از آسیب‌شناسی «عرفان حلقه» تا گفتگوی اختصاصی با محمدعلی طاهری

شماره جدید عصر اندیشه منتشر شد:
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 5 آبان, 1394 - 16:00
نهمین شماره مجله «عصر اندیشه» با پرونده‌هایی درباره «جریان‌شناسی عرفان‌های نوظهور در ایران امروز» و کالبدشکافی عرفان حلقه، گفت‌وگوی اختصاصی با «محمدعلی طاهری» رئیس این فرقه منتشر شد.

به گزارش حلقه وصل، نهمین شماره مجله «عصر اندیشه» با پرونده‌هایی درباره «جریان‌شناسی عرفان‌های نوظهور در ایران امروز» و کالبدشکافی عرفان حلقه، گفت‌وگوی اختصاصی با «محمدعلی طاهری» مؤسس این فرقه، «مذاکره برای نفوذ؟» همراه گفت‌‌وگوهایی با «جوزف نای» فیلسوف سیاسی آمریکایی و استراتژیست جنگ نرم و «توماس پیکرینگ» عضو شورای روابط خارجی آمریکا، «آیا مارکسیسم فروپاشید؟» و... به مدیرمسئولی محمدمهدی دانی و سردبیری پیام فضلی‌نژاد منتشر شد.

«جن‌گیری مدرن» تیتر یک شماره جدید عصر اندیشه است که گفت‌وگوی اختصاصی با «محمدعلی طاهری» پیرامون کاربست‌های نظری و آموزه‌های عملی عرفان کیهانی را شامل می‌شود. طاهری در این گفت‌وگو می‌گوید: همه ما باید به جهنم برویم، اجنه به ما حمله می‌کنند و ادیان چند هزار ساله نتیجه عملی نداشته‌اند، او در این گفت‌وگو اذعان می‌کند که تفاسیر قرآن را نخوانده و شناختی از منابع دینی ندارد و حرفهایش بدون سندیت ابراز شده است.

«مهدی محقق» رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، «سیدحسین نصر» استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جورج واشنگتن، «ابوالحسن تنهایی» رئیس انجمن جامعه‌شناسی تفسیری ایران و... از جمله شخصیت‌هایی هستند که ادعاهای طاهری را در گفت‌وگو با عصر اندیشه نقد و بررسی کرده‌اند. دکتر تنهایی معتقد است «کرامات‌خری و کرامات‌فروشی، عین خری است» و دکتر نصر نیز می‌گوید «آدم‌ها نباید زود احمق شوند» و فریب عرفان‌های کاذب مانند عرفان کیهانی را بخورند.

همچنین در این پرونده با «احمد صفایی» قطب دراویش خانقاه ظهیرالدوله و آخرین بازمانده انجمن اخوت گفت‌وگو شده و وی برای اولین‌بار بسیاری از ناگفته‌ها درباره فرقه صفی‌علیشاهی‌ها را فاش می‌کند درباره پدرش درویش رضا و ادعای موت ارادی دراویش سخن می‌گوید. صفایی نیز طاهری را منحرف می‌داند. قاسم تبریزی تاریخدان نقدی را درباره گفتگو با قطب ظهیرالدوله نوشته و منتشر شده است.

پرونده «عرفان‌های نوظهور در ایران امروز» شامل آثاری از حسن رحیم‌پور ازغدی، پرفسور پیر دورتیگیه، محمودرضا قاسمی، رضا غلامی، اسماعیل منصوری لاریجانی، محمدسعید بهمن‌پور رئیس مرکز اسلامی انگلیس، محمد فنایی اشکوری، حمزه شریفی‌دوست و... است که هر یک به موضوعاتی مانند «عرفان سیاسی سرمایه‌داری» پرداخته‌اند.

میزگرد خارجی این شماره عصر اندیشه با حضور عرفان‌پژوهان و تئوصوفیست‌های آمریکایی و فرانسوی از جمله چارلز آپتون، امیل هامرین، ربکا مسترتون، پیر هیلارد و... برگزار شده و وضعیت عرفان در غرب و عرفان شیعه نقد شده است.

مجله عصر اندیشه در شماره جدید خود پرونده‌ای را درباره «مذاکره برای نفوذ؟» منتشر کرده و در آن به تبارشناسی و فرجام‌شناسی سخنان رهبر انقلاب درباره نفوذ از راه توافق هسته‌ای پرداخته است. سیدمجتبی موسوی در مقاله‌ای پژوهشی الگوی کلاسیک جنگ سرد و ماجرای نفوذ آمریکا در خاورمیانه از 6 دهه پیش تا امروز را بررسی کرده و همچنین به گفتگو با جوزف نای استراتژیست دموکرات‌ها و استراتژیک جنگ و قدرت نرم آمریکا پرداخته است. نای در گفتگو با عصر اندیشه می‌گوید آینده ایران را نمی‌تواند پیش‌بینی کند و توافق هسته‌ای برای آمریکا مقدمه افزایش هژمونی آمریکا در ایران است.

توماس پیکرینگ عضو شورای روابط خارجی آمریکا و استاد دانشگاه جرج تاون نیز به عصر اندیشه گفته توافق هسته‌ای مقدمه افزایش روابط دیپلماتیک و عادی سازی روابط با ایران به شمار می‌رود. عصر اندیشه همچنین میزگردی را با حضور آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری، شهریار زرشناس و عباس معلمی برگزار کرده است که موضوع آن «پادزهر نفوذ در عصر نفوذ» است.

آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای فیلسوف معاصر و رئیس بنیاد ایران‌شناسی نیز در یادداشتی با تیتر «حاکمیت بر خدا» از منظر حقوق بین‌الملل تحلیل می‌کند که چرا عربستان صلاحیت اداره حج را ندارد. عنوان سرمقاله شماره نهم عصر اندیشه «کمپین ضدکتاب‌سازی» به قلم پیام فضلی‌نژاد سردبیر مجله است. وی با شرح و تحلیل انواع کتاب‌سازی، مقاله‌سازی، تقلب‌ها و دستبردهای فکری در جامعه علمی ایران می‌نویسد: باید با خیانت‌های علمی، مبارزه عملی کنیم و عصر اندیشه از شماره آینده ضمن معرفی «کتاب‌سازان» در هر جریان و گروهی به آنان نشانِ «قلم سیاه» می‌دهد و از مؤلفان و مصنفان اصیل نیز با اهدای «قلم زرین» تجلیل می‌کند.

یادنامه شماره جدید عصر اندیشه به «سیاسیات علامه طباطبایی» اختصاص دارد و شامل گفت‌وگوی اختصاصی با خانم منصوره روزبه همسر علامه است که برای نخستین‌بار از ناگفته‌های زندگی علامه، آخرین لحظات حیات ایشان و چگونگی درگذشت علامه و دیدگاه‌های سیاسی او می‌گوید، رضا اکبری آهنگر نیز رساله سیاسیات علامه را در 3 فصل تحریر کرده و ادوار سیاسی زندگی علامه و آراء و شبهات درباره او را تحلیل می‌کند. مهدی جمشیدی نیز در ایران پرونده مقاله «علامه طباطبایی و اصالت مهندسی اجتماعی» را ارائه داده است.

پرونده «آیا مارکسیسم فروپاشید» همراه با مناظره منوچهر آشتیانی بزرگترین جامعه‌شناس زنده مارکسیست در ایران با بیژن اشتری مورخ و مترجم پرکار تاریخ مارکسیسم از دیگر مطالب شماره نهم مجله عصر اندیشه است. در این مناظره آشتیانی می‌گوید امام خمینی را رهبر نهضت ضدامپریالیستی می‌دانیم و اشتری نیز از ضعف‌های مارکس و انحراف در چپ سخن گفته است. این پرونده همراه مقالات تحلیلی جرالد بوسوآ استاد دانشگاه سوربن، استفان کورتوآ مورخ فرانسوی، ناصر فکوهی استاد انسان‌شناسی دانشگاه تهران، ابراهیم شیری نویسنده ارتدکس، پرویز پیرزاد و... منتشر شده است.

شماره 9 مجله عصر اندیشه آبان 1394 در 166 صفحه و با قیمت 6 هزار تومان به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه منتشر شده است. این مجله روز یکشنبه 10 آبان ماه نیز در سالن همایش‌های صداوسیما «گالری اندیشمندان علوم انسانی» شامل 40 نقاشی استاد علیرضا ذاکری از شخصیتهای علمی و فرهنگی را برگزار می‌کند. 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

تابلو

اخبار مرتبط

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.