بازگشت به روزهای اوج پیوند میان مردم و مسجد/ چرا و چگونه مساجد کم اثر شدند؟

شماره 65 حلقه‌وصل منتشر شد؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 4 دى, 1397 - 13:30
ماهنامه فرهنگی حلقه‎وصل با موضوع «مسجد» منتشر شد. حلقه‎وصل در شماره 65 خود با آثار و گفتاری از کارشناسان حوزه دین و دانشگاه، نگاه آسیب‎شناسانه‌ای داشته به وضعیت امروز مسجد و از این گفته که مسجد باید چگونه باشد و چرا الان نیست. در این شماره حلقه‌وصل گفت‌وگوها و مقالات قابل اتکا و مهمی از چرایی کم‌اثر شدن مساجد کار کرده است.

سرویس معرفی: ماهنامه فرهنگی حلقه‎وصل با موضوع «مسجد» منتشر شد. حلقه‎وصل در شماره 65 خود با آثار و گفتاری از کارشناسان حوزه دین و دانشگاه، نگاه آسیب‎شناسانه‌ای داشته به وضعیت امروز مسجد و از این گفته که مسجد باید چگونه باشد و چرا الان نیست. در این شماره حلقه‌وصل گفت‌وگوها و مقالات قابل اتکا و مهمی از چرایی کم‌اثر شدن مساجد کار کرده است.

بازگشت به روزهای اوج پیوند میان مردم و مساجد

«مسجد مردمی، مردم مسجدی» عنوان سرمقاله شماره 65 حلقه‎وصل است. صادق یزدانی سردبیر ماهنامه حلقه‎وصل در این یادداشت با مطرح کردن این سوال که مسجد چگونه هست و چگونه باید باشد با برشمردن ویژگی‎های مساجد بالاشهر و پایین‌شهر، این فرهنگ طبقاتی حاکم شده را نقد کرده و تاکید داشته است که «مسجد را مردم می‎سازند و مردم را هم مسجد می‎سازد. باید به روزهای اوج پیوند دوباره میان مردم و مسجد بازگشت. این بازگشت، کار دشواری نیست، فقط کمی رفاقت میان ارکان مسجد می‎خواهد و بس.»

طلبه‎هایی که با اکسیر، معتادان را درمان می‎کنند

در بخش سرحلقه ماهنامه حلقه‎وصل زندگی و زمانه سیدعلی کریمیان، مروج برتر کتابخوانی و فعال فرهنگی نمونه کشوری معرفی شده است. حلقه‎وصل در این بخش، گشتی زده در فعالیت‌های هیئت نورالشهدای کرج و در گفت‌وگو با حجت‎الاسلام احسان رنجبر، مدیر گروه تبلیغات اکسیر حوزه علمیه قم زندگی او را که وقف معتادان شده، برررسی کرده است.

اگر مسجد نباشد انقلاب از بین می‏رود

بازخوانی سخنانی از امام خمینی(ره) درباره مسجد، اولین مطلب بخش حلقه اول شماره 65 حلقه‎وصل است. در این بخش محمد جبارپور، استاد دانشگاه در مقاله خود جایگاه مسجد در تمدن‎سازی را مورد بررسی قرار داده و حسین عرب اسدی در یادداشت خود با تاکید بر اینکه تعریف درستی از مسجد و امام جماعت نداریم، مسجد را محل و مرهم درمان زخم‎ها عنوان کرده است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی نیز در سخنان خود تلاش کرده حدود و ثغور مسجد را تعریف کند؛ او مسجد را «مادر حکومت» می‎داند.

ارائه راهکارهایی برای فعال‎سازی کارآمدی دین و مسجد موضوع یادداشت حجت‎الاسلام عبدالحمید واسطی در شماره 65 حلقه‎وصل است. حجت‎الاسلام علی کشوری نیز با بازخوانی تناقض‎های تمدن‎سازی در ایران، 9 زیرساخت بنیادی برای رسیدن به تمدن‎سازی را برشمرده است. همچنین بررسی کارکرد مسجد در دوران پیامبر(ص) و علل زوال این کارکردها موضوع یادداشت محمدحسین رجبی‌دوانی است. دوانی در این یادداشت معتقد است: اگر مسجد نباشد انقلاب از بین می‏رود.

مسجد، قربانی سیاست‎گذاری شده است

جایگاه و تعریف قوای سه‌گانه در محله جمهوری اسلامی، موضوع یادداشت حجت‎الاسلام سید صمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در شماره 65 حلقه‎وصل است. او در این یادداشت از انتقال روحانیون به خارج از شهر در قالب پردیسان‎ها انتقاد و از این نوشته که باید هر محله در ایران یک جمهوری اسلامی باشد و امام جماعت، ولی‎فقیه آن. بازخوانی تجربه موفق مسجد جامع صفا به قلم حجت‎الاسلام خوانین‎زاده و گفت‎وگو با حجت‎الاسلام مجتبی صداقت درباره نمایشگاه تخصصی مدیریت مسجد، بخش‎های پایانی ‎ شماره 65 ماهنامه حلقه‎وصل هستند.

نشریه حلقه‌وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود. برای دریافت این نشریه می‌توانید با شماره تلفن 5-02177655134 تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع از آخرین خبرها و گزارش‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، می‌توانید از سایت Hvasl.ir استفاده کنید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.