سالروز حضور سرزده مقام معظم رهبری در حرم مطهر شهدای گمنام کهف الشهدا

29 تیرماه؛
ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 29 تير, 1397 - 07:15
جزئيات شنيدنی و جذاب اين واقعه بيش از آن است كه در يك نوشته كوتاه پرداخته شود؛ اما حضور سرزده و بی سر و صدای مقام معظم رهبری بر مزار اين شهيدان گمنام در سحرگاه روز جمعه ۲۹ تيرماه كه نماز شب و نماز صبح را در كهف الشهداء به جای آوردند ابعاد ويژه‌ای به اين موضوع داد. حضور نمادين ايشان در كهف الشهداء حاوی پيام‌های رمزی زيادی برای ما است.

سرویس مبشرصبح: اين بحث نمادها مثل اينكه تمومی نداره! چند سال پيش كه بچه‌های تفحص شهدا خدمت مقام معظم رهبری مشرّف شده بودند ايشان ضمن تجليل از كار پر ارزش جست‌وجوی مفقودان اين جمله را فرموده بودند: «اين عمليات تفحص شهدا يك معنای نمادين دارد‍، يك معنای رمزی دارد؛ معنايش اين است كه علی‌رغم آن كسانی كه می‌خواهند مسأله شهادت را، مسأله شهيد را، مسأله فداكاری را زير غبارها و خاك و خل‌ها پنهان كنند، شما نمی‌گذاريد اين كار انجام شود.»

يكی ديگر از آن كارهای سمبليك و نمادين كه در راستای تفحص شهدا انجام می‌شود، تدفين پيكر مطهر شهدای گمنام در نقاط ويژه شهرهاست؛ شهدايی كه با وجود اطمينان از شهيد بودنشان به دليل فقدان مدارك و نشانه‌های شناسايی گمنام باقی مانده‌اند؛ گرچه شهدای گمنام خود از نام‌آورترين اولياء خدا در ملكوت اعلای عالم هستند.

11 سال پيش ۵ شهيد گمنام در منطقه ولنجك تهران به خاك سپرده شدند. حكايت اين مراسم جالب و شنيدنی است. ابتدا با بررسی‌هايی كه انجام می‌شود، نقطه‌ای در ميان منطقه مسكونی در نظر گرفته شده بود و هماهنگی‌های لازم نيز صورت گرفت؛ اما بعد از اعتراض و اعلام مخالفت عده‌ای از ساكنان و اهالی محل، مسئولان برگزاری مراسم در تعيين مكان تدفين شهدا دچار ترديدهايی می‌شوند و از قرآن كريم چاره‌جويی می‌كنند. استخاره‌ای گرفته می‌شود و اين آيه آنان را راهنمايی می‌كند: «و إذ اعتزلتموهم و ما يعبدون إلا الله فاوا إلی الكهف ينشر لكم ربّكم من رحمته و يهیّیء لكم من أمركم مرفقاً»

آيه، داستان اصحاب كهف را بازگو می‌كند آن هنگام كه آن جوانمردان از مردم شهر و خدايان باطل آن‌ها كناره‌گيری كرده و به غار پناه آوردند تا از رحمت واسعه خدای تعالی بهره‌مند شوند و گشايشی در كارشان حاصل شود...

ولنجك يكی از مناطق شمالی شهر تهران است و به كوه‌های شمال تهران متصل می‌شود؛ استخاره صريح و روشن تكليف را روشن كرده بود؛ بچه‌های بسيجی به جست‌وجوی غار در نزديكی محل از پيش تعيين شده پرداختند و در نهايت تعجب در دل كوه و در ارتفاعی مشرف به منطقه قبل يك غار پيدا می‌كنند؛ گويی آنجا از مدت‌ها پيش برای ميزبانی شهيدان گمنام آماده شده بود... مراسم تشييع و تدفين شهدا در غار با حضور مردم مؤمن منطقه و حتی آن دسته از ساكنان كه ابتدا با اين طرح مخالفت می‌كردند، برگزار شد و شهدا در غار آرام گرفتند و غار، كهف الشهداء نام گرفت.

جزئيات شنيدنی و جذاب اين واقعه بيش از آن است كه در يك نوشته كوتاه پرداخته شود؛ اما حضور سرزده و بی سر و صدای مقام معظم رهبری بر مزار اين شهيدان گمنام در سحرگاه روز جمعه ۲۹ تيرماه كه نماز شب و نماز صبح را در كهف الشهداء به جای آوردند ابعاد ويژه‌ای به اين موضوع داد. حضور نمادين ايشان در كهف الشهداء حاوی پيام‌های رمزی زيادی برای ما است.

كهف الشهداء در دسترس من و شماست، مكانی خلوت و معنوی و به دور از هياهوی بی‌ثمر شهر كه ما را به عبادت و كسب فيض و نور می‌خواند،‌ هنوز هم در نزديكی اين شهر گناه‌آلود غاری برای تفكر و عبادت و زيارت پنج تن از بهترين بندگان خدا يافت می‌شود!... پس بسم الله...

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.