برگزاری همایش «عفاف وحجاب» با حضور دبیر جبهه فرهنگی عفاف وحجاب کشور در ارومیه

همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 15 شهريور, 1395 - 10:45
نخستین همایش «حجاب و عفاف» با حضور فعالین حوزه حجاب و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمحسن دعائی دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف کشور و مدیر مؤسسه حجاب و عفاف یاسین در شهر ایغدیر ترکیه در ارومیه برگزار شد.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، همایش عفاف و حجاب همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی(ع)و حضرت زهرا(س) شنبه 13 شهریورماه با حضور فعالین حوزه حجاب استان آذربایجان غربی،حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمحسن دعائی دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف کشور و خانم بلگین یالچین پژوهشگر، نویسنده علوم قرآنی و مدیر مؤسسه حجاب و عفاف یاسین در شهر ایغدیر ترکیه  برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام و المسلمین دعائی دبیرکل جبهه فرهنگی و عفاف کشور با بیان لزوم برگزاری همایش‌های حجاب و عفاف با کارکردهای تازه خاطرنشان کرد: با طراحی که دشمنان بشیریت و دشمنان کرامت زن در عصر معاصر کشیده‌اند اگر ما افق دید و سطح نگاهمان را به مسئله حیا و عفت و زندگی عفیفانه تغییر ندهیم این برنامه ریزی پایه‌های کرامت و عفت همه ما را ویران خواهد کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دعائی افزود: بر اساس پایش های دقیقی که مبتنی بر اسناد علمی، صورت گرفته در ده سال گذشته وضعیت عفت و حیا در نظام اسلامی ۱۰۰درصد افت داشته است، با یک شبیه‌سازی درخواهیم یافت فضای کلان جامعه ما با شیب تندی به سمت زندگی غیرعفیفانه پیش می‌رود و متأسفانه این موضوع برای ۵ سال آینده بغرنج‌تر خواهد شد.

وی با بیان تکالیف جامعه دینی در قبال این تغییرات منفی، یادآور شد: باید دید چه اتفاقی در جامعه اسلامی افتاده است که عده‌ای وقیحانه در موضع بالا قرارگرفته‌اند و صاحبان اصلی انقلاب در موضع ضعف قرارگرفته‌اند، چرا انزوای اجتماعی ارزش‌های اجتماعی قرارگرفته است، مسئله عفت و حیا جزو بنیادی‌ترین ارزش‌ها است و تبیین آن نیز بسیار آسان است و من تعجب می‌کنم چگونه با غفلت این مسئله روشن محبوس شده است؟

دعائی تصریح کرد: مرز تمایز جوهری بین انسان و حیوان، عنصر حیا است، حیا ملکه‌ای است که انسان را از کارهای زشت بازمی‌دارد، گرفتن عنصر حیا از انسان به معنای پیشرفت نیست، ترویج بی‌بندوباری تنزل انسان درحد حیوان است، تأسف در این است که یک جریان فکری، فرهنگی در کشور ما دامن زده می‌شود که در اوج انحطاط عقلانی اما با مغالطه و فریب و کم‌کاری و انفعال ما به عنوان گفتمان مدرن پیشرفت و توسعه خود را جا می‌زند، ما باید در مقابل این مغالطه بایستیم و اجازه انحطاط به جامعه را ندهیم.

وی ادامه داد: ما اگر در این دام بیافتیم، پررویی و دریدگی صاحبان این گفتمان منحط ما را عقب خواهد زد پس اولین وظیفه این است که ما به معنای جامعه متدین اسلامی و انسانی خود را در موضع علو ببینیم نه در موضع انفعال؛ اگر این احساس تبدیل به یک موج اجتماعی شود قطعا پاسخگو خواهد بود.

دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف گفت: نکته دوم این است که ما باید عظمت، ارزش و ضرورت سبک زندگی عفیفانه را در نهاد خانواده جا بیاندازیم، محیط خانواده اصل است، وقتی ملکه عفت در خانواده تربیت شد؛ در محیط های بیرونی نیز می‌توانند از خود مقاومت نشان دهند.

وی از چگونگی حیامند شدن جامعه اسلامی گفت و تأکید کرد: ما باید مبانی ایمانی خود را تقویت کنیم. اگر این مبانی تقویت شود تمام هستی ما رنگ و بوی حیا می‌گیرد؛ بنابراین این امور نیازمند آموزش است و این بحث اساسی است.

دعائی با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب در فعالیت منسجم تشکیلاتی و جبهه‌ای برای مقابله با توطئه‌های دشمن در قبال عفاف و حیا عنوان کرد: یکی از جبهه‌هایی که در راستای فرمان رهبر عظیم‌الشأن انقلاب تشکیل شد، جبهه فرهنگی حجاب و عفاف است، که تاکنون در آن۳۱۰ مؤسسه رصد و شناسایی شده‌اند.

دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف در ادامه به پروژه فرهنگی رصدنمای«ع» اشاره کرد و گفت: بررسی محصولات تولیدی در زمینه حجاب و عفاف در قالب پروژه رصدنمای ملی«ع» منجر به رصد، پایش و شناسایی آثار فاخر فرهنگی در حوزه حجاب و عفاف در دوازده سرفصل شد و در اجلاسی که در مشهد برگزار شد از برترین آثار تقدیر به عمل آمد که در پایگاه اینترنتی رصدنما قابل دسترسی است.

دعائی با دعوت از فعالین حجاب و عفاف استان آذربایجان غربی برای عضویت در جبهه فرهنگی حجاب و عفاف اذعان داشت: ما باید مطالبه گفتمان عفاف و حیا را در سطح توده‌های ملی و مردمی جلو ببریم، ما باید قابل ولنگاری‌های موجود بایستیم تا حرکاتی مانند جشنواره‌هایی که با عناوین فرهنگی که مخرب حجاب و عفاف است شکل نگیرد.

در پایان دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف به  قرائت متن کامل پیام مقام‌معظم‌رهبری در جمع اعضاء شورای مرکزی و شورای راهبردی جبهه فرهنگی حجاب و عفاف در اردیبهشت‌ماه سال جاری در جمع حضار این همایش پرداخت.

شکل گیری جبهه فعالان عفاف و حجاب

لازم به ذکر است در این  مراسم وجدانی مسئول کارگروه حجاب و عفاف استان آذربایجان غربی ضمن تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه نیز تصریح کرد: جبهه فعالان حجاب و عفاف استان آذربایجان غربی که کمتر از چند ماه است که از زمان تشکیل آن می‌گذرد به حول و قوه الهی و با یاری سربازان ولایت اقداماتی هرچند ناچیز در راستای تحقق اهداف و خط مشی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اجرا نماید.

وجدانی عمده‌ترین اقدامات جبهه فرهنگی حجاب و عفاف استان آذربایجان غربی را برشمرد و گفت: عمده‌ترین برنامه‌های ما از زمان شکل‌گیری تاکنون عبارتند از تشکیل جلسات هماهنگی و تبیین اهداف جبهه برای مدیران مؤسسات فرهنگی و قرآنی استان، برگزاری جلسات آموزشی در راستای تحکیم بنیان خانواده، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای مخاطبین مراسم‌ها در محور حجاب اسلامی، فرزندآوری، تحکیم بنیان خانواده، معضلات طلاق، ازدواج آسان و سایر محورهای خانواده و مسائل اجتماعی برای بیش از ۲۵۰۰ نفر از مخاطبین زن و مرد شرکت‌کننده در مراسم جمع‌خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان سال جاری برگزار گردید.

وی افزود: اجرای مسابقات هدف‌دار برای بیش از ۱۲هزار نفر از مخاطبان به منظور ترویج حجاب و عفاف و اهدای هدایایی ارزشمند مانند چادر به بیش از ۳۰نفر بخشی از این برنامه بوده است.

این فعال فرهنگی عفاف و حجاب استان آذربایجان غربی تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه‌های حجاب و عفاف در مصلای امام خمینی(ره)، ثبت‌نام از تعدادی از بانوان علاقمند به فعالیت در حوزه حجاب و عفاف، تهیه تابلونوشته‌هایی با محوریت ترویج حجاب و به‌کارگیری آنها در نقاط پرمخاطب شهر مانند مطب پزشکان، آرایشگاه‌ها و… گوشه‌ای دیگر از فعالیت‌های جبهه فرهنگی حجاب و عفاف در استان آذربایجان غربی است.

وجدانی در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه ملزومات حجاب در مناطق محروم، همکاری در برگزاری تجمع مدافعان حریم خانواده، برنامه‌ریزی برای نشست‌های تخصصی در طی سال و…. بخش‌های دیگری از فعالیت‌هایی است که در این مقطع به انجام رسانیده‌ایم و امیدواریم در آینده نیز بتوانیم با همین روال ادامه یابد.

گرایش به حجاب در مقطع کنونی بی نظیر است

در ادامه مراسم بلگین یالچین پژوهشگر، نویسنده علوم قرآنی و مدیر مؤسسه حجاب و عفاف یاسین در شهر ایغدیر ترکیه نیز با اظهار عدم ناامیدی در خصوص توسعه و ترویج حجاب اسلامی در ایران خاطر نشان کرد:  باتوجه به انقلاب اسلامی در ایران قانون حجاب باید به شکل جدی پیگیری شود، در ایران اسلامی نیاز به یک انقلاب حول محور حجاب وجود دارد؛ انقلاب اسلامی باعث شده تا ظرفیت رسانه‌ها، مطبوعات و اماکن فرهنگی در خدمت اسلام باشد و باید از این ظرفیت‌ها برای قانون حجاب استفاده شود.

این فعال فرهنگی با اشاره به سفرهای متعدد خود به کشورهای گوناگون جهان گرایش به حجاب اسلامی را در مقطع کنونی تاریخ بی‌نظیر خواند و افزود: گرایش به حجاب امروز در اروپا، آمریکا و… برگرفته از دیدگاه امام خمینی(ره) است، دشمنان و به‌ویژه اسرائیل برای مقابله با حجاب اسلامی، جانور مد را ابداع کرد، اگر بررسی کنید درخواهید یافت که تمام مراکز مد در دست صهیونیست‌های اسرائیلی است، این درحالی است که من به تجربه زمانی که به مقصد اراضی اشغالی با هواپیما در سفر بودم حتی یک خانم یهودی را ندیدم که بدون حجاب کامل باشد، در دین مسیحیت هم راهبه‌ها دارای پوشش کامل هستند.

مدیر مؤسسه یاسین شهر ایغدیر در ترکیه خاطرنشان کرد: مد و مدگرایی ایران را نیز  تحت تأثیر خود قرار داده‌است؛ به طور مثال سال‌ها پیش ما لباس‌های خود نظیر مانتو را از ایران تهیه کرده و به ترکیه می‌بردیم، اما درحال حاضر و در سال‌های اخیر لباس‌هایی مثل مانتو اصلا اسلامی نیست، یهودی‌ها خود را مقید به پوشش می‌دانند و متأسفانه برخی از زنان مسلمان در ایران به دام توطئه‌های اسرائیل افتاده‌اند.

وی افزود: اصلاح زنان در جوامع به معنی اصلاح جامعه است؛ متأسفانه در ایران زیبایی‌های حجاب به نمایش گذاشته نشده است، و این مهم باید توسط بانوان صورت بپذیرد.

این فعال فرهنگی لزوم ایجاد انقلاب اسلامی در حوزه حجاب و عفاف در ایران اسلامی را ضروری برشمرد و تصریح کرد: نشان دادن زیبایی‌های حجاب یکی از راهکارهای آغاز انقلاب حجاب در ایران خواهد بود، قطعا حجابی که زنان سعودی بر سر دارند، حجابی نیست که دارای محتوای عمیق اسلامی باشد؛ زیرا زنان در آنجا بر خلاف ایران، دچار رنج و سختی‌های بسیاری هستند.

یالچین در ادامه گفت: من شهدا و راه آنان را شناخته‌ام، من به عینه مدافعان حرم در سوریه را دیده‌ام و معتقدم اگر زنی از حجابش بگذرد باید پاسخگوی جوانان مدافع حرم حضرت زینب(سلام‌الله‌علیه) باشد.

وی با اظهار ناراحتی از لبخند رضایت دشمن در زمینه حجاب در ایران اذعان داشت: ما در دنیا شخصیت‌های بی‌نظیری مانند امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای نداریم، بیاییم برای حمایت از خط امام و رهبری کاری کنیم و برای حجاب چاره‌ای بیاندیشیم؛ زیرا بانوان ایرانی با حجاب به دنیا معرفی شدند؛ اجازه ندهیم دشمنان و رسانه‌های آنان از این تغییر خوشحال شوند و گمان کنند زنان ایرانی از آرمان‌های خودشان دست کشیده‌اند.

مدیر مؤسسه یاسین ترکیه در پایان تأکید کرد: شما با اتکا به سه اصل انقلاب اسلامی، قانون اساسی و رهبری رهبر فرزانه انقلاب امام خامنه‌ای باید تحولی اساسی در حوزه حجاب و عفاف یا به تعبیر من انقلابی در این زمینه را رقم بزنید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.