عهده‌دار است.

وی خاطرنشان کرد: این گروه تخصصی پس از تأیید صحت محتوای رسیده و ابلاغ خط مشی و نقشه‌ی‌ راه با نظارت و هدایت دبیران علمی به تولید محتوا می‌­پردازند.

میرآبادی ادامه داد: کارگروه تخصصی متشکل از نویسندگان، کارشناسان و مطلعان حوزه‌ ادبیات دفاع مقدس است که از میان متعهدان و اشخاص آشنا با مقوله‌ تولید محتوا در حوزه‌ پایداری و جنگ تحمیلی انتخاب شده و تحت نظارت و در تعامل مستقیم و مستمر با شورای علمی قرار دارد.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری همدان با بیان اینکه در این پویش، استان به 9 شهرستان تقسیم خواهد شد، گفت: دبیر اجرایی شهرستان‌های استان (سازمان بسیج هنرمندان) در تعامل مستقیم با دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان اقدام به گردآوری محتوا اعم از مصاحبه، اسناد، عکس، لیست اسامی و شماره‌ تماس فعالان عرصه دفاع مقدس و ... خواهد کرد.

وی با بیان اینکه پویش‌‌گران هر شهرستان با نظارت مستقیم و از طریق گزینش علمی و تخصصی توسط رده‌ شهرستان عهده‌دار گردآوری محتوا خواهند بود، افزود: محتوای برآمده از هر شهرستان به دبیرخانه‌ سازمان بسیج هنرمندان استان ارسال خواهد شد.

میرآبادی یادآور شد: این طرح در مرحله‌ دوم در اختیار دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری و سپس دبیرخانه‌ اجرایی استان قرار خواهد گرفت و شورای سیاست­گذاری و علمی با همکاری کارگروه تخصصی به تولید محتوا خواهند پرداخت.

وی در پایان گفت: تاکنون با افرادی نظیر مهین جسری، مرتضی فضلعلی، محمدعلی حیدری‌دلگرم، تقی سراجیان، هما شالباف، ماشاالله حرمتی و محسن جام‌بزرگ مصاحبه‌هایی با موضوع انقلاب و دفاع مقدس انجام گرفته و هر اثر در مراحل مختلفی از انجام مصاحبه تا چاپ قرار دارد که در اخبار بعدی جزییات دقیق هرکدام از این آثار اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منبع: فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.