جلسه نقد و بررسی کتاب «فتح خون» جهت ادای نذر فرهنگی برگزار شد

همراه با تقدیر از خانواده مرحوم ناصری در کرمانشاه؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 27 فروردين, 1396 - 10:00
جلسه بررسی و تحلیل کتاب «فتح خون» به عنوان نذر فرهنگی خانواده مرحوم علی ناصری، برای فرزند درگذشته در مسیر کربلا، پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه برگزار شد.

به گزارش سرویس استان‌های حلقه وصل، جلسه بررسی و تحلیل کتاب «فتح خون» به عنوان نذر فرهنگی خانواده مرحوم علی ناصری، برای فرزند درگذشته در مسیر کربلا، با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و پایگاه بسیج این اداره پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه برگزار شد.

 در ابتدای جلسه معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، ضمن عرض تسلیت سالروز وفات حضرت زینب(س) و خیرمقدم به خانواده مرحوم علی ناصری و حاضرین در جلسه، خاطر نشان کرد: جلسه تحلیل و بررسی کتاب «فتح خون» امروز نسبت به سایر جلسات نقد و تحلیل کتاب تفاوت دارد، در این جلسه علاوه بر تحلیل و بررسی کتاب، یک فرهنگ نیکو و قابل تقدیر با عنوان «نذر فرهنگی» رواج داده شده است. این خانواده ، هزینه برگزاری این جلسه را بعنوان نذر و خیرات برای فرزند درگذشته در مسیر کربلا را پرداخت کرده اند، که قابل تقدیر و ستایش است.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، ضمن اشاره به اینکه در انجمن خیرین کتابخانه ساز استان کارهای ارزشمندی از قبیل اهداء زمین، اهداء کتابخانه، خرید تجهیزات و منابع کتابخانه انجام شده است، تصریح کرد: تاکنون حرکت فرهنگی به این شکل که شخصی یا گروهی هزینه یک جلسه فرهنگی را به نیت خیرات و نذر فرهنگی پرداخت نماید، را نداشته ایم، این اقدام فرهنگی و خیر از نوع خود کم سابقه بوده است.

 خونسار ضمن تقدیر از شهرداری کرمانشاه در تبلیغ و اطلاع رسانی این جلسه ارزشمند فرهنگی، گفت: اداره کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه نیز در کنار این نیت ارزشمند نیز اقداماتی از قبیل مدیریت و برگزاری جلسه، اطلاع رسانی در پرتال استانی، کتابخانه های عمومی سطح استان و خبرگزاریها را انجام داد.

 در ادامه جلسه، رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ در تحلیل شهید آوینی و کتاب فتح خون چنین گفت: روایت فتح و فتح خون (گنجینه آسمانی) دو اثر پر جذبه آوینی هستند، که در دوران معنوی زندگی او در دهه شصت نگاشته شده اند. رشد نظری آوینی از سال ۶۸ به بعد است ولی این دو به صورت اشاره وار حاوی بذر اندیشه‌ای بودند که او سالها بعد در مقالات سوره تبیین کرد.

 کریمی در ادامه خطر نشان کرد: اگر بخواهیم سه نویسنده را با هم مقایسه کنیم باید گفت: شهید مطهری، عاشورا را عقلانی تفسیر می کند حتی به دلیل  طرح حماسه حسینی و‌ به دلیل مبارزه با تحریفات با برخی احساسات هم مقابله می کند. سید مهدی شجاعی، عاشورا را با روشی فاخر و معتدل به صورت لطیف و احساسی و در قالب روضه مکتوب بیان می کند. اما می توان گفت شهید آوینی عقل و‌ احساس را  توأم با هم درگیر می کند.

وی با اشاره به اینکه مخاطب برای ماندن با «فتح خون» باید در دنیای آوینی  وارد شود، گفت: ویژگی آشکار کتاب گزارش از متن واقعه به همراه متن «راوی» است.

 معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در پایان افزود: فتح خون مانند متن روایت فتح در اوج ادبی آثار قرار دارد. زبان فتح خون مانند زبان گنجینه آسمانی است. به همین دلیل «راوی» با انسان معاصر پیوند می دهد بلکه انسان معاصر را در طرح کلی عالم قرار می دهد. برای همی می گوید: «صحرای بلا به وسعت تاریخ است و كار به یك یا لیتنی كنت معكم ختم نمی شود . اگر مرد میدان صداقتی ، نیك در خویش بنگر كه تو را نیز با مرگ انسی این گونه هست یا خیر!. او در حال رسیدن به طرح کلی عالم بود و بر این اساس ماجرای عاشورا را هم در این طرح قرار می دهد که تاریخ مصرف ندارد و مخاطب را درگیر «قافله عشق در سفر تاریخ» می کند: «ای دل! تو چه می کنی؟ می مانی یا می روی؟».

 دکتر زنجانی، استاد دانشگاه به عنوان سخنران دیگر این جلسه، کتاب فتح خون شهید آوینی را کتابی در حوزه عرفان عاشورا معرفی کرد و تصریح کرد: آثار در حوزه عرفان عاشورا در چهار قسم تقسیم میشوند: ۱- آثار تاویلی عاشورا(از وقایع اتفاق افتاده در روز عاشورا و قبل و بعد از آن تاویلات عرفانی استخراج می کنند) ۲- آموزه های عرفانی عاشورا را بررسی میکنند ۳- ادبیات عرفانی عاشورا (واقعه کربلا و عاشورا را ادیبانه بیان میکنند) ۴- شرح عرفانی(شرح عرفانی زیارت عاشورا – خطبه های امام حسین).

 زنجانی در ادامه با اشاره به اینکه کتاب فتح خون همه چهار قسم عرفانی عاشورا را در خود دارد، افزود: شهید آوینی در این کتاب در مقام یک ادیب توانمند، یک شخصیت عرفانی و فلسفی رفتار کرده است، در «فتح خون» شرح عرفانی بر یک گزاره، ارائه یک آموزه عرفانی در قالب فرهنگ ها را مشاهده خواهید کرد.

 وی در پایان با اشاره به اینکه کتابی با این ویژگی ها و کوتاهی(از منظر تعداد صفحات) به شخصیت ویژه شهید آوینی به عنوان یک فرد اهل مطالعه میگردد، گفت: مفهوم انسان کامل که به کرات در کتاب آمده است یکی از اصلی ترین مباحث تفکرات عرفانی است، همچنین ادبیات پارادوکسی کتاب که در تمامی آثار شهید مطهری به وضوح دیده میشود از دیگر ویژگی های کتاب است.

 در این جلسه مداح اهل بیت حاج مجید جیحون تبار در مدح حضرت زینب به مرثیه سرایی پرداخت و در ادامه دو نفر دیگر از حضار به صورت کوتاه در مورد کتاب نکاتی را مطرح کردند.

 در پایان از خانواده مرحوم علی ناصری توسط مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به جهت این کار ارزشمند فرهنگی با اهدا هدیه معنوی تقدیر و تشکر بعمل آمد.      

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.