شخصیت پهلوی دوم از زبان خودش/ فرار از کشور به بهانه سفر ماه عسل

به بهانه سالروز فرار شاه از کشور؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 26 دى, 1397 - 13:30
برخی بر این باورند که اگر اظهارات محمدرضاشاه در رابطه با الهام گرفتن از ائمه و یا دیدن آنها و مأموریت یافتن از سوی خدا را به حساب دیوانه بودن نویسنده نگذاریم، می­توانیم بگوییم که او دارای ذهنی مشوش و آشفته است. این در حالیست که وی تنها در مواقعی خاص به مذهب متوسل شده و اساساً با گروه‌های مذهبی مخالفت جدی داشت.

سرویس معرفی: شاید تاکنون صدها کتاب و نشریه درباره معرفی زندگی محمدرضا شاه پهلوی منتشر شده باشد و بعضا موردتوجه افرادی قرار گرفته باشد که علاقه‌مند درباره آن بازه تاریخی کشورمان اطلاعاتی را کسب کنند. با این حال، به دلیل آنکه عموم این کتاب‌ها توسط افرادی نوشته و نقل شده است که به نظام جمهوری اسلامی ایران دلبستگی دارند و از همین رو ممکن است نسل‌هایی که دوران پهلوی را درک نکرده‌اند، این گفته‌ها و نوشته‌ها را همراه با سوگیری تلقی و آنها را غلوآمیز بدانند.یکی از راه‌های برطرف شدن این نقیصه، رجوع به منابع و کتبی است که رژیم پهلوی و تئوری‌ها و عقاید آنها را از سوی افرادی نقل کرده باشد که دلبسته آن رژیم بوده باشند تا بدین صورت تصویری بدون روتوش از آنچه به وقوع پیوسته، بدست آید.

«ماموریت برای وطنم» یکی از چهار اثر محمدرضا شاه پهلوی است که در ۱۳۴۰ نوشته شده و  چیزی بالغ بر ۳۳۵- ۳۴۰ صفحه دارد و بازگوکننده احوالات شخصی و سیاسی  این پادشاه پهلوی است. این کتاب بیش از سایر آثار، مبین شخصیت و طرز فکر محمدرضا شاه است و از حیث شخصیت‌شناسی قابل‌توجه است. البته علاوه بر زندگی شخصی، بخش مهمی از این اثر به معرفی فرهنگ و تاریخ کهن ایران به خصوص امپراطوری ۲۵۰۰ ساله اختصاص دارد که در آن نویسنده خود را متعهد و ملزم به معرفی آن به دنیا دانسته است. اما بخش مهمتر و قابل تأمل این کتاب، اشاره شاه به برخی از تحولات سیاسی است که می­‌تواند راهنما و راهگشا در تبیین و یا شناخت برخی از امور سیاسی و تاریخی باشد.

* ادعای محمدرضا شاه درباره الهام گرفتن از ائمه!
جالب است که گفته می­‌شود شاه از کودکی با خیالات واهی، ادعای ارتباط با امامان و امور ماورایی را مطرح و خود را فردی می­‌دانست که از سوی خدا مأموریت یافته است!

برخی بر این باورند که اگر اظهارات محمدرضاشاه در رابطه با الهام گرفتن از ائمه و یا دیدن آنها و مأموریت یافتن از سوی خدا را به حسای دیوانه بودن نویسنده نگذاریم، می­توانیم بگوییم که او دارای ذهنی مشوش و آشفته است. این در حالیست که وی تنها در مواقعی خاص به مذهب متوسل شده و اساساً با گروه‌های مذهبی مخالفت جدی داشت.

* ماجرای ماه عسل تاریخی شاه پهلوی
نویسنده کتاب «عملیات چکمه» سى‌ام وودهاوس، یک مقام امنیتی و بلند‌پایه اینتلیجنس ‌سرویس انگلستان و طراح اصلی کودتای چکمه یا آژاکس (که علیه دکتر محمد مصدق برنامه‌ریزی و اجرا شد) درباره فرار پیش‌بینی نشده پهلوی دوم می‌نویسد: «در طرح کودتا، فرار شاه از ایران، پیش‌بینی نشده بود؛ اما خود محمدرضا اصرار کرد که برنامه فرار از ایران، در صورت شکست، به طرح اضافه شود.»

این در حالی است که شاه این موضوع را به گونه دیگری روایت می‌کند:

آنچه خواندید روایتی از شخصیت محمدرضاشاه پهلوی از زبان خودش بود در کتاب «ماموریتی برای وطنم» که در سالهای حکومتش نوشته است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.