روزشمار «آغاز جنگ نفتکش‌‏ها» منتشر می‏‌شود

مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 25 تير, 1397 - 16:15
حجت‌الله کریمی مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اعلام این خبر گفت: کتاب سی و یکم از مجموعه بزرگ روزشمار جنگ عراق و ایران با عنوان «آغاز جنگ نفتکش‌ها» به‌زودی منتشر می‌شود. این کتاب را دکتر محمود یزدان فام طی چهار سال پ‌ژوهش مستمر تدوین و تألیف کرده است و اکنون مراحل پایانی آماده‌سازی برای انتشار را سپری می‌کند.

به گزارش حلقه وصل: حجت‌الله کریمی مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اعلام این خبر گفت: کتاب سی و یکم از مجموعه بزرگ روزشمار جنگ عراق و ایران با عنوان «آغاز جنگ نفتکش‌ها» به‌زودی منتشر می‌شود. این کتاب را دکتر محمود یزدان فام طی چهار سال پ‌ژوهش مستمر تدوین و تألیف کرده است و اکنون مراحل پایانی آماده‌سازی برای انتشار را سپری می‌کند.

مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد در خصوص بازه زمانی سی و یکمین جلد از روزشمار جنگ ایران و عراق، بیان کرد: این کتاب شامل ۸۱ روز از دوران جنگ تحمیلی می‌شود که در آن حوادث و رخدادهای مربوط به اول اردیبهشت ۱۳۶۳ تا نوزدهم تیرماه همان سال درج‌شده است.

کریمی در مورد محتوا و محورهای مهم این کتاب با تأکید بر اینکه بازه زمانی کتاب، دوره بعد از عملیات خیبر است، گفت: اخبار، تفاسیر و تحلیل‌های مربوط به نتایج و پیامدهای عملیات خیبر در این کتاب بازتاب یافته و بخش قابل‌توجهی از مطالب را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که جلسات طراحی و برنامه‌ریزی فرماندهان برای اجرای عملیات آتی بخش دیگری از محتوای کتاب را شامل می‌شود، ‌ مهم‌ترین موضوع این اثر را آغاز جنگ نفتکش‌ها از سوی رژیم بعثی عراق به‌منظور قطع درآمدهای نفتی ایران عنوان کرد و افزود: مطالب و اخبار مربوط به توافق غیرمستقیم ایران و عراق با میانجیگری دبیر کل سازمان ملل متحد برای قطع حملات به مناطق غیرنظامی از دیگر محورهای این کتاب است که به‌تفصیل به آن پرداخته‌شده است.

کریمی در پایان به منابع کتاب سی و یکم روزشمار جنگ ایران و عراق اشاره و تأکید کرد: نویسنده برای خلق این اثر از منابع و اسناد متنوع، وسیع و اختصاصی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و نیز بولتن‌ها، نشریات ادواری، روزنامه‌های یومیه، کتاب‌ها و تحقیقات جدید، مجموعه اسناد سازمان ملل متحد استفاده کرده است.

منبع: مهر

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.