جشنواره ای برای کشف استعداد های خارج از تهران

چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بسیج برگزار می شود؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 18 دى, 1397 - 15:00
در استان‌ها ‌انگیزه فراوان است اما توانایی رساندن آن را به گوش ما ندارند. بنابراین سازمان بسیج هنرمندان برای این موضوع پیش‌قدم شد.

به گزارش حلقه وصل چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بسیج قرار است از 24تا 27 دی‌ماه در لرستان برگزار می‌شود. در نشست خبری این جشنواره که با حضور جمشید جم دبیر جشنواره؛ امیر نصیربیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان؛ بابک رضایی سخنگوی شورای مرکزی انجمن موسیقی بسیج و حسین دی‌پیر مدیر اجرایی جشنواره برگزار شد، نصیربیگی گفت: «سه دوره قبلی این جشنواره در استان فارس برگزار شده و بخش‌های مختلفی نظیر سنتی، پاپ و همخوانی را شامل می‌شده است، اما امسال براساس رهنمودهای رهبر انقلاب درباره سرود و تاثیر آن بر لایه‌های مختلف اجتماع، فقط روی این موضوع متمرکز شدیم. حدود ۴۰۰ اثر به جشنواره رسیده و برای انتخاب آثار نهایی، بر آرای مردمی در کنار نظرات کارشناسی تمرکز می‌کنم. البته گروه‌های حاضر در جشنواره چندان در سودای جایزه‌ گرفتن و رتبه‌آوردن نیستند و بیشتر به دنبال معرفی خود و اثرشان هستند.»

وی افزود: «این استان پیشینه خوبی در حوزه سرود و موسیقی دارد و با پیشینه موسیقایی استان، شورا را بر این تصمیم مجتمع کرد که این دوره از جشنواره با میزبانی مردم صمیمی و غیور خرم‌آباد برگزار شود. به‌منظور تمرکززدایی، جشنواره‌ها را در استان‌های مختلف برگزار می‌کنیم تا زیرساخت‌های استانی را معرفی کنیم و بتوانیم هنر مدنظر را در آن استان پررنگ‌تر کنیم. ضمن اینکه سهم استان‌های مختلف از منظر فرهنگی باید لحاظ شود. ما صرفا به دنبال برگزاری جشنواره نیستیم بلکه می‌خواهیم به واسطه جشنواره چهره‌های مستعد و خلاق در سرود را شناسایی و معرفی کنیم و جشنواره در حقیقت پلی برای خلق اثر باشد.»

در ادامه جمشید جم، دبیر جشنواره و نماینده انجمن موسیقی بسیج گفت: «حدود ۴۸ سال است که در عرصه موسیقی فعالیت دارم و خوشحالم که به من اعتماد شد تا بتوانم راهی که چهار دهه قبل شروع کردیم را ادامه دهم تا به جوانان منتقل شود. آرزوی من و امثال من این بود که به سرود جان دوباره ببخشیم و آن را به جایگاه واقعی خودش برسانیم. سرود خواسته بزرگان ما و حاصل خون شهداست.» وی درباره برگزاری چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بسیج در بیرون از پایتخت گفت: «در استان‌ها ‌انگیزه فراوان است اما توانایی رساندن آن را به گوش ما ندارند. بنابراین سازمان بسیج هنرمندان برای این موضوع پیش‌قدم شد.»

جم، ضمن اشاره به تعداد آثار ارسالی که حدود ۵۰۰ اثر را شامل می‌شد، ادامه داد: «از این تعداد، برخی تکراری و برخی آثار ضعیف و غیرقابل پذیرش بود، بنابراین حدود ۴۰۰ اثر را انتخاب و در معرض رای مردم قرار دادیم که با بیش از ۷۰ هزار رای، سرانجام ۱۷ اثر از ۱۳ استان انتخاب شد. در آیین اختتامیه هفت گروه سرود برگزیده از منظر کارشناسان و گروه برتر از منظر آرای مردمی معرفی و تقدیر می‌شوند. از منتخبان دوره‌های قبلی جشنواره هم دعوت کرده‌ایم که در اختتامیه جشنواره امسال حضور داشته باشند تا بهتر معرفی شوند.»

در ادامه، رضایی مدیر روابط‌عمومی این جشنواره گفت: «خیلی‌ها گمان می‌کنند جامعه و مردم از هنر ارزشی فاصله گرفته‌اند، اما در این جشنواره خلاف آن را مشاهده کردیم و بیش از ۴۰۰ اثر در دبیرخانه پذیرش شد. پس از رأی‌گیری مردمی، ۱۷ اثر منتخب مرحله اول جشنواره تا ۲۶ دی‌ماه در معرض رای مردم قرار می‌گیرند تا برترین آنها انتخاب شود. ‌دفاع مقدس، محوز مقاومت، فلسطین و سوریه، تحریم‌های اقتصادی و فاجعه منا را برخی از مضامین سرودهای شرکت‌کننده در این جشنواره است. پس از پایان جشنواره، گروه‌های برتر را رها نخواهیم کرد و تلاش داریم در سبد شنیداری کشور، تولیدات ارزشی در حوزه موسیقی را بگنجانیم.»

میرمعصومی به نمایندگی از کمیته علمی جشنواره در این نشست گفت: «کارگاه‌های آموزشی در استان‌های مختلف به صورت مستمر برای گروه‌های سرود برنامه‌ریزی شده است. همچنین طی روزهای ۲۵ و ۲۶ دی‌ماه جاری، دو کارگاه «آشنایی با سلفژ، تربیت شنیداری و صداگذاری» و «آشنایی با فناوری‌های نوین و تولید موسیقی به شیوه مدرن» برگزار می‌شود.»

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.