طعنه و انتقادات شجریان به دین اسلام را باور کنیم یا «ربنا» را

آغاز ماه مبارک رمضان و حاشیه سازی های تکراری روزنامه های زنجیره ای برای پخش ربنای شجریان ؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 30 ارديبهشت, 1397 - 13:30
چند سالی است که در آستانه ماه مبارک رمضان موضوع پخش ربنای محمدرضا شجریان به موضوعی داغ در فضای مجازی و برخی از مردم تبدیل می شود. هر ساله این موضوع بهانه ای می شود برای به حاشیه کشیدن برنامه‌های متنوع و پر بار صدا و سیما در ایام ماه مبارک رمضان. این موضوع تا جایی پیش رفته که حتی رهبر معظم انقلاب نیز در یکی از دیدار های دانشجویی اشاره ای به آن داشتند و از اینکه این موضوع به دغدغه برخی از نهاد ها و وزارت خانه ها شده است انتقاد کردند.

سرویس حاشیه نگاری_ مهدی چراغ زاده: چند سالی است که در آستانه ماه مبارک رمضان موضوع پخش ربنای محمدرضا شجریان به موضوعی داغ در فضای مجازی و برخی از مردم تبدیل می شود.  هر ساله این موضوع بهانه ای می شود برای به حاشیه کشیدن برنامه‌های متنوع و پر بار صدا و سیما در ایام ماه مبارک رمضان. این موضوع تا جایی پیش رفته که حتی رهبر معظم انقلاب نیز در یکی از دیدار های دانشجویی اشاره ای به آن داشتند و از اینکه این موضوع به دغدغه برخی از نهاد ها و وزارت خانه ها شده است انتقاد کردند.

حال دوباره و در ایام ماه مبارک رمضان زمزمه هایی در برخی از رسانه ها ایجاد شده برای پخش ربنای شجریان از صدا و سیما در دراین ایام مبارک.

اما اینکه مردم چقدر دغدغه پخش این صوت را از صدا و سیما دارند و آیا اصلا از متن و محتوای آن اطلاعی دارند یا با تلقین رسانه ها این موضوع برایشان دغدغه می شود؟ سوالی است که در ادامه میخواهیم آن را بررسی کنیم.

 سال گذشته و در پی حاشیه سازی های بسیار و نیز نامه نگاری هایی که از سوی ارگان های رسمی کشور برای پخش این صوت شد و نیز انتقاد رهبر انقلاب از اقدامات نا متناسب نهاد های دولتی کشور یکی از رسانه ها دوربین خبری اش را میان مردم برد و نظر آنها را در باره ربنای شجریان جویا شد. جالب اینجا بود که بسیاری از مردم صرفا به پخش آن علاقه داشتند اما اصلا با متن و محتوا و اینکه متنی که خوانده می شود چه متنی است و از کجاست؟ آشنایی نداشتند، عده فکر می کردند ترانه است، عده ای آن را شعری از حافظ می پنداشتند و عده ای نیز شعر مولوی و...

در ادامه این کلیپ را خواهید دید.


ربنا لا تزغ؟ +فیلم _ خبرنامه دانشجویان ایران.mp4 | دانلود فیلم

با توجه به کلیپی که ملاحظه کردید بنظر می رسد تکرار زیاد و جنجال آفرینی رسانه ای موجب بیان این مسئله از سوی مردم شده در حالی که اکثر مردم اصلا نمی دانند که این ربنا آیه ای از قرآن است و این تبلیغات گسترده رسانه ای باعث شده مردم چیزی بخواهند که اصلا نمی دانند چیست.

اما علت پخش نشدن این ربنا از صدا و سیما چیست؟

محمد رضا شجریان چند سال پیش و در گفتگو با یکی از رسانه های خارجی مدعی شد که بارها به صدا و سیمای ملی ایران گفته که دیگر هیچ صوتی از او و خصوصا ربنایش از رسانه ملی ایران پخش نشود. وی در ادامه نیز طعنه ای به دین اسلام زده بود و گفته بود که اینها 1400 سال است که با هنر مخالف هستند.

در ادامه کلیپی از مصاحبه های جنجالی شجریان و طعنه و انتقاد وی نسبت به دین مبین اسلام را خواهید دید.


8fb59ae9b2fbbfb9f0780e75f02e212e1533668__58900.mp4 | دانلود فیلم

سال 88 نیز محمدرضا شجریان رسما حمایت خود را از جریان برانداز در ایران علنی و آشکار کرده بود و مخالفت خود را با انقلاب اسلامی ایران رسما اعلام کرد.

اما آنچه این سالهای اخیر دوباره این موضوع را زنده کرده است بهره برداری انتخاباتی برخی از گروه ها برای کسب رای بیشتر از این موضوع بوده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.