راهکارهای شفای دردهای جسمانی و اخلاقی

دعا کلید اجابت؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 22 خرداد, 1397 - 02:00
امام باقر و امام صادق(ع) از راهکارهای شفای دردهای جسمانی و اخلاقی را در گروی یک عمل معرفی کردند.

به گزارش حلقه وصل، از نزدیک‌ترین حالات انسان به خداوند متعال دعا و مناجات با معبود خویش است. این عمل به قدری اهمیت دارد که خداوند در آیاتی از قرآن به صورت مستقیم و غیر مستقیم انسان‌ها را دعوت به انجام آن کرده است. به عنوان نمونه در بخشی از آیه60 سوره غافر می‌فرماید: «وَ قَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ؛ پروردگار شما می‌گوید بخوانید مرا تا برای شما استجابت کنم.» همچنین می‌بینیم مضمون آیات انتهایی برترین سوره قرآن و سرآغاز مصحف شریف یعنی سوره حمد به صورت دعاست؛ سوره‌ای که قرائت آن در نمازهای یومیه جزو واجبات نماز شمرده می‌شود. 

جلب روزی، دفع بلا، شفای دردها، به دست آوردن منزلت نزد خداوند، نجات از دوزخ، آرامش روانی، کسب معرفت در پرتو مضامین ادعیه و مناجات از دستاوردهای مادی و معنوی دعا و مناجات محسوب می‌شود که در روایات متعددی به آن‌ها اشاره شده است.

دعا، شفای دردهاست

به عنوان نمونه امام صادق علیه‌السلام نیز در روایتی یکی دیگر از دستاوردهای دعا را شفای دردها(مادی و معنوی) بر شمردند. در این باره فرمودند: «بر شما باد به دعا کردن، زیرا دعا شفای هر دردی است. پس هر وقت دعا کردی گمان کن که حاجتت در جلوی درب خانه تو است؛ عَلَیکم بِالدُّعاءِ فَاِنَّهُ شِفاءٌ مِن کلِّ داءٍ و إِذا دَعوتَ فَظُنَّ أَنَّ حاجَتَک بِالبابِ». امام باقر(ع) در روایتی دیگر در این باره  به محمدبن مسلم فرمود: «آیا تو را آگاه کنم به چیزی که داروی هر دردی حتی مرگ است؟ گفتم: بله. حضرت فرمود: دعا؛ أَلا أُخبِرُک بِما فیهِ شِفاءٌ مِن کلّ داءٍ و سامٍ؟ قُلتُ: بَلی، قالَ: الدُّعاءُ»

دعا نفسانیات را می‌شکند

رهبر معظم انقلاب با اشاره به یکی دیگر از خواص و دستاوردهای دعا فرمود: «خاصیت دعا این است که نفسانیت‌ها را می‌شکند، لذاست که گفته‌اند حتی چیزهای کوچکت را هم از خدا بخواه تا بفهمی که حقیری. بدانی که گاهی اوقات، یک پشه یا مگس، انسان را از کار می‌اندازد و آسایش وی را می‌گیرد. «وَ إِنْ يَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَيْئًا لَا يَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَالْمَطْلُوبُ؛ هرگز بر خلقت مگسی هر چند همه اجتماع کنند قادر نیستند، و اگر مگس (ناتوان) چیزی از آنها بگیرد قدرت بر باز گرفتن آن ندارند، (بدانید که) طالب و مطلوب (یعنی بت و بت‌پرست یا عابد و معبود یا مگس و بتان) هر دو ناچیز و ناتوانند.» این است که دعا برای تضرع پیش خداست. برای عرض حاجت پیش خداست؛ برای تواضع و برای بیرون آمدن از پوسته دروغین استکبار و استعلاست. خدا متعال گاهی برای من و شما مشکلاتی به وجود می‌آورد تا وادار به تضرع و توجه و خشوعمان کند. همان طور که در آیات کریمه قرآن می‌فرماید: «و لقد ارسلنا الی امم من قبلک ... کانوا یعملون». این تضرع نه برای خاطر خدا که به خاطر خود ماست. خدا احتیاجی به تضرع من و شما ندارد. 

تیشه زان بر هر رگ و بندم زنند          تا که با مهر تو پیوندم زنند

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.