شیعه و سنی در اعیاد مذهبی کنار هم حضور دارند

گفت وگو با خادم نمونه فرهنگ رضوی در کامرون:
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 16 دى, 1393 - 08:45
حجت‌الاسلام عبدالکامل عباس خادم نمونه فرهنگ رضوی در کامرون می‌گوید: در اعیاد مشترک مذهبی مثل میلاد پیامبر(ص)، عید فطر و قربان، شیعه و سنی کنار هم شرکت فعال دارند، اما وهابی‌ها هر کاری می‌کنند تا شیعیان را کافر و خرابکار نشان دهند.

حجت‌الاسلام عبدالکامل عباس خادم نمونه فرهنگ رضوی در یازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) است. این روحانی سیاهپوست که اکنون ۳۸ سال سن دارد، در «دوالا» بزرگترین شهر کامرون امام جماعت مسجد امام حسین(ع) و نایب‌رئیس مؤسسه اهل البیت(ع) است. به مناسبت آغاز هفته وحدت با وی گفت‌وگوی کوتاهی انجام دادیم.

* وضعیت شیعیان و اهل‌سنت در کامرون به چه صورت است؟

با هم ارتباط خوب و دوستانه‌ای دارند، مثلا خود من وقتی می‌خواستم ازدواج کنم، همسرم سنی‌مذهب بود. البته ایشان بعداً که به زیارت حضرت معصومه(س) آمدیم، به تحقیق درباره تشیع پرداخت و به این آیین گروید.

درباره دیگران هم وضع به همین صورت است، مثلاً چند سال پیش در ماه شعبان همایشی درباره مهدویت برگزار کردیم و بسیاری از اهل‌سنت هم در آن شرکت کردند و این موضوع زمینه‌ای برای شناخت بهتر اشتراکات شیعه و سنی شد.

کلاً در اعیاد مشترک مثل میلاد پیامبر(ص)، و عید فطر و قربان از اهل سنت برای حضور در مراسم دعوت می‌کنیم، آن‌ها هم با علاقه می‌آیند. حتی اهل تصوف هم در مراسم شرکت دارند.

* وضعیت ادیان در کامرون به چه صورت است؟

کشور ما تقریباً ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد و طبق آمارهای دولتی، ۴۵ درصد این جمعیت مسلمان هستند، ۵۰ درصد مسیحی هستند و پنج درصد دیگر را پیروان سایر مذاهب تشکیل می‌دهند،‌ البته این را هم بگویم به نظر آمار صحیح‌تر این است که جای اسلام و مسیحیت را عوض کنیم،‌ یعنی ۵۵ درصد جمعیت ما مسلمان هستند.

* از فعالیت وهابی‌ها در کشورتان بگویید. آیا وهابیت هم در کامرون فعال است؟

متأسفانه بله! برای همین ما در مراسم خودمان اکثر پیروان اسلامی را دعوت می‌کنیم به استثنای وهابی‌ها! حتی زمانی که قصد ازدواج داشتم، وهابی‌ها به پدرخانمم می‌گفتند چرا یک کافر باید زن مسلمان داشته باشد؟! یعنی آن‌ها من را به جرم شیعه‌بودن کافر می‌خواندند!

* پس وهابیت علیه تشیع شدیداً موضع دارد...

بله، متأسفانه وهابی‌ها هر کاری می‌کنند تا شیعیان را خرابکار نشان دهند. آن‌ها کتاب‌های زیادی علیه شیعیان به زبان فرانسوی نوشته‌اند و اکثر افراد متأسفانه مذهب تشیع را از دریچه وهابیت می‌شناسند. به همین دلیل برای ترویج مذهب جعفری مؤسسه اهل‌البیت(ع) را در دوالا تأسیس کردیم تا چهره صحیح این مذهب را نشان دهیم.

* فعالیت‌های مؤسسه چطور پیش می‌رود؟

خدا را شکر خوب است، ما جشن‌های مذهبی داریم، نماز جمعه پرشوری هم برگزار می‌کنیم. البته وهابی‌ها به دلیل نفوذی که در حکومت دارند از ما بدگویی می‌کنند و حتی به ما تروریست می‌گویند! اما خوشبختانه دروغ‌بودن ادعاهای آن‌ها همیشه مشخص می‌شود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

کلید واژه‌ها

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.