کتاب «تصویری در دوردست» رونمایی می‌شود

همزمان با شب خاطره زنان رزمنده و مقاوم کرمانشاه؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 22 آبان, 1397 - 09:00
آیین رونمایی از کتاب «تصویری در دوردست» روایت زندگی و مبارزات نصرت خدایاری شهسواری (خواهر بسیطی) چهارشنبه 23 آبان در سینما آزادی کرمانشاه برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، آیین رونمایی از کتاب «تصویری در دوردست» روایت زندگی و مبارزات نصرت خدایاری شهسواری (خواهر بسیطی) همزمان با مراسم شب خاطره زنان رزمنده و مقاوم کرمانشاه برگزار می گردد.

این مراسم عصر فردا چهارشنبه 23 آبان با حضور رزمندگان، خاطره‌گویان و پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت در سینما آزادی کرمانشاه از ساعت 15 برگزار می‌شود.

گفتنی ست، کتاب «تصویری در دوردست» نوشته جواد نصر حسینی شامل شش بخش با عنوان‌«اشاره»، «مقدمه»، «سال شمار زندگی نصرت خدایاری شهسواری (بسیطی)» ، «دفتر خاطرات یک دوست»، «آخر ناخوش شاهنامه» و «اسناد و تصاویر» می‌شود که در 184 صفحه گنجانده شده‌اند.

نصرت خدایاری معروف به خواهر بسیطی به همراه برادرش شهید حسین خدایاری جزء کسانی بودند که مانع ورود دشمن بعثی به خاک این مرزوبوم شدند.

جواد حسینی نصر در مقدمه کتاب آورده است:«اولین سفرم به گیلان‌غرب در بهمن سال 1386 فقط سه روز طول کشید؛ سه روزی که با بارش برف سنگین همراه بود و تصور می‌کنم همان برف هم می‌خواست عاملی باشد برای پوشاندن حجمی از خاطرات نصرت بسیطی یا مانعی برای دست یافتن من به واقعیت زندگی او. سفرم برای کشف یک انسان و روابط انسانی در رخدادی پیچیده و تحمیلی‌ به نام جنگ بود که در ابتدا آسان می‌نمود و البته حوادث و خاطرات و نقل‌قول‌ها هم همین را نشان می‌داد.

به نظر می‌رسید در بافت عشایری و ساده و صمیمی گیلان‌غرب یا کرمانشاه ردّپایی از نصرت یافت شود و همه چیز در قالب همان صمیمیت با نقل‌قول‌های صریح اما کلی مانند این ادامه پیدا کند: نصرت یک شیرزن بود. نترس بود. شجاع بود. و... اما لابه‌لای همین کلی‌گویی‌ها ارجاعات و مصداق‌های خوبی پیدا می‌شد از زجر، محرومیت، فقر، و در عین حال هوش و تلاش یک خانوادة کوچک و تا حدودی بی‌سرپرست که هر چه داشتند و به دست آورده بودند از همین پایمردی‌شان بود که همه را، از زن و مرد، انسان‌هایی خودساخته و نجیب و محترم بار آورده بود.»

یادآور می شود، این کتاب در شمارگان 1110 نسخه در 184 صفحه با طرح جلدی از امیر نجفی همراه با عکس‌ها، نامه‌ها و اسناد مرتبط چاپ و منتشر شده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.