آیا مصر اجازه برد به عربستان سعودی خواهد داد؟/ قدرت مناسبات سیاسی در فوتبال

به مناسبت افتتاحیه جام جهانی فوتبال؛
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 24 خرداد, 1397 - 13:30
گمانه‌زنی و پیش‌بینی نتایج فوتبال امری مرسوم در همه جای دنیاست. اما ما می‌خواهیم این بار یک گمانه‌زنی مبتنی بر علم سیاست و قدرت منطقه‌ای را مطرح کنیم. جایی که احتمالات قطعی فوتبال به کنار می‌رود و اما و اگرها به میان می‌آید.

سرویس حاشیه نگاری _ محمد اسماعیل نوروزی: گمانه‌زنی و پیش‌بینی نتایج فوتبال امری مرسوم در همه جای دنیاست. اما ما می‌خواهیم این بار یک گمانه‌زنی مبتنی بر علم سیاست و قدرت منطقه‌ای مطرح کنیم. جایی که احتمالات قطعی فوتبال به کنار می‌رود و اما و اگرها به میان می‌آید.

فوتبال دوست‌ها می‌دانند که امروز بزرگترین تورنمنت فوتبالی دنیا در روسیه آغاز می‌شود و اولین بازی این جام جهانی، بین تیم‌های روسیه میزبان و عربستان سعودی میهمان دیگر تیم گروه A برگزار می‌شود. اگر فوتبال را تنها یک مسابقه ساده در نظر نگیریم و بخواهیم مسائل دیگر سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را هم به این رویداد ورزشی پیوند بزنیم باید گفت که حداقل برای ما ایرانی‌ها بازی مذکور خیلی هم ساده نیست.

از یک طرف با تیمی روبرو هستیم که هم عربستان است! و هم به لطف دلارهای نفتی یکی از بهترین برنامه‌های آماده سازی و تدارکاتی جام‌جهانی را برای خودش اجرا کرده و حتی توانسته با تیم ملی آلمان قهرمان دوره قبل جام جهانی ده روز قبل از آغاز مسابقات دیدار کند و از طرف دیگر با میزبانی روبرو هستیم که طی چندین سال متمادی به ظاهر دشمن سر سخت سیاست‌های عربستان بوده است. بنابراین خیلی طبیعی است که این دو تیم با تمام انگیزه و توان بخواهند مقابل یکدیگر بازی کنند. اما از آنجایی که پتانسیل فوتبالی عربستان پایین‌تر از این حرف‌هاست که بخواهد حرفی برای گفتن داشته باشد به احتمال زیاد روسیه می‌تواند به راحتی از پس این تیم آن هم در خاک خودش بربیاید.

اما نکته جالب‌تر از این دیگر تیم‌های حاضر در این گروه یعنی مصر و اروگوئه هستند که هم گروهی مصر با عربستان صعودی می‌تواند خیلی موضوعات جالبی را رقم بزند. با توجه به اینکه تیم ملی فوتبال مصر در حال حاضر با حضور بازیکنان فوق ستاره‌ای مثل محمد صلاح یکی از بهترین ادوار تاریخ فوتبال خودش را تجربه می‌کند و علی القاعده این تیم می‌بایست به راحتی از سد تیمی مثل عربستان سعودی بگذرد اما شاید به واسطه قدرت و سیطره‌ای که عربستان در عالم سیاست روی کشور مصر دارد بتواند شرایط را به گونه‌ای رقم بزند که این تیم بتواند حداقل یک امتیاز شیرین را از کشور دوست خودش بگیرد! این فقط یک احتمال است اما در دنیای فوتبال زمانی که یک احتمال رنگ تحقق به خودش بگیرد خیلی بیش از بیش جالب و دیدنی می‌شود.

به هر صورت دنیای فوتبال یا بهتر است بگوییم صنعت فوتبال علی‌رغم ورزش بودن و غیر قابل پیش بینی بودنش تا دلتان بخواهد پتانسیل برای تبانی یا گاوبندی را در دل خودش، مخفی دارد. باید صبر کرد و با دقت بازی‌های گروه A مسابقات را دنبال کرد. گروهی که روی کاغذ اروگوئه بخت اول صعود و روسیه بخت دوم صعود است مگر اینکه اتفاقات فوتبال در این گروه رقم بخورد.  

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.