ترزا می: ۲۹ مارس از اتحادیه‌اروپا خارج می‌شویم

ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 20 دى, 1397 - 00:45
نخست‌وزیر بریتانیا امروز ضمن رد به تعویق انداختن برگزیت، تاکید کرد که کشورش ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

به گزارش حلقه وصل، «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا امروز چهارشنبه گفت که کشورش روز بیست ونهم مارس (نهم فرودین ۱۳۹۸) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، نخست‌وزیر انگلیس بار دیگر تعویق خروج کشورش از اتحادیه اروپا (برگزیت) را رد کرد.

دیروز سه شنبه روزنامه انگلیسی «تلگراف» به نقل از سه منبع اروپایی که نامشان فاش نشد، نوشته بود که مقامات اروپایی در حال بررسی چگونگی تمدید دوره زمانی اجرای ماده ۵۰ پیمان لیسبون هستند. با این حال «استفن بارکلی» وزیر برگزیت این کشور تأکید کرد که لندن همچنان در نظر دارد تا در زمان تعیین شده از اتحادیه اروپا خارج شود و اصلاً به دنبال تمدید این مهلت نیست.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، دو سال بعد از به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون، بریتانیا باید از اتحادیه اروپا خارج شود، اما در صورت توافق اعضای اتحادیه، این تاریخ می‌تواند تغییر کند و ضرب‌الاجل برگزیت به تعویق بیافتد.

اظهارات این منابع اتحادیه اروپا ساعاتی پس از آن مطرح شده بود که دولت انگلیس یکی از معاونان کابینه را به دلیل عنوان کردن احتمال تمدید ماده ۵۰ از جانب لندن همزمان با تلاش برای متقاعد کردن اعضای پارلمان برای حمایت از متن توافق تنظیم شده نخست‌وزیر انگلیس درباره برگزیت، به شدت سرزنش کرد.

بعد از روز خروج یعنی ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ (نهم فروردین ۱۳۹۸)، ۲۱ ماه دوره گذار تعیین خواهد شد که به معنای دوره‌ای پیش از دوره پسابرگزیت است. در دوره گذار که تا پایان سال ۲۰۲۰ به طول خواهد انجامید، بریتانیا همچنان در اتحادیه اروپا باقی می‌ماند اما قدرتش محدودتر از قبل خواهد بود.

واژه برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضائی کشورهای عضو را رقم می‌زند.

مردم بریتانیا (انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلندشمالی) در ماه جولای سال ۲۰۱۶ با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا داده بودند و مذاکرات دو ساله خروج ماه مارس سال ۲۰۱۷ شروع شد. آن زمان اعلام شد که اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ لندن باید رسماً از اتحادیه اروپا خارج شود.

منبع: فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.