جزئیات تشکیل ارز مشترک بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی

ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 15 آذر, 1397 - 09:15
رئیس‌جمهور قرقیزستان گفت:‌این احتمال وجود دارد که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در آینده شببه به اتحادیه اروپا یک ارز واحد ایجاد کنند.

به گزارش حلقه وصل، سورونبای جینبکف رئیس‌جمهور قرقیزستان گفت: این احتمال وجود دارد که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی شبیه به اتحادیه اروپا اقدام به ایجاد یک ارز واحد کنند.

وی گفت: من قویا به آینده اتحادیه اقتصادی اوراسیایی اعتقاد دارم و ما پتانسیل‌های بسیار بزرگی داریم.

رئیس‌جمهور قرقیزستان ادامه داد: اتحادیه اروپا یک ارز واحد دارد و البته ما نیز به این نقطه خواهیم رسید اما زمان‌بر است. ما باید بهترین کاری که اتحادیه اروپا انجام داد اجرا کنیم و برای رسیدن به آن باید کار کرد.

جینبکف گفت: همانند اتحادیه اروپا ما نه مرزی داریم و نه نیروهای مرزبانی. تمام مردم ما آزاد هستند تا در قالب این اتحادیه سفر کنند و از خدمات آن شامل خدمات پزشکی، آموزشی و غیره در هر جای کشورهای عضو اتحادیه اوراسیایی بهره‌مند شوند.

به گفته رئیس‌جمهور قرقیزستان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیایی باید همکاری‌ها برای افزایش رقابت پذیری خود با کشورهای ثالث را افزایش دهند.

جینبفک میگوید:‌کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی می‌توانند با دیگر کشورهای خارجی رقابت کنند و ما باید بر همین مبنا کار کنیم.

وی افزود:‌من معتقدم در سال 2040 اقتصاد کشورهای ما شبیه به اقتصاد کشورهای اتحادیه اروپا،‌ آمریکا، ژاپن و دیگر کشورهای پیشتاز خواهد بود.

رئیس‌جمهور قرقیزستان می‌گوید: اتحادیه اقتصادی اوراسیایی باید با جذب اعضای جدید خود را گسترش دهد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیایی با توافق گمرکی روسیه، قزاقستان و بلاروس در سال 2015 تشکیل شد و سپس ارمنستان و قرقیزستان به این اتحادیه پیوستند. ویتنام هم در سال 2016 اولین عضو غیرمنطقه‌ای اتحادیه اوراسیایی شد.

منبع: فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.