ترفند عجیب دولتی‌ها برای حذف «رحیم‌پور ازغدی» و «ضرغامی»

در شورای عالی انقلاب فرهنگی چه خبر است؟
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 27 فروردين, 1398 - 09:45
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با آنکه تنها وظیفه هماهنگی جلسات و اجرائیات آن را برعهده دارد در حرکتی بی سابقه با دعوت نکردن از دو عضو حقیقی این شورا برای جلسه خود در واقع در احکام ابلاغی رهبر انقلاب دخالت کرده است در صورتی که در هیچ کدام از مفاد قانونی که برای دبیرخانه تصویب شده است چنین اختیاری داده نشده است.

سرویس حاشیه‌نگاری:ظهر دیروز دوشنبه سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت و گویی با خبرگزاری ایرنا از برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در روز سه شنبه(امروز) خبر داد. شورایی که هر چند باید در هر ماه حداقل دو جلسه را برگزار کند اما پس از انتخاب سیدسعیدرضا عاملی  در ۱۱ دی ماه سال قبل تاکنون برگزار نشده است.

تعطیلات زمستانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در حالی به پایان رسیده است که از دعوت نشدن دو عضو این شورا برای جلسه فردای این شورا خبر داده‌اند؛ حسن رحیم پورازغدی و عزت‌الله ضرغامی که طی این سال ها انتقاداتی به روند شورای عالی انقلاب فرهنگی و عملکرد حسن روحانی داشته اند، دو عضو دعوت نشده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

این خبر از طرفی عجیب و از طرفی دیگر قابل پیش بینی بود. قابل پیش بینی از آن جهت که رحیم پور ازغدی، خود در ۳۰ بهمن سال گذشته پیرامون وضعیت شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن انتقادناپذیری و عصبانیت رئیس جمهور از انتقادات، گفته بود: «آخرین خبری که شنیده ام این است که رییس شورا(حسن روحانی) چند نفر را نام برده و گفته این‌ها دیگر نباید به شورا بیایند و شاید یکی دو ماه دیگر نیز این جلسات تشکیل نشود.» با وقایعی که در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی مجازی رخ داده بود، می شد حدس زد که منظور از «چند نفر» همان حسن رحیم پور ازغدی و ضرغامی بوده اند.

اما این ماجرا از طرفی عجیب است که دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با آنکه تنها وظیفه هماهنگی جلسات و اجرائیات آن را برعهده دارد در حرکتی بی سابقه با دعوت نکردن از دو عضو حقیقی این شورا برای جلسه خود در واقع در احکام ابلاغی رهبر انقلاب دخالت کرده است در صورتی که در هیچ کدام از مفاد قانونی که برای دبیرخانه تصویب شده است چنین اختیاری داده نشده است. این در حالی است که در میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تفاوتی در بین سمت‌ها وجود ندارد برای مثال همچنان که رئیس مجلس حق اظهار نظر در مورد حضور و یا عدم حضور نمایندگان در جلسات را ندارد، رئیس شورای عالی انقلاب نیز حق دخالت در حضور یا عدم حضور افراد در جلسات شورا ندارد و این سمت را می توان تنها برای اداره این گونه جلسات قلمداد کرد. این اقدام عجیب، اولین اقدام سید سعیدرضا عاملی، دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در مورد اجرای جلسات انجام داده است.

* چرا این دو نفر؟
حسن روحانی اول بهمن‌ماه گذشته انتقادهای شدیدی را در مورد فیلترینگ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و "برخورد" با زنان در موضوع حجاب در ایران انجام داد که گویا همین موضوع باعث می شود تا عزت الله ضرغامی در جلسه شورای عالی مجازی از سخنان وی انتقاد کند که باعث درگیری لفظی ضرغامی و روحانی می شود. هر چند خود ضرغامی از این ماجرا با رسانه ها صحبتی نکرد اما محمد ایمانی در کانال تلگرامی خود در مورد این موضوع نوشت: «آقای ضرغامی در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی خطاب به روحانی گفته این حرف‌ها چی بود که شما درباره حجاب و فضای مجازی و فیلترینگ در وزارت ارتباطات گفتید؛ بعضی از این سخنان غیرواقعی و برخی دیگر معارض ارزش‌های اسلامی و انقلابی است. انتقاد ضرغامی، به غرور روحانی برخورده و از موضع بالا با خشم و عصبانیت گفته؛ من نباید به شما پاسخ بدهم، پاشو برو بیرون! ضرغامی هم پاسخ داده که شما نمی‌توانید اعضای شورا را بیرون کنید. پس از آن، روحانی که انتظار قاطعیت و صراحت از ضرغامی را نداشته، از جلسه بیرون رفته و به انتقاد ضرغامی که اعتراض برخی دیگر از اعضا هم بوده، پاسخ نداده است.»

همین ماجرا باعث شده است تا حسن روحانی حاضر به شرکت در جلسه ای  که در آن ضرغامی نیز حضور دارد، نباشد.

هر چند حسن رحیم پور ازغدی مانند ضرغامی به چالشی جدی با روحانی نپرداخته است اما انتقادات او پیرامون نحوه برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ... گویا موجب ناراحتی روحانی شده است. برای مثال رحیم پور ازغدی در جواب روحانی در مورد فیلترینگ در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف گفته بود:« آقای روحانی، رئیس جمهور دوگانه و متناقض با مردم حرف نمی‌زند، رئیس جمهوری اسلامی دروغ نمی‌گوید، رئیس جمهوری اسلامی وعده دروغ نمی‌دهد، رئیس‌جمهوری اسلامی مخصوصاً اگر آخوند و روحانی باشد در جلسه خارجی و داخلی ۱۸۰ درجه متناقض حرف نمی‌زند و مسئولیت حرفهایش را به‌عهده می‌گیرد» و در نهایت این انتقادات کار خود را کرد!

* عاملی، عامل روحانی!
شاید امروز بتوان نتیجه تلاش های حسن روحانی و علی لاریجانی برای رای آوری سیدسعیدرضا عاملی به عنوان دبیری شورای انقلاب فرهنگی را به صورت روشن دید. سید سعیدرضا عاملی که حواشی از قبیل شبهه در مدرک دانشگاهی و اقامت بستگانش در انگلیس را در پرونده خود داشت، توانست ۱۱ بهمن ماه سال گذشته با حضور نادر «علی لاریجانی» در جلسه شورا  و حمایت بی دریغ حسن روحانی با ۱۹ رای موافق و ۱۶ رای مخالف به عنوان دبیر استمزاجی شورا انتخاب شود. حضور علی لاریجانی از این جهت اهمیت دارد که رحیم پور ازغدی ۲۳ آذرماه ۹۷ از عدم شرکت او در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی صحبت کرده بود، او گفت:« اولاً این را بدانید که دو نفر از سران سه قوّه، کلاً در جلسات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی شرکت نمی‌کنند؛ راحت! آقایان برادران دو قوّه، کلاً در جلسات شورا شرکت نمی‌کنند و این خلاف قانون است.»

ازطرفی دیگر حاشیه های عاملی به مدارک شخصی وی محدود نشد و به گفته یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی حتی رای آوردن او نیز با تخلفاتی همراه بوده است. حسینعلی شهریاری، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جلسه رای گیری و انتخاب عاملی به‌عنوان گزینه دبیری این شورا، گفت:« این انتخاب در چارچوب آئین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی نبود. این نقد که در جلسه شب گذشته آئین‌نامه اجرانشده، کاملاً درست است. روال انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر این اساس بود که چند نفر کاندیدا می‌شدند و در نهایت با رأی‌گیری یک نفر انتخاب می‌شد اما شب گذشته طور دیگری برنامه‌ریزی‌شده بود و همکاران ما نسبت به این روش انتخاب، انتقاد داشتند.»

او در ادامه صحبت های خود از نقش مهم حسن روحانی و علی لاریجانی برای رای آوردن عاملی می گوید و معتقد است جلسه انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در چارچوب ضوابط و آئین‌نامه نبوده است.

* استفاده از عنوان بیت رهبری برای اهداف دولتی
در کنار این حواشی، عزت‌الله ضرغامی که گویا از مخالفان جدی دبیری عاملی بوده در توئیتی نوشت: «در حالی که رهبر معظم انقلاب مسئولیت بررسی صلاحیت نامزد دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی را مشخصا بر عهده نظر کارشناسی اعضای شورا گذارده بود متاسفانه در جلسه دیشب مکررا به صورت علنی و غیر علنی از تماس های آقای وحید حقانیان به منظور رای مثبت به این نامزد محترم سخن به میان آمد.»

این اظهار نظر نشان می دهد نه تنها دولت بلکه حامیان آن نیز سعی کرده اند تا با تمام توان خود از سیدسعیدرضا عاملی برای رای آوردن استفاده کنند و این درحالی است که تاکنون و پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از جلسه رای دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی وحید حقانیان هیچ واکنشی نسبت به توئیت ضرغامی مبنی بر رد یا تکذیب آن انجام نداده است.

حال که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عاملی برای خواسته های دولت عمل می کند دلیل حمایت های بی سابقه دولت از وی مشخص شده است. می توان گفت حسن روحانی با استفاده از ترفند دبیر استمزاجی، فردی از خارج شورای عالی اقلاب فرهنگی را که با سلایق خود هماهنگی کامل داشته است را وارد شورا می کند تا شاید بتواند از این طریق مخالفان خود را حذف نماید.

* وقتی خبرگزاری دولت شایعه می سازد
پس از ماجرای جدال لفظی ضرغامی و روحانی، سایت جماران در اقدامی عجیب اعلام کرد: «در پی مجادله لفظی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، “از سوی دفتر یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام” از ادامه حضور در جلسات این شورا و نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی "منع" شده است.»

در این خبر منظور از یکی از مقامات عالی رتبه کشور تنها می توانست رهبر انقلاب باشد زیرا ایشان احکام اعضای حقیقی این شورا را امضا می کند. اما سایت رجانیوز دقایقی پس از این خبر نوشت: «پیگیری‌های رجانیوز نشان می‌دهد که این خبر کذب بوده و صحت ندارد و چنین منعی از سوی دفتر رهبر انقلاب صورت نگرفته است.»

همین شکل از شایعه آفرینی در روزهای گذشته توسط خبرگزاری دولت نیز انجام شد، خبرگزاری ایرنا با انتشار گزارشی مبنی بر اختلافات بوجود آمده میان رئیس‌جمهور و حسن رحیم‌پور ازغدی و عزت‌الله ضرغامی در جلسات سال گذشته شوراهای‌عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی، به نقل از «برخی در فضای مجازی» خبر داد که «رهبر انقلاب در توصیه‌ای دستوری، از عزت‌الله ضرغامی و حسن رحیم‌پور ازغدی خواسته‌اند تا اطلاع ثانوی در جلسات شورا حاضر نشوند.»

گمان می رود خبرگزاری دولت«ایرنا» که این روزها توسط سیدضیا هاشمی مدیریت می شود نه اشتباها بلکه بر اساس تعمداتی خبر توصیه رهبر انقلاب به ضرغامی و رحیم پور ازغدی را منتشر کرده است. سیدضیا هاشمی که زمانی سرپرستی و معاونت فرهنگی وزارت علوم را برعهده داشت، نشان داد است که می تواند پشتیبانی چنین اموری را برعهده بگیرد. نقش سیدضیا هاشمی در حمایت از تادا(اتحادیه تشکل‌های اسلامی دانشجویان ایران) در دوران مسئولیت وی در معاونت فرهنگی وزارت علوم و سعی این گروه در به نتیجه رساندن جلسه ای که به صورت کلی از حد نصاب افتاده است، اکنون به کمک رسانه ای دولت آمده است.

حال باید دید در این میان دادستانی کشور چگونه با انتشار این چنین خبر کذبی برخورد خواهد کرد. خبر کذبی که قصد آن حمایت از اهداف حزبی است و در این میان حتی سعی می کند از عنوان رهبر انقلاب نیز استفاده نماید، این اخبار که هر از چندگاهی برای منافع حزبی ایجاد می شود و برای فرار از مسئولیت تنها به دادن یک تکذیبیه اکتفا می شود.

در هرحال باید منتظر بمانیم و ببینیم که تکلیف حضور دو عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسات این شورا چه روندی به خود خواهد گرفت.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.