۱۸ دانشگاه ایران به برکت انقلاب اسلامی در زمره دانشگاه‌های برتر جهان است/ تمدن اسلامی جوانانی همانند شهید تهرانی مقدم، شهریاری، احمدی روشن و... را تربیت می کند

در سیو پنجمین نشست شنبه های انقلاب مطرح شد:
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 25 آذر, 1397 - 12:30
آذرماه، بهار دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شود که ابتدای آن با هفته بسیج آغاز، سپس ۱۶ آذر روز دانشجو، ۱۹ آذر سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در نهایت ۲۷ آذر نیز سالروز وحدت حوزه و دانشگاه است.

سرویس معرفی: سی و پنجمین نشست «شنبه‌های انقلاب» با عنوان «علم و نخبگان» و با هدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه، روز شنبه ۲۴ آذر ۹۷ در محل «دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» برگزار شد.

در این مراسم، کارشناسان و صاحب نظرانی، چون؛ دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دکتر احمد فضائلی معاون پژوهشی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دکتر رضا روستا آزاد معاون پژوهشی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محمد مهدی نژاد معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی،سعید سهراب پور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و جمع دیگری از اساتید و نخبگان، دستاورد‌های چهل سال انقلاب اسلامی را در این حوزه، مورد بررسی قرار دادند.

دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این نشست طی سخنانی اظهارداشت: آذرماه، بهار دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شود که ابتدای آن با هفته بسیج آغاز، سپس ۱۶ آذر روز دانشجو، ۱۹ آذر سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در نهایت ۲۷ آذر نیز سالروز وحدت حوزه و دانشگاه است.

وی با اشاره به اینکه از دهه ۸۰ که نقشه جامع علمی کشور طراحی شد، برنامه ریزی‌های علمی دارای یک نقشه راه شد، تصریح کرد: ذیل نقشه جامع علمی کشور هدف گذاری‌های بسیاری برای برنامه‌های علمی کشور از قبیل؛ مرجعیت علمی شدن، تحول در آموزش، ورود در عرصه فناوری، تحقق اقتصاد دانش بنیان و برقراری مراودات علمی بین المللی ایجاد شد.

مخبر دزفولی با اشاره به تلاش‌های ایران اسلامی برای مرجع علمی شدن در جهان گفت: ایران امروز در بسیاری از رشته‌های علمی در سطح منطقه دارای جایگاه اول است که راه دستیابی به این مرجعیت با افزایش دانشگاه‌های کشور از ۲۲۳ دانشگاه سال ۵۷ به ۲۸۵۹ دانشگاه در سال ۹۴، هموار شده است.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از ۲۲۳ دانشگاه سال ۵۷ تنها ۲۷ دانشگاه جامع در کشور موجود بود، اما امروز ۲۰۰ دانشگاه جامع در وزارت علوم و ۶۰ دانشگاه جامع در وزارت بهداشت در کشور فعال است.

وی تصریح کرد: ایران قبل از انقلاب هیچ دانشگاهی در رتبه بندی جهانی نداشت، اما براساس رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۸، ایران اسلامی دارای ۱۸ دانشگاه برتر در میان دانشگاه‌های برتر بین المللی دنیاست.

مخبر دزفولی ادامه داد: ۹۸ درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب محقق شده است یعنی تنها ۲ درصد تولید علم این دانشگاه در قبل از انقلاب بوده است و در دانشگاه شریف نیز تنها یک درصد تولید علم قبل از انقلاب صورت گرفته است و ۹۹ درصد این تولید بعد از انقلاب بوده است.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: قبل از انقلاب از دانشمند در سطح یک درصد جهان اطلاعی نداشتیم، اما به برکت انقلاب اسلامی امروز ۲۰۰ دانشمند در سطح این دانشمندان برتر دنیا داریم.

وی با بیان اینکه توجه به اهمیت دادن به نخبگان قبل از انقلاب رواجی نداشت، گفت: بعد از انقلاب اسلامی با تاسیس بنیاد ملی نخبگان توجه ویژه‌ای به این قشر صورت گرفت به طوری که امروز ۱۲ هزار نخبه مورد حمایت این بنیاد است.

مخبر دزفولی گفت: قبل از انقلاب اسلامی تنها ۱۸۰ هزار دانشجو در کشور وجود داشت که از این تعداد نیز ۴۰ درصد در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل می‌کردند، اما بعد از انقلاب اسلامی از جمعیت بیش از ۴ میلیونی دانشجویان کشور تنها یک درصد در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که از این تعداد نیز تنها یک درصد در دانشگاه‌های برتر دنیا مشغول به تحصیل هستند یعنی بهترین دانشجویان کشور در داخل مشغول تحصیل هستند.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نرخ ماندگاری دانشجویان خارج از کشور ایران گفت: تنها ۱۵ درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج در همان کشور‌ها باقی می‌مانند و ۸۵ درصد برای کار و فعالیت راهی کشورمان می‌شوند.

وی با اشاره به کسب عناوین برتر جوانان ایرانی در المپیاد‌های علمی افزود: یکی از ملاک‌های مرجعیت علمی شدن کسب عناوین در رقابت‌های علمی جوانان کشور با استعداد‌های برتر دنیاست که امروز جوانان ایرانی در رشته‌های ریاضی، فیزیک، رایانه، زیست شناسی و ... با ضریب هوشی‌های بالا مدال‌های برتر را کسب می‌کنند به طوری که بعد از انقلاب اسلامی موفق به کسب ۶۶۹ مدال در المپیاد‌های علمی شده ایم.

مخبر دزفولی با بیان اینکه به رشته ریاضی در کشور کم توجهی می‌شود، گفت: در کشور تنها ۲۰ درصد دانش آموزان از رشته ریاضی فارغ التحصیل می‌شوند، اما علی رغم این کم توجهی، ایران اسلامی در رشته ریاضی در منطقه دارای رتبه نخست است و در سطح دنیا نیز دارای رتبه ۴ هستیم یعنی مغز‌های ریاضی متعددی در کشور وجود دارد که می‌توانند پایه ساخت و ساز‌های آینده و پیشرفت کشور باشند.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفت: ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز جزء باشگاه فضایی جهان است یعنی قادر به ساخت ماهواره، ماهواره بر، پرتاب آن، ارزیابی و همچنین اعزام موجود زنده به جهان است.

وی ادامه داد: ایران اسلامی به سمت مرجعیت علمی شدن در حرکت است، زیرا کشور جزء ۱۳ کشور دنیاست که دارای چرخه سوخت هسته‌ای شده است و توان تولید سلول‌های بنیادین را نیز داراست که یکی از پایه‌های آینده زیست فناوری به حساب می‌آید و ما امروز رتبه ۱۵ در زمینه سلول‌های بنیادین را دارا هستیم و اخیرا نیز یکی از دانشمندان ایرانی در این زمینه یکی از جوایز برتر دنیا را به دست آورد.

مخبر دزفولی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب، دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران همواره مورد تحریم بوده اند، گفت: با وجود تمامی این سختی‌ها، ایران به توانایی صادرات علم و خدمات فنی رسیده است که صادرات کشور در این عرصه بالغ بر ۴ میلیارد دلار بوده است.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رتبه ایران در پایگاههای علمی و استنادی افزود: ایران اسلامی در زمینه مقالات استنادی دارای رتبه ۲۲، در زمینه مقالات داغ دارای رتبه ۲۴ و در زمینه مقالات پراستناد نیز دارای رتبه ۲۰ جهان است یعنی کشور سهم قابل توجهی در زمینه تولید علم جهان داراست البته این موفقیت نیز علی رغم تمامی هزینه کرد‌های اندک برای کشور حاصل شده است.

وی ادامه داد: ایران برای تحقیق و توسعه علم بعد از انقلاب اسلامی هرساله بودجه‌ای کمتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را اختصاص داده است یعنی ایران اسلامی با وجود تمامی مشکلات با کمترین هزینه توانسته است به همچنین رتبه‌ای دست یابد.

مخبر دزفولی گفت: قبل از انقلاب جریان تحصیلات تکمیلی در کشور رواج نداشت و تنها در چند رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشت، اما امروز از هرم کلی دانشجویی کشور ۱۸ درصد سهم کارشناسی ارشد و ۲ درصد سهم دکتری است و اعضای هیات علمی کشور نیز به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی افزود: کشور در زمینه اشتغال دانشجویان البته با مشکلاتی روبروست که باید چاره‌ای برای حل این موضوع اندیشیده شود به طوری که امروز ۱۹ درصد فارغ التحصیلان کشور دسترسی به شغل ندارند.

وی افزود: ایران اسلامی در عرصه تولید علم در سطح بین الملل دارای رتبه ۱۶ جهانی و رتبه اول منطقه است.

مخبردزفولی با اشاره به دانشجویان رشته‌های پزشکی در کشور گفت: در کشور ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی داریم که در مجموع ۱۹۰ هزار دانشجو در آن‌ها مشغول به تحصیل است و ۱۸ هزار هیات علمی نیز مشغول آموزش آن‌ها هستند همچنین ۲۵۰ بیمارستان آموزشی و چندین انجمن علمی پزشکی نیز در کشور وجود دارد.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری قبل از انقلاب رواج نداشت، تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی ۳۹ پارک علم و فناوری در کشور فعال است که ۱۷۸ مرکز رشد ذیل این پارک‌ها مشغول فعالیت است که بیش از ۳۷۰۰ شرکت دانش بنیان را در کشور راهبری می‌کنند که به صورت یک حلقه وصل میان دانشگاه و صنعت حضور فعالی دارند و گردش مالی آن‌ها بیش از ۱۲ میلیارد دلار بوده است که امیدواریم اقتصاد کشور نیز به این سمت حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب انجمن علمی در کشور وجود نداشت، گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی ۳۵۰ انجمن علمی در کشور فعال است و در حوزه‌های علمیه نیز در حوزه علوم انسانی و علوم معرفتی انجمن‌های علمی فعال شده است.

مخبردزفولی تصریح کرد: سهم ایران در تولید علم جهان نزدیک به ۲ درصد شده است و در سال‌های اخیر همواره شیبی صعودی داشته است که نشان می‌دهد دانشمندان کشور برای پیشرفت کم کاری نکرده اند.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: سهم ایران اسلامی از مقالات یک درصد برتر دنیا، ۲/۹ درصد است و ایران براساس رتبه بندی اسکوپوس دارای رتبه ۱۶ در دنیاست که موفقیت‌های ایران در زمینه هسته ای، فضایی، زیست شناسی، نیروگاه سازی، سدسازی و ... جلوه‌هایی از این پیشرفت علمی دنیاست.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سال 78 با ابلاغ نهضت نرم افزاری کشور جهش بزرگی را در زمینه علمی کشور ایجاد کردند، افزود: این ابلاغ معظم له با ایجاد زیرساخت‌های حداقلی در زمینه تنوع دانشگاهی و رشته‌ای و اعضای هیات علمی کشور صورت گرفت که بعد‌ها منجر به نقشه جامع علمی کشور شد که امروز نیز روند بازنگری این نقشه در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است که این دستاورد‌های حاضر در ذیل این نقشه محقق شده است و بنا داریم در این بازنگری نظام علمی کشور را از آفت مصون بداریم که اسم این طرح آمایش قرار گرفته است.

مخبردزفولی افزود: طرح آمایش به دنبال اصلاح نقاط هندسی ناموزون جریان علمی کشور است که وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد باید براساس آن برنامه ریزی‌های لازم را صورت دهند.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفت: ایران اسلامی امروز در رشته فیزیک دارای رتبه اول منطقه و رتبه ۱۱ جهان است، در علوم کامپیوتر دارای رتبه ۴ جهان، در نجوم دارای رتبه سوم و در نهایت در شیمی دارای رتبه سوم است.

وی افزود: ایران اسلامی در زمینه شاخص‌های نوآوری از رتبه سه رقمی در دنیا به رتبه ۶۵ رسیده است یعنی کشور به سرعت در حال رفع موانع نوآوری است، به طور مثال برخی از فناوری‌های نوین برای کشور بسیار با اهمیت است که در آن ها سند نیز تدوین شده است مانند هوافضا، زیست فناوری و نانو که سند توسعه آنها تدوین شده است و الحمدالله کشور در زمینه نانو به رتبه ۴ جهان، در زیست فناوری به رتبه ۱۱، در سلول‌های بنیادین به رتبه ۱۵، در هوافضا به رتبه ۱۵ و در علوم دریایی نیز به رتبه ۶ رسیده است.

مخبردزفولی گفت: در رشته زیست فناوری ۶۳۵ شرکت دانش بنیان تاسیس شده است که 50 محصول آنان قابلیت صادرات به دنیا را دارد و درآمد‌ این شرکت‌ها نیز بیش از ۱/۹ میلیارد دلار بوده است.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ایران اسلامی پنجمین کشور دنیا از لحاظ تنوع گیاهان دارویی است، تصریح کرد: بسیاری از گیاهان دارویی در کشور قابل رویش است که برای ساماندهی این موضوع، سندی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که زمینه ساز تحول در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی شد البته هنوز چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۴۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه گیاهان دارویی وجود دارد که ۵۰۰ محصول دانش بنیان نیز تولید می‌کنند و کشور می‌تواند با بهره گیری از صنایع تبدیلی عصاره‌های درجه یک درمانی تولید کند که هریک ارزش مادی و اقتصادی فراوان‌تر از بشکه‌های نفت داراست.

مخبر دزفولی افزود: فروش سال ۹۶ شرکت‌های دانش بنیان در عرصه نانو بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده است که می‌تواند چندین برابر شود.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی جزء کشور‌های درجه یک در زمینه سلول‌های بنیادین شده است، افزود: در این زمینه تعداد دانشمندان بسیاری در کشور مشغول تحقیق هستند، عرصه‌ای که جزء مناطق ممنوعه دنیا محسوب می‌شود و محدودیت‌های فراوانی ابرقدرت‌ها برای عدم دسترسی دیگر کشور‌ها به این علم قائل بودند، اما ایران اسلامی به این علم دست پیدا کرد و امروز جزء قدرتمند‌های دنیاست.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در زمینه مرجعیت علمی شدن باید آن میزان سوژه و یافته علمی در کشور ایجاد شود که دیگران برای بهره گیری از این علوم به استفاده از زبان فارسی ترغیب شوند.

در بخش دیگر این نشست محمد مهدی نژاد نوری معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی، طی سخنانی اظهار کرد: میتوان پیشرفتهای حوزه آموزش عالی کشور را در بخشهای فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و ... دسته بندی کرد.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه آموزشی گفت: تعداد موسسات آموزشی قبل از انقلاب اسلامی در کشور ۲۲۳ موسسه بود، اما پس از انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۹۶ تعداد این موسسات آموزشی به ۲۸۶۰ موسسه افزایش پیدا کرده است که نشان از رشد ۱۲ برابری دارد.

مهدی نژاد نوری ادامه داد: در صورتی که دانشگاههای آزاد و پیام نور را فقط به مراکز استان ها محدود کنیم و دانشگاههای موجود در شهرستانها را نادیده بگیریم، تعداد دانشگاهها و موسسات آموزشی به ۱۸۹۶ موسسه میرسد که  این نیز از دستاوردهای بزرگ محسوب میشود و رشد چندین برابری را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: تعداد دانشجویان قبل از انقلاب ۱۸۰ هزارنفر بود، اما پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۵ این تعداد به ۴.۸ میلیون نفر و امروز به ۴.۵ میلیون نفر رسیده است.

مهدی نژاد نوری افزود: تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی قبل از انقلاب اسلامی ۱۶۷۰ نفر بود، اما پس از انقلاب اسلامی این آمار به ۷۷۰ هزار نفر رسیده است.

معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی تصریح کرد: تعداد هیات علمی دانشگاهها امروز به ۱۰۰ هزار نفر رسیده است که نسبت به آمار قبل از انقلاب اسلامی، ۱۶ برابر رشد داشته است. نکته مهم در این آمار، تعداد هیات علمی زن است، به طوری که قبل از انقلاب اسلامی تعداد هیات علمی زن ۱۰۰ نفر بوده است اما امروز این تعداد به ۲۱۰۰۰ نفر رسیده است که نشان از ۲۱۰ برابر شدن تعداد زن هیات علمی دانشگاه است.

مهدی نژاد نوری با اشاره به پیشرفتهای پژوهشی انقلاب اسلامی ایران گفت: پس از انقلاب اسلامی، ایران به سمت مرجعیت علمی شدن پیش رفت به نحوی که با استناد به پایگاه اسکوپوس تعداد مدارک علمی ایران ۱۳۵ برابر شده است.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی رتبه علمی ایران در جهان ۵۲ بوده است در حالی که امروز ایران دارای رتبه ۱۶ جهانی و اول منطقه است. برای مقایسه این موضوع، کشور ترکیه در سال ۲۰۱۶ رتبه ۲۶ جهان و دوم منطقه را دارا بود که در سالهای اولیه انقلاب نیز این رتبه را داشت و یا کشور مصر در سالهای اولیه انقلاب دارای رتبه ۴۰ جهان و ۳ منطقهای بود که امروز نیز در سطح جهان ۴۰ است و در منطقه به ۵ رسیده است و این نشان میدهد که با گذشت زمان پیشرفتهای علمی حاصل نمیشود.

معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی تصریح کرد: قبل از انقلاب، دانشمند برتر جهانی در ایران مفهومی نداشت، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی دانشمندان ایرانی که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند، رشد بسیار چشمگیری داشته اند.

وی گفت: پیشرفت ایران در حوزههای نشریات علمی، مقالات علمی، پایگاههای علمی و... بسیار مشهود و چشمگیر است و براساس گزارش لیدن، ۳۲ دانشگاه ایران در بین دانشگاههای برتر جهان قرار دارند. این در حالی است که اکثر رشتههای جامعه دانشگاهی ما در دنیا جزو برترینها هستند و در منطقه نیز رتبه نخست را دارا هستند.

مهدی نژاد نوری با اشاره به رتبه علمی ایران در منطقه گفت: در سال ۲۰۱۰ ایران در تولید علم از ترکیه پیشی گرفت و تاکنون این رتبه را با اختلافی خوب حفظ کرده است، به طوری که از سایر کشورهای منطقه نیز همچون پاکستان، مالزی، رژیم اشغالگر قدس و مصر بالاتر است.

وی ادامه داد: رشد علمی ایران، در مقایسه با کشورهای مصر و ترکیه کاملا مشهود است. رشد علمی این کشورها در سالهای اخیر به اندازه ایران نبوده است.

معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در بخش فناوری گفت: رشد آموزش عالی کشور در بخش زیرساختها بر کسی پوشیده نیست این در حالی است که پیشرفت در این بخش کار بسیار دشواری است و این دستاوردهای زیرساختی از نظر تجهیزات نرم و سخت، تضمین توسعه آینده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به دستاوردهای علمی در حوزه دفاعی گفت: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که در دنیا زبان زد است، امنیت است و این موضوع در مقالات و سخنان کشورهای غربی کاملا مشهود است. امروز هرآنچه در این حوزه داریم به سختی و با تلاش دانشگاه و بخشهای نظامی کسب کرده ایم.

معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد: پدافند هوایی (طراحی و ساخت پدافندهای برد کوتاه، متوسط و بلند)، هوایی (ساخت انواع تجهیزات هوایی که آخرین آن هم رونمایی از هواپیمای کوثر که از دماغه تا بال آن تولید داخل است و این یک جهش بزرگ در این حوزه است)، دریایی (ساخت انواع ناو، ناوشکن، زیر دریایی، قایق پرنده، قایق تندرو و... که سهند آخرین رونمایی ایران در این حوزه است)، زمینی (ساخت انواع تانک، نفربر، مهمات، سلاحهای گروهی و انفرادی و... توسط متخصصین داخلی ایران)، موشکی (طراحی و ساخت انواع موشکهای زمین به زمین، زمین به هوا، کروز، بالستیک و...) و تولید انواع رادارها از جمله افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که توسط دانشگاهیان ما محقق شده است.

وی افزود: ایران در حوزههای سایبری و فضایی نیز دستاوردهای بسیار کم نظیری داشته است و در این بخشها کشور از لحاظ تامین امنیت حوزه سایبری، دفاع سایبری و در صورت لزوم حمله سایبری، پیشرفت ها و دستاوردهایی داشته است و در حوزه فضایی نیز ایران توانسته است کلیه چرخه ساخت و پرتاب ماهواره را نهایی کند.

مهدی نژاد نوری در پایان اظهارات خود گفت: ایران در حوزه دریایی، نانو، سلامت، لیزر و اپتیک، انرژی، کشاورزی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری نرم، آب و فاضلاب، صنایع و معادن، خودروسازی، محیط زیست، عمران و شهرسازی، توربین و نیروگاه سازی، دستاوردهای متعددی را در سایه انقلاب اسلامی به دست آورده است که این موفقیت ها به جهت ورود جامعه دانشگاهی در این حوزهها حاصل شده است.

در ادامه این نشست سعید سهراب پور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سخنانی اظهار کرد: همواره در کشور ایران نیرو‌های نخبه به عنوان نیرو‌های توسعه بخش مطرح بوده اند و می‌توان این توسعه علمی را به دوران قبل از انقلاب و پس از انقلاب اسلامی تقسیم کرد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار پس از انقلاب اسلامی، رشد علم با توسعه چشمگیری روبه رو شد و به لحاظ کمی و کیفی رشد بسیار بالایی داشت، امکان جذب دانشجو و پرورش استاد از جمله دستاورد‌های کیفی انقلاب اسلامی ایران است.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: میزان تولید مقالات و ثبت اختراع پس از انقلاب اسلامی یک انفجار علمی را رقم زد به طوری که ۲۱ درصد از استنادات علمی جهان طی سال ۲۰۱۷ به مقالات علمی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به رشد علمی موسسات آموزش عالی پس از انقلاب اسلامی گفت: تحولات علمی به گونه‌ای بوده است که ایران نسبت به کشور‌های در حال توسعه و حتی توسعه یافته، نرخ پیشرفت علمی بالاتری داشته است.

سهراب پور با اشاره به هجمه استکبار علیه ایران پس از انقلاب اسلامی گفت: بلافاصله پس از انقلاب اسلامی، ایران مورد هجمه قرار گرفت و در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی، جنگ بر ما تحمیل شد، اما با ایستادگی و مقاومت، مردم ایران توانستند در این زمینه بر دشمن غلبه کنند به طوری که اولین نوآوری‌ها علمی در زمان جنگ تحمیلی حاصل شد و علی رغم اینکه تمام غرب و شرق علیه ایران متحد شده بودند، شاهد نوآوری و پیشرفت‌های علمی در کشور بودیم.

وی ادامه داد: نهضت علمی پس از جنگ تحمیلی با پرچم داری مقام معظم رهبری آغاز شد، رهبر انقلاب همواره در جلسات با نخبگان و دانشمندان بر پیشرفت علمی تاکید می‌کردند به طوری که تاسیس بنیاد ملی نخبگان نیز از جمله دستورات مقام معظم رهبری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه کیفیت آموزشی گفت: با استناد به پایگاه‌های شانگهای، لایدن و تایمز در سال‌های اخیر تعداد دانشگاه‌های برتر کشور در رتبه بندی‌های بین‌المللی افزایش یافته است که این موضوع نشان از کیفی سازی علم پس از انقلاب اسلامی است.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به افزایش نسبت دانشجو در هر هزار نفر جمعیت گفت: از حدود ۸ دانشجو در هر هزار نفر طی سال ۱۳۵۶ به ۵۴ نفر در سال ۱۳۹۴ رسیده ایم که این آمار از رشد بالای تعداد دانشجو در کشور خبر می‌دهد.

سهراب پور با بیان اینکه رشد و توسعه تعداد مقالات علمی ایران در پایگاه‌های استنادی بین ‏المللی چشمگیر است، گفت: تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه اسکوپوس در سال ۹۵ به ۵۰۹۶۰ مقاله رسیده است و براساس گزارش این پایگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی کشور ایران در تعداد مقالات و تعداد استنادات صورت گرفته به مقاله، در منطقه اول است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: ایران تنها یک درصد از جمعیت دنیا را داراست، اما میزان تولید علم در ایران نزدیک به ۲ درصد است و این از دیگر دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

وی با توجه به توسعه کیفی انتشارات علمی در کشور گفت: شاخص H. index که یکی از نشانه‌های کیفیت علمی در کشور‌ها محسوب می‌شود؛ نشان می‌دهد تعداد مقالات ایران در سال ۲۰۱۸ به ۲۵۰ رسیده است.

سهراب پور گفت: تعداد مقالات داغ ایران نیز از رژیم صهیونیستی و کشور ترکیه بیشتر است و ایران در این حوزه نیز پیشرفت‌های بسیار بالایی داشته است.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به لیست متقاضیان جذب به عنوان هیأت علمی، گفت: ۱۱۰ استاد که در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کرده اند در ایران به کارگیری شده اند که از جمله دستاورد‌های بنیاد ملی نخبگان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به افتخارات دانشمندان ایرانی گفت: رهبر معظم انقلاب همواره بر این نکته تاکید داشته اند که دانشمندان ما کار‌های بزرگ و مهمی انجام داده اند. اگر بخواهیم چند مورد از این کار‌های مهم را نام ببریم می‌توان به احداث تونل کندوان اشاره کرد که قبل از انقلاب در مرحله توسعه ریزش کرد و کشور‌های خارجی درخواست هزینه بسیاری برای توسعه این تونل کردند، اما پس از انقلاب اسلامی دانشمندان ایرانی این تونل را توسعه دادند و تا امروز نیز در حال بهره وری است.

سهراب پور در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: شهید شهریاری در صنعت هسته‌ای کار‌هایی کرد که کشور‌های خارجی باور نمی‌کردند. ساخت رادار‌های مدرن و ناو جماران از بدنه تا قطعات نیز توسط دانشمندان ایرانی انجام شده است و لازم است تا کسانی که به دانشگاه‌های ما بدبین هستند این دستاورد‌های دانشمندان و نخبگان ما را ببینند و بررسی کنند.

در ادامه این نشست سید حمید طالب زاده دبیر شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورایی با عنوان شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی با ریاست دکتر حداد عادل و با ۲۵ عضو حقیقی و حقوقی تشکیل شد.

 وی ادامه داد: اعضای حقیقی این شورا از اساتید دانشگاه‌ها و اعضای حقوقی آن نیز از موسسات پژوهشی و آموزش عالی تشکیل شده است که وظیفه این شورا، تدوین و تصویب برنامه‌ها در ۱۶ رشته است.

طالب زاده افزود: این ۱۶ رشته شامل؛ علوم سیاسی، علوم اقتصادی، روانشناسی، فلسفه دین، مدیریت، زبان‌های خارجه، هنر، معماری و شهرسازی، حقوق زنان و خانواده، مشاوره و ... است.

دبیر شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان اینکه تحول در علوم انسانی بدون مشارکت وزارت علوم امکان پذیر نیست و باید در متن موسسات، آموزش عالی و ... تحقق پیدا کند، تاکید کرد: در وزارت علوم کمیته‌هایی ایجاد شده است که این کمیته‌ها نظارت و اجرای برنامه تحول را برعهده دارند.

وی ادامه داد: شورای عالی تحول در ابتدا از کارگروه‌هایی متشکل از اساتید دانشگاه‌ها و هسته‌های اصلی تشکیل شده است که این کارگروه‌ها با عنایت وزارت علوم زیر مجموعه این وزارتخانه قرار گرفته است و دستورکار آن‌ها نیز برنامه ریزی برای دروس آموزشی است.

طالب زاده با اشاره به ۴ معیار اساسی در تنظیم اسناد گفت: این ۴ معیار؛ ۱- اسلامی سازی ۲- بومی سازی ۳- کارآمدی ۴- روزآمدی است که در دستور کار قرار دارد تا اسناد براین اساس انطباق داشته باشد.

دبیر شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی ادامه داد: این معیار‌های مهم در ۴ موضوع مختلف استاد، دانشجو، آموزش و پژوهش اعمال می‌شود، اما زمانی می‌توانیم از علوم انسانی سخن بگوییم که این علوم در ساخت و شکوفایی کشور حضور رسمی داشته باشد تا زمانی که مدیران، این رشته‌ها را نادیده بگیرند، فارغ التحصیلانی که در این رشته‌ها مدرک دریافت می‌کنند نمی‌توانند به کشور کمک شایانی کنند.

وی تصریح کرد: علوم انسانی باید در سطح کلان کشور حضور داشته باشد یعنی با فرهنگ و نیازمندی‌های کشور هماهنگ شود و زمانی علوم انسانی می‌تواند به رسمیت شناخته شود که با فرهنگ این سرزمین ارتباط نزدیکی برقرار کند.

طالب زاده با اشاره به وظایف کارگروه‌ها گفت: این کارگروه‌ها موظف به تحول برنامه درسی هستند تا یک فرآیند علمی ایجاد شود تا از آن طریق بتوانند آسیب شناسی کنند.

دبیر شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی تشریح کرد: این کار گروه‌ها با بررسی دروس عالی و پیشرفته دیگر دانشگاه‌های جهان و تطابق آن‌ها با ۴ معیار اصلی، اسناد را آماده می‌کنند و آن را به حوزه‌های علمیه فرستاده تا از تمام جهات و به خصوص بحث اسلامی بر آن نظارت شود و بعد از تایید این سند، در نشست‌های علمی مورد بررسی اساتید قرار می‌گیرد و در نهایت بعد از اتمام مراحل به وزارت علوم ابلاغ می‌شود تا آن را در دانشگاه‌های کشور اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه ۸۵ برنامه تحولی تصویب شده در زمینه علوم انسانی در کشور بی سابقه است گفت: بعد از تصویب این اسناد باید عناوین و سرفصل‌های مشخص شده، در قالب کتب و جزواتی تالیف شود تا کمک کننده اساتید و دانشجویان باشد.

طالب زاده در پایان سخنان خود گفت: حدود ۲۸۰ عنوان کتاب جدید در دست بررسی داریم که به تدریج باید منتشر شود و امروز برای اولین بار هر کتاب درسی دارای یک کتاب مستند است که در همین رابطه اگر این اسناد تصویب شود یک سند پربار در کشور موجود خواهد بود.

رضا روستا آزاد معاون پژوهشی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این نشست اظهارداشت: ایران درتاریخ فراز و فرودهای متعددی در علم داشته است اما در قرن هفتم یک جهش خوبی را در علم شاهد بودیم.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب بر موضوع نرم علم تاکید دارند زیرا این قسمت پیاز گل تمدن سازی است.

روستا آزاد با بیان این که تمدن از علوم انسانی، سیاست، اقتصاد و فرهنگ نشات می گیرد تاکید کرد: تمدن اسلامی جوانانی را همانند شهید تهرانی مقدم، شهریاری، احمدی روشن و ... تربیت می کند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.