فدائیان اسلام را در کتاب خاطرات سید محمد واحدی جستجو کنید

به بهانه سالروز شهادت شهدای فدائیان اسلام در سحرگاه 27 دی 1334؛
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 27 دى, 1397 - 10:45
جمعیت فدائیان اسلام یکی از پدیده‌های منحصر به فرد در تاریخ مبارزات مردم ایران بود که با ایستادگی در برابر هجمه فرهنگی دشمن، ظهور کرد و جمعی از جوانان مخلص و فداکار را متشکل کرد. هدف این گروه اجرای احکام اسلام بود که در مقاطع مختلف تاریخ، به اشکال متفاوت بروز کرد. شهید سید محم دواحدی یکی از اعضای فعال این گروه بود که در سال 1334 و در محیطی آکنده از اختناق و سانسور، به ثبت فعالیت‌های این گروه پرداخت.

سرویس معرفی: جمعیت فدائیان اسلام یکی از پدیده‌های منحصر به فرد در تاریخ مبارزات مردم ایران بود که با ایستادگی در برابر هجمه فرهنگی دشمن، ظهور کرد و جمعی از جوانان مخلص و فداکار را متشکل کرد. هدف این گروه اجرای احکام اسلام بود که در مقاطع مختلف تاریخ، به اشکال متفاوت بروز کرد. رهبران فدائیان اسلام سرانجام پس از سالها مبارزه سحرگاه 27 دی ماه 1334 توسط رژیم پهلوی اعدام شدند. شهدای 27 دی ماه فدائیان عبارت بودند از خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی، در ادامه میخواهیم کتابی درباره شهید سید محمد واحدی که در ادامه خواهید خواند.

شهید سید محمد واحدی یکی از اعضای فعال این گروه بود که در سال 1334 و در محیطی آکنده از اختناق و سانسور، به ثبت فعالیت‌های این گروه پرداخت.

این کتاب، مجموعه خاطرات شهید سید محمد واحدی از ظهور و تشکیل فدائیان اسلام و شرح فعالیت‌های آنان است که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به قلم مهناز میزبانی، با شمارگان 3000 نسخه در 191 صفحه در بهار 1381 تدوین شده است.

در این کتاب، خاطرات فدائیان اسلام (شامل خاطرات نواب صفوی و سید محمد واحدی و برخی دیگر از رهبران فدائیان) به قلم شهید سید محمد واحدی، یکی از اعضای فعال گروه، درج شده است .در این خاطرات، چگونگی تشکیل گروه فدائیان و فعالیت های آن به تفصیل بازگو می‌شود .این خاطرات، ابتدا در مجله "خواندنی ها "در نوزده شماره در قالب سلسله مقالات به چاپ رسید که علت درج آن پاسخ به برخی مقالاتی بود که علیه فدائیان اسلام منتشر می‌گردید .خاطرات مندرج در کتاب را "نواب صفوی "تقریر نموده و سیده محمد واحدی آن را به رشته تحریر کشیده است .خاطرات با این موضوعات تدوین شده است :شکل گیری جمعیت فدائیان اسلام، نقشه کشته شدن کسروی چگونه کشیده شد؟، چه کسانی ماموریت قتل کسروی را پیدا کردند؟، همکاری با آیت الله کاشانی، مجمع مسلمانان مجاهد چگونه تشکیل گردید؟، مجمع مجاهدین اسلام چگونه تشکیل شد، دستگیری آیت الله کاشانی، فدائیان در انتخابات دوره شانزدهم، ترور هژیر، محاکمه امامی، استاد خلیل طهماسبی، ترور رزم آرا، اختلاف با حکومت دکتر مصدق، اعتصاب آبادان و میتینگ مسجد شاه، و دستگیری نواب صفوی .کتاب با فهرست اعلام و تصاویر تعدادی از اسناد به پایان می‌رسد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.