حرف را کنار بگذارید...

تجربیات بنیاد امام موسی صدر کرمان- نکاتی از گفتگو با محمود هاشمی
ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 1 اسفند, 1393 - 12:45
بنیاد امام موسی صدر، چند سالی است کار خود را برای خدمت به محرومان استان کرمان آغاز کرده است و تا کنون توانسته است در این مسیر، کارهای ارزشمندی را به ثمر برساند و در این مسیر تجربیاتی به دست آورد که می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

پیشرفت هر منطقه به دست خودش است

از نظر ما، باید هر منطقه‌ به دست بچه‌های خود منطقه پیشرفت کند. رویکرد ما دقیقاً به این سمت می‌رود. چهار سال و نیم پیش من با یک حرکت جهادی به جنوب کرمان رفتم و آن جا به این نتیجه رسیدیم که برای اینکه یک کار اثرگذار و دائم داشته باشیم، باید از خود نخبگان همین منطقه استفاده بکنیم... آرمان ما این است که به بچه‌های روستا می‌گوییم شما باید در آینده به این مردم خدمت بکنید و این منطقه باید به دست خود شما ساخته شود.

اصول کار ما

بنیاد صدر حاصل چند مطلب است. یکی عشق به محرومین است. دوم همت جانانه‌ای است که برای رفع این محرومیت انجام می‌شود، یعنی تنها در شعار نمی‌گنجد. ما به فضل خدا با کمک جهادگرها وارد عرصه شدیم و توانستیم فعلا به این نقطه برسیم. امام موسی صدر می‌فرماید که حرف‌های خوب در دنیا زیاد است، حرف‌های خوب را برای خودتان نگه دارید و با دستانتان عمل کنید. مطلب سوم بحث برنامه‌ریزی و کار منظم و دقیق است و به فضل خدا داریم به سمت منظم شدن پیش می‌رویم و امیدواریم به نظمی برسیم که بگوییم حالا صددرصد داریم منظم عمل می‌کنیم.

تزریق روح خودباوری

ما کار خود را با 6 نفر دانش‌آموز و از بحث علمی شروع کردیم و این دانش‌آموزان توانستند موفقیت‌هایی به دست بیاورند. یعنی توانستیم الگوهایی از جنس خود منطقه تحویل بدهیم و این موضوع، در تزریق روح خودباوری و امید در منطقه بسیار مؤثر بود... ما می‌خواهیم بگوییم این بچه‌ها آن قدر مستعدند که به هر آنچه بخواهند، می‌توانند برسند. محرومیت در امکانات آموزشی و امکانات مالی نباید سبب ‌شود استعداد و جوهر دانش‌آموزان نادیده گرفته شود.

بیشترین تاکید ما روی درس‌خواندن است

باتوجه به فاصله ما از منطقه، اگر دانش‌آموز خودش دنبال درس نباشد، واقعاً کاری از دست ما برنمی‌آید. در طرح بورسیه علمی، به دانش‌آموز می‌گوییم با توجه به شایستگی تحصیلی شما، شایسته دریافت بورس تحصیلی می‌شوید و بر این اساس، کمک هزینه تحصیلی ماهیانه از طریق کمک‌های مردمی به حساب آن دانش‌آموز واریز می‌شود. این کار، هم مشکلات مالی دانش‌آموز را جبران می‌کند و هم انگیزه‌هایش برای موفقیت را افزایش می‌دهد.

این جا هیچ کس شاغل نیست!

همه فعالیت‌های ما داوطلبانه است و شغل هیچکس در بنیاد نیست، این برایشان خیلی جذاب و جالب است که آنها می‌توانند یک بخشی از زندگی‌شان را صرف محرومین کنند... کسی در قالب این بنیاد درآمدی گیرش نمی‌‌آید هرکسی که بخواهند واقعا بخشی از وقتش را برای محرومین بگذارد، می‌آید و در بنیاد فعالیت می‌کند. چه بسا باید چیزی هم بگذارند.

هر جا باشید می‌توانید خدمت کنید

ما با توجه به وقتی که افراد می‌خواهند بگذارند به آنها مسئولیت می‌سپاریم و طوری طرح‌ها را نوشتیم که مسئولان طرح‌ها در کنار زندگی خودشان بتوانند این طرح‌ها را انجام دهند... طرح‌ها به صورتی تعریف شده که هر کجا باشید می‌توانید به محرومان خدمت کنید. این شعار ماست «هر کجا باشید می‌توانید به محرومان خدمت کنید.» طرح‌ها را طوری تعریف کردیم که هر کسی حتی در دورافتاده‌ترین استان دوست دارد به منطقه محرومش کمک کند، می‌تواند. از اینکه پنج هزار تومان ماهانه کمک کند تا اینکه یک دانشجوی نخبه باشد و مشاوره علمی بدهد.

طرح جهادگران علمی

در طرح جهادگران علمی هم از دانشجویان نخبه همان استان یا حتی همان منطقه برای کار علمی برگزاری کلاس‌ و دوره استفاده می‌کنیم. این مشاوره‌ها به شکل تلفنی انجام می‌شود و بعد در روزهای خاصی از سال هم اردوی جهاد علمی برپا می‌شود.

در طرح علمی باید ارتباط حضوری با دانش‌آموزان وجود داشته باشد تا بتوانیم امیدها و انگیزه‌های بچه‌ها را افزایش دهیم برای همین یک سری دانشجوهای نخبه و برتر را به خود مناطق محروم می‌بریم و کلاس‌هایی در قالب علمی و برنامه‌ریزی شده برپا می‌کنیم. البته همه اینها برنامه‌ریزی می‌شوند. چون دانش‌آموزان در روستاهای مختلف پراکنده هستند با سرویس در یک نقطه آنها را جمع می‌کنیم. مثلا در شهرستان رودبار دو مدرسه را مرکز اصلی قرار می‌دهیم. اگر شرایط مالی‌مان خوب باشد، اردو را شبانه‌روزی می‌کنیم و به بچه‌ها غذا می‌دهیم. تقریبا در این چهار سال و نیم چهارده جهاد علمی، هشت جهاد قرآنی و یک جهاد پزشکی برگزار کردیم.

طرح حامی

در طرح حامی یا بورسیه ما برای دانش‌آموزها حساب باز می‌کنیم و خیران مستقیما به حساب آن دانش‌آموز پول می‌ریزند تا آن دانش‌آموز بتواند مستقیما از هزینه تحصیلش استفاده کند.

طرح جهادگران قرآنی

در طرح جهادگران قرآنی برای اولین بار در کشور پانزده حافظ کل قرآن را در قالب یک اردوی جهادی به نام جهادگران قرآنی به منطقه محروم در جنوب کرمان بردیم. آنجا با سه حافظ قرآن از جنس خود بچه‌ها شروع کردیم و آنها کار حفظ را آغاز کردند. خود این بچه‌ها محافل انس با قرآن را در روستاهای هم‌جوار برگزار کردند و انگیزه‌ها را بالا بردیم. یکی از انگیزه‌های ما ساخت الگوهایی از جنس خود منطقه است. آنهایی که جهاد قرآن‌شان تمام می‌شود بعد از راه دور برای بچه‌ها برنامه مرور حفظ ارسال می‌کنند و به صورت پیامکی و تلفنی حفظ‌شان را پیگیری می‌کنند... از هنرهای طرح جهادگران قرآنی این است که به هر دانش‌آموزی با توجه به نوع زندگی و درسش برنامه می‌دهند. هر استادی ممکن است که ده تا بیست شاگرد داشته باشد. بیست درصد فعالیت جهادگران قرآنی حضوری و بقیه‌اش تلفنی و پیامکی است. هر روز هم برای اینها برنامه حفظ مرور می‌شود.

طرح پزشکی

طرح پزشکی با کمک دانشجوهای علوم پزشکی انجام می‌شود. ما سعی می‌کنیم دانشجوهای علوم پزشکی را جذب کنیم و با خودمان ببریم. آنها در کنار جهاد علمی برای دانش‌آموزان، آموزش بهداشت می‌دهند.

طرح همراهان پزشکی

طرح دیگر ما طرح همراهان پزشکی است. دراین طرح بیماری که از منطقه محروم باشد در اولویت است. ما اول با پزشک هماهنگ می‌کنیم بعد کمک هزینه‌ای را به حساب‌ بیمار واریز می‌کنیم که بتواند بیاید به محل اسکان در کرمان که خانواده‌ها در اختیار ما قرار دادند. آنجا درمان‌شان انجام می‌شود

طرح کتاب‌خوان‌های بی‌کتابخانه

در روستاهای دورافتاده جنوب کرمان حالاحالاها کتابخانه‌ای ساخته نخواهد شد چون خیلی روستا هست و محرومیت زیاد است. در این مناطق طرح کتابخانه را تعریف کردیم. کتاب‌های دفاع مقدس و کتاب‌های شهدا هست که هر دانش‌آموزی که در این روستا فعال است از دوستان خودش عضو می‌گیرد. بیست، سی کتاب از ما تحویل می‌گیرد و اینها را بین دانش‌آموزان و دوستان خودش دست‌گردان می‌کند.

طرح صوت‌المحرومین

برنامه بعدی ما «صوت‌المحرومین» است که هر صدای محرومیتی که به گوش ما برسد اگر در توان ما باشد، خدمتی برایشان بکنیم، پیگیری می‌کنیم. مثلا کار ما تامین جهیزیه نیست ولی می‌توانیم با موسسه‌ای که تامین جهیزیه می‌کند هماهنگ کنیم تا این خدمت را به محرومان انجام دهند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

کلید واژه‌ها

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.