شهید جهان‎آرا نگران اسارت زنان بود/ یقین داشتند قهرمانان ورزشی زن ما کوچ می‎کنند!

در کمیته زنان و خانواده «شنبه‎های انقلاب»، زنان از جایگاه خود در انقلاب گفتن؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 17 تير, 1397 - 13:30
دوازدهمین نشست «شنبه‎های انقلاب» جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی با موضوع «زنان و خانواده» در منزل خانم رقیه حداد، از رزمندگان دفاع مقدس برگزار شد. خانم حداد یکی از 40 زن مبارز کردستان است که سبب شکست دشمن شد. خانم حداد دیروز حاضر نبود اسمی از او به میان بیاید و به جواب عوامل شنبه‎های انقلاب برای صحبتی کوتاه نیز نه گفت.

سرویس حاشیه نگاری: کمیته زنان و خانواده شنبه‎های انقلاب برگزار شد. موضوع بحث زنان و خانواده بود و حرف اصلی قیاس بین وضعیت زنان و خانواده در قبل و بعد از انقلاب. دراین‌بین حرفی از آسیب‎های فعلی‌ای که زنان امروز ما با آن درگیر هستند و مطالباتی که دارند به میان نیامد. تمام آمارهای ارائه شده گویای پیشرفت وضعیت زن بعد از انقلاب نسبت به قبل از انقلاب و فصل مشترک بیان همه سخنرانان «نگاه ابزاری به زن در گذشته و بازگشت زن به هویت اصلی و کرامت انسانی با انقلاب» بود. خانم دکتر خزعلی مثل همیشه از این گفت که با این دولت‎ها راه‎به‌جایی نخواهیم برد و تاکید کرد که ما به لحاظ قانونی و سیاستگذاری هیچ کمبودی در حمایت از زنان و خانواده نداریم و تنها «کمبود ما عدم التزام دولت‎ها به سیاست‎هاست». وی پیشنهاد داد که باید به قانون برگردیم و دولت‎ها باید خود را ملزم به اجرای قانون بدانند.

شهید جهان‎آرا نگران اسارت زنان بود

می‎توان گفت که تاثیرگذارترین صحبت‎ها و مطالبات را خانم افسانه قاضی‎زاده، نویسنده کتاب «خانه‎ام همین جاست» بیان کرد. این در حالی است که خانم قاضی‎زاده بدون دعوت در این مراسم حاضر شده بود. ایشان پرستار دوران جنگ هستند و در حوزه دیده نشدن رزمنده‎های خانم دفاع مقدس گلایه‎ها و حرف‎های بسیاری داشت. او گفت: «ما امروز می‎دانیم که 22 هزار امدادگر زن در دفاع مقدس بودند، ولی آمار دقیقی از رزمنده‎های خانم نداریم.» او ابراز تاسف کرد که امروز حتی خیلی‎ها قبول ندارند که خانم‎ها هم رزمنده بودند!

او گفت: «واقعیت این است که جنگ همه را غافلگیر کرد و در این غافلگیری زن و بچه هم درگیر جنگ بودند و جنگ آنها را هم در برگرفت. زنان در دفاع مقدس علاوه بر امدادگری، سنگرسازی هم می‎کردند، از انبار مهمات محافظت می‎کردند و اسلحه به دست گرفته و می‌جنگیدند. »

خانم قاضی‌زاده تاکید کرد که زنان ما در جنگ از کشته شدن و زخمی‎شدن ترسی نداشتند، ولی آنها از چیزی که می‎ترسیدند «اسارت» بود. نویسنده کتاب خانهام همین جاست، با بیان خاطره‎ای از شهید جهان‎آرا بیان داشت که این ترس را در شهید جهان‎آرا هم از نزدیک دیده بود و شهید جهان‎آرا هم نگران اسارت زنان بود و در پی راه‏ حلی بود که زنان را از خرمشهر بیرون ببرد.

خانم قاضی‎زاده گفت: «اینجا جمع نشدیم که حرفی بزنیم و خاطره‎ای بشنویم و فیلمی گرفته شود، این فیلم‎ها فایده‏ ای ندارد چون بایگانی می‏ شوند. مسئله امروز این است که 7000 شهیده داریم و کسی نسبت به آنها شناخت ندارد، ما چقدر نسبت به خانم مریم کهن‏دل شناخت داریم؟... اینها الگویهای امروز ما هستند و با معرفی اینها می‎توان الگوی شایسته زن مسلمان انقلابی را به جوانان معرفی کرد، ولی ما در این حوزه کم‎کاری کردیم.»

خانم قاضی‎زاده جملات خود را این‎گونه پایان داد: «تا این خانم‎ها زیرخاکی نشدند، خاطراتشان را ثبت کنیم و امیدوارم در این زمینه تشکلی در حوزه زنان رزمنده شکل بگیرد.»

معرفی زنان با مولفه‎های انسانی

پروفسور مریم رزاقیآذر، فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان از دیگر سخنرانان این مراسم بود. خانم دکتر رزاقی‎آذر را همگان به خاطر دفاع جانانه خودش از خلیج فارس به یاد دارند، دفاعی که داشتن غیرت ملی را به یاد همگان آورد. او در این سخنرانی از تجربه زیسته خود در کشورهای اروپایی گفت و از این گفت که در 17 سالگی عقد و چهار سال بعد ازدواج کرده است و الان چهار فرزند دارد. این گفته ‏ها را وقتی در کنار موفقیت‎های بی‎نظیر ایشان در عرصه علم می‎گذاریم متوجه می‏ شویم که ازدواج و فرزندآوری هیچ مانعی برای موفقیت نیست.

او با بیان آسیب‎هایی که زنان با آن در غرب درگیر هستند و مردان هیچ تعهدی نسبت به آنها احساس نمی‎کنند گفت: «درست است که در غرب زنان وارد اجتماع شدند و در برخی مواقع جایگاه‎های خوبی را هم اشغال کردند ولی خیلی‎ از زنان غربی مورد سوءاستفاده ابزاری و تجاری قرار می‏ گیرند. این روند در قبل از انقلاب هم حاکم بود و ما تصویری که از زنان مثلا در عرصه هنر داریم تصویر یک رقاصه است ولی انقلاب ما، زنان هنرمند را با مولفه‎های انسانی‎شان به جامعه معرفی می‎کند و اسلام نیز با حضور اجتماعی زنان هیچ مخالفتی ندارد.»

کوچ قهرمانان ایرانی!

مریم هاشمی، دارنده چهار مدال جهانی نیز در کمیته زنان و خانواده از جایگاه ورزشی زنان در بعد از انقلاب گفت. خانم هاشمی سه مدال جهانی خود را به رهبر معظم انقلاب و آخرین مدال جهانی خود را نیز با افتخار به خانواده شهدا و شهید حججی تقدیم کرده است.

خانم هاشمی در این مراسم گفت: «به نمایندگی از جامعه ورزشی ایران اعلام می‌کنم همه ما پاسدار انقلاب اسلامی و خون شهدا هستیم و با جان و دل از این موضوع دفاع می‌کنیم.» او پیشرفت در عرصه رشته‎های فعال ورزش بانوان، تعداد مدالها، تعداد مربی، داور، ورزشگاه و عنوان ملی را نسبت به قبل از انقلاب بی‏ سابقه دانست و تاکید کرد که بانوان ما در داشتن غیرت ملی هم بی‏ سابقه هستند.

خانم هاشمی برای حرفش مصداق هم اورد. او بیان کرد: «یکی از مسئولین جهانی در حوزه بانوان بیان می‏ کرد ما هر سال بعد از برگزاری هر دوره از مسابقات «کوچ قهرمانان» یا «کوچ پرندگان ایرانی» را شاهد هستیم! منظورش این بود که قهرمانان ایرانی وقتی برای این مسابقات از ایران خارج می‎شوند و آزادی و امکانات و رفاه کشورهای اروپایی را می‎بینند دیگر حاضر نیستند به کشورشان برگردند و در تلاش‎اند که تابعیت یک کشور اروپایی را بگیرند...»

وی تاکید کرد که ما «هیچ قهرمان زن به‎نام ایرانی نداریم که به کشورهای دیگر برود. اگر زن ورزشکاری هم از ایران رفته از ورزشکاران دسته دوم و سوم است و چون توان رقابت با قهرمانان داخل کشور را نداشته برای پوشش ضعف ‏های خود این کار را کرده است.»

مریم هاشمی با بیان اینکه «الگوی درونی همه ما ورزشکاران زن ایرانی حضرت فاطمه زهرا(س) است» صحبت‏ های خود را با بیان این تجربه پایان داد که سال 1389 در مراسم پایانی مسابقات به ورزشکاران 100 میلیون پاداش می‎دادند ولی چون اسپانسر مسابقات در این مراسم از نوشیدنی‎های غیرمجاز استفاده کرده بود هیچ یک از ورزشکارن ایرانی در این مراسم حضور نیافتند و پاداش 100 میلیونی را هم دریافت نکردند.

«ولایی بودن» و «عمل بههنگام» خانم دباغ

از سخنرانان ویژه این مراسم خانم دباغ، دختر مرضیه حدیدچی(دباغ) بود. شنیدن فامیلی دباغ یادآور ظلمی است تاریخی که در آن رژیم پهلوی غیرانسانی‎ترین شکنجه‎ها را علیه یک انسان و مهمتر از همه علیه یک دختر و مادر انجام داده است. خانم دکتر خزعلی در شروع صحبت‎های خانم دباغ شکنجه‎های این مادر و دختر در حضور هم را یادآوری کرد و خون همه‎گان را به جوش آورد. خواندن یا شنیدن خاطرات این مادر و دختر، خون هر انسان آزاده‎ی را به جوش می‏‎آورد. خانم دباغ تمایلی چندانی نداشت که دوباره آن خاطرات را با جزئیات یادآوری کند و به ویژگی‎های شخصیتی مادر پرداخت و چند تا از خاطرات خانوادگی را مرور کرد. او در انتها از رسانه خواست که حتما این پیام را به مخاطب امروز منتقل کنند که مهمترین ویژگی مادر (مرضیه حدیدچی(دباغ)) «ولایی بودن» و «عمل به‎هنگام» بود و آنجایی که احساس تکلیف و ضرورت می‎کرد کاری به احساس بنده و دیگران نداشت و کار خودش را می‎کرد.

آزادی زنان یک تفکر است

 در کمیته زنان و خانواده شنبه‎های انقلاب خانم مینو اصلانی، مسئول بسیج جامعه زنان در کمیته زنان و خانواده گفت: «این تشکل الان 9 میلیون نفر عضو دارد و 20 هزار پایگاه مقاومت توسط خانم‎ها مدیریت می‎شود»

اصلانی گفت: «انقلاب اسلامی توانست الگوی نه شرقی و نه غربی زن را ایجاد و به زن مسلمان یک هویت انسانی، والا و برگرفته از سیره حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) عطا کند.»

جمع‏ بندی نشست نیز توسط خانم دکتر حسینی، استاد دانشگاه و رئیس سابق دانشکده حضرت زینب صورت گرفت.

حسینی گفت: «آزادی که در غرب برای زنان می‌گویند به معنای ولنگاری است و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری آزادی باید یک تفکر باشد و آزادی زنان این است که زنان به جایگاه واقعی خود برسند. قبل از انقلاب، زن محصور بود و نمی‌توانست عرض اندام کند ولی بعد از انقلاب زن از قفس و عزلت‌نشینی رها شد و به سکوهای والای خود در اجتماع رسید. انقلاب اسلامی سبب شد که زن‌ها در همه حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، ورزشی و... حضور پیدا  کنند و بتواند در اجتماع تاثیرگذار باشد.»

او اضافه کرد: سلول جامعه خانواده است و ستون خانواده زنان هستند و با این نگاه می‌‎توان به یک جامعه و خانواده ایرانی و اسلامی رسید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.