جمع ایمان، اخلاص و تقوا در یک کار فرهنگی

آتش به اختیار/ 6
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 29 مرداد, 1396 - 10:15
مهم‌ترین ویژگی‌ بنیاد امام موسی صدر این است که بچه‌های فعال در این موسسه اخلاص زیادی دارند. فقط برای خدا و خدمت به مردم کار می‌کنند. ذره‌ای از مردم چشم‌داشتی ندارند و مبلغی دریافت نمی‌کنند...

سرویس پرونده: رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان، آن‌ها را به تلاش جدی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه توصیه نمودند. ایشان در ضمن این بحث فرمودند: «من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار.»

فرمان آتش به اختیار رهبر انقلاب در دیدار ۱۷ خردادماه برای خیلی‌ها عجیب بود و شاید برای شما هم سوال ایجاد شده که منظور از آتش به اختیار چیست و مصادیق آن چه کسانی هستند؟ حلقه وصل در پرونده‌ای با همین عنوان به دنبال معرفی مصادیق «آتش به اختیار» است.

یکی از مصادیق آتش به اختیار در حوزه فرهنگی- اجتماعی بنیاد امام موسی صدر است که در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های جشمگیر و تاثیرگذاری انجام داده و بدون حاشیه و سر و صدا مشغول خدمت به مردم و جامعه است.

مهم‌ترین ویژگی‌ بنیاد امام موسی صدر این است که بچه‌های فعال در این موسسه اخلاص زیادی دارند. فقط برای خدا و خدمت به مردم کار می‌کنند. ذره‌ای از مردم چشم‌داشتی ندارند و مبلغی دریافت نمی‌کنند. از زندگی و پولشان می‌زنند تا خدمت کنند. روحیه آنها و بخصوص آقای هاشمی را در سه کلمه می‌شود بیان کرد: «ایمان، اخلاص و تقوا.»

در این موسسه ابتدا دانش‌آموزهای نخبه را که معدل‌هایشان بالاتر بود، از روستاها شناسایی می‌کردند بعد کلاس‌های مختلف علمی برایشان می‌گذاشتند. علاوه بر این خدماتی به خانواده‌های دانش‌آموزانی نخبه‌ای که از لحاظ مالی ضعیف‌تر بودند، می‌دادند و بعد بحث خیرین پیش آمد. هر کس مبلغی را ماهیانه برای آنها واریز می‌کرد تا حداقل مخارج رفت و آمدشان دربیاید. کتاب‌های کمک‌آموزشی و لوازم‌التحریر و وسایل‌های دیگر هم برایشان ارسال می‌کردند.

بعد از مدتی برای انجام فعالیت قرآنی ابتدا در روستا با محافل انس با قرآن شروع شد که اعلام شد آنهایی که می‌خواهند در کلاس حفظ قرآن شرکت کنند اطلاع دهند. رده سنی آنها بیشتر راهنمایی و دبیرستان بود. کلاس‌ها هم به این نحو بود که در طول سال، سه دوره ده روزه در منطقه جنوب کرمان برگزار می‌شد. آن روزها جلسات حفظ برگزار می‌شد. یک دهه مسابقه بود، دهه بعد تحویل حفظ‌شان بود و دهه آخر از قرآن‌آموزهایی که جدیداً می‌خواستند عضو بنیاد شوند، حافظ جدید می‌گرفتند. به مرور روستاها اضافه می‌شدند تا الان که چهارده روستا در این طرح هستند. هر کدام از این روستاها یک مربی دارند. مربی غیر از آن ده روزی که حضور دارد، به طور مداوم هر روز پیامکی یا با تماس تلفنی، برنامه حفظ و مرور را برای بچه‌ها می‌فرستد. بعد آنها باید جواب بدهند که آن روز را انجام دادند یا نه. تمام مربیانی که با این طرح همکاری دارند، حافظ قرآنند که اکثرا از جمع خانم‌ها هستند.

بچه‌های این روستاها واقعاً رشد خیلی سریعی داشتند. آنها در مسابقات هم مقام می‌آورند. برای مسئولین آموزش و پرورش خیلی عجیب بود که بچه‌هایی که در روستاهای محروم هستند و تا حالا از میان آنها هیچ‌کس مقام نیاورده در همین دو سال اخیر چند رتبه آوردند.

در حال حاضر همه روستاهای این منطقه تقاضا دارند که برای آنها کلاس گذاشته شود ...

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.