علل سقوط جامعه در بیان امام علی(ع)+صوت

برشی از نهج البلاغه؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 20 تير, 1397 - 22:00
امام علی(ع) درباره علل سقوط جامعه فرمود:‌ مردم گویا به خیانت و کینه‌ورزى اتفاق دارید و در رفتار ریاکارانه، گیاهان روییده از سرگین را مى‌مانید. در دوستى با آرزوها به وحدت رسیدید و در جمع‌آورى ثروت به دشمنى پرداختید.

به گزارش حلقه وصل، نهج‌البلاغه یکی از با ارزش‌ترین منابع دینی مسلمانان است که بر اساس فرمایشات امیرالمؤمنین(ع) در سه بخش خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌ها توسط سید رضی  از شاعران و فقیهان قرن چهارم ه.ق تنظیم شده است. این کتاب شریف که به‌ اذعان بسیاری پس از قرآن زیباترین و برترین تجلی بلاغت است و به برادر کوچک قرآن ملقب شده، مورد توجه تمام فرقه‌های مسلمانان و حتی اندیشمندان غیر مسلمان قرار گرفته است. شرح ابن ابی الحدید از عالمان معتزله قرن ششم قمری بر نهج‌البلاغه از مبسوط‌ترین و مشهورترین شروح بر این کتاب است که نشان از جایگاه ویژه نهج‌البلاغه در بین سایر مذاهب اسلامی دارد

سراسر این کتاب شریف دربرگیرنده معارفی ناب و آموزه‌های اخلاقی و رفتاری در بُعد فردی و اجتماعی است. هشدار از دشمنی شیطان،‌ دعوت به ارزش‌های الهی،‌ توجه به قبر و قیامت،،‌ پرهیز از خصلت‌های ناپسند، سخنانی درباره توحید، تقوا، اوصاف متقین، مؤمنین، منافقین و پرهیز  از دنیاطلبی و روش برخورد با دنیا مهم‌ترین کلیدواژه‌های فرمایشات امیر مؤمنان(ع) در نهج‌البلاغه است

در ادامه یکی از خطبه‌های امیرالمؤمنین(ع)‌درباره ویژگی‌های قرآن و نیز روش برخورد با دنیا را گوش دهید

1- عظمت پروردگار

دنیا و آخرت، خدا را فرمانبردار است، و سر رشته هر دو به دست او است. آسمان‏ها و زمین‏ها کلیدهاى خویش را به او سپردند، و درختان شاداب و سر سبز، صبحگاهان و شامگاهان در برابر خدا سجده مى ‏کنند، و از شخه‏ هاى درختان نور سرخ رنگى شعله ‏ور شده، به فرمان او میوه‏ هاى رسیده را به انسان‏ها تقدیم مى ‏دارند.

2 -ویژگى‌هاى قرآن

کتاب خدا، قرآن، در میان شما سخنگویى است که هیچ گاه زبانش از حق گویى کند و خسته، و همواره گویاست، خانه‏‌اى است که ستون‏هاى آن هرگز فرو نمى ‏ریزد، و صاحب عزّتى است که یارانش هرگز شکست ندارند.

3 -ویژگى‌هاى پیامبر(ص)

خدا پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم را پس از یک دوران طولانى که دیگر پیامبران نبودند، فرستاد: زمانى که میان طرفداران مذاهب گوناگون نزاع در گرفته و راه اختلاف مى ‏پیمودند. پس او را در پى پیامبران فرستاد و وحى را با فرستادن پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ختم فرمود. پس پیامبر صلّى اللّه علیه و آله با تمام مخالفانى که به حق پشت کردند، و از آن منحرف شدند به مبارزه پرداخت.

4 -روش برخورد با دنیا

و همانا دنیا نهایت دیدگاه کور دلان است که آن سوى دنیا را نمى‏ نگرند، امّا انسان آگاه، نگاهش از دنیا عبور کرده از پس آن سراى جاویدان آخرت را مى‏‌بیند. پس انسان آگاه به دنیا دل نمى‏ بندد و انسان کور دل تمام توجهش دنیاست. بینا از دنیا زاد و توشه برگیرد و نابینا براى دنیا توشه فراهم مى‌کند.

5 -اندرزهاى جاودانه

آگاه باشید، در دنیا چیزى نیست مگر آن که صاحبش به زودى از آن سیر و از داشتن آن دلگیر مى‏ شود جز ادامه زندگى، زیرا در مرگ آسایشى نمى ‏نگرند. حیات و زندگى چونان حکمت و دانش است که حیات دل مرده، و بینایى چشم‏ه اى نابیناست و مایه شنوایى براى گوش‏ه اى کر و آبى گوارا براى تشنگان مى ‏باشد که همه در آن سالم و بى‏ نیازند.

6- شناخت قرآن

این قرآن است که با آن مى‏‌توانید راه حق را بنگرید و با آن سخن بگویید و به وسیله آن بشنوید. بعضى از قرآن از بعضى دیگر سخن مى ‏گوید، و برخى بر برخى دیگر گواهى مى‌‏دهد، آیاتش در شناساندن خدا اختلافى نداشته و کسى را که همراهش شد از خدا جدا نمى ‏سازد.

7 -علل سقوط مردم

مردم؛ گویا به خیانت و کینه‌ورزى اتّفاق دارید، و در رفتار ریاکارانه، گیاهان روییده از سرگین را مى‌مانید. در دوستى با آرزوها به وحدت رسیدید، و در جمع‌آورى ثروت به دشمنى پرداختید، شیطان شما را در سرگردانى افکنده و غرور شما را به هلاکت مى‏‌کشاند، براى خود و شما از خدا یارى مى ‏طلبم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.