قدس قبله اول مسلمین و نماد مقاومت اسلام است

گفتگوی حلقه وصل با آقای پویان شریعت کارشناس مسائل منطقه و فعال رسانه ای ؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 24 ارديبهشت, 1397 - 13:30
مساله قدس و انتقال سفارت ، از سه دیدگاه قابل بررسی است : مورد اول بحث حقوقی است ، مورد دوم بحث دیپلماتیک و مورد سوم ایدئولوژیک است .

سرویس دریچه: امروز در جهان به عنوان «یوم النکبه» شناخته می شود، یوم النکبه یا روز نکبت روزی است که رژیم صهیونیستی اراضی فلسطینیان را اشغال کرده است. به همین بهانه گفتگویی داشتیم با آقای پویان شریعت کارشناس مسائل منطقه و فعال رسانه ای  کشور که در  ادامه خواهید خواند.

شریعت در رابطه با انتقال سفارت ایالات متحده با قدس گفت: سفارت ایالت متحده در حال انتقال به قدس است و رسانه های ما متاسفانه آن واکنشی که باید وجود داشته باشد انجام نداده اند ، اما در این خصوص که چرا سفارت قرار هست که منتقل شود و اصل این قضیه و موضوع چه چیزی است باید گفت که داخل سرزمین های اشغالی چند مرحله اشغال گری وجود دارد ، از آغاز انتقال مهاجرین یهودی به این مناطق تا جنگ اولی که اتفاق افتاده در منطقه ، از سال 1967 به این طرف هم تغییر و تحولاتی رخ داده شده است. اما چه اتفاقی افتاده که سفارت ایالت متحده در تل آویو است و منتقل می شود به قدس، البته فعلا فقط ایالت متحده منتقل کرده و به سبب نفوذی که آمریکا در کشور های دیگر دارد امکان دارد چند کشور دیگر هم منتقل کنند .

وی در ادامه افزود: اما مساله قدس و انتقال سفارت ، از سه دیدگاه قابل بررسی است : مورد اول بحث حقوقی است ، مورد دوم بحث دیپلماتیک و مورد سوم ایدئولوژیک است . از لحاظ ایدئولوژیک چه در رسانه های ایران و چه خارج از ایران به این مساله پرداخته شده که قدس قبله اول مسلمین بوده و برای مسلمانان اهمیت ویژه ای دارد. اما جدای همه این مسائل قدس نماد مقاومت ملت فلسطین است و شهری است که موضوع اشغالگری صهیونیست ها در آن به طور کامل انجام نشده است. ما فلسطینی ها را می بینیم که در بیت المقدس نماز می خوانند و عبادت می کنند، اما در تل آویو نمی بینم که نماز جمعه برگزار شود، این اتفاقی که در قدس می افتد از لحاظ ایدئولوژیک یک سری ضرباتی به رژیم صهیونیستی وارد می کند که امروز می بینیم این رژیم می آید و دست به انتقال سفارت آمریکا به قدس می زند. این موضوع نشان دهنده این است که حتی در آن سرزمین هایی هم که اشغال کرده است به هیچ جایگاه ثابتی نرسیده است. این اتفاق زمانی که از سوی رژیم صهیونیستی می افتد، بیانگر این مساله هست که رژیم اشغالگر قدس اگر توانایی داشت این فتنه را در سایر مناطق مسلمان نشین اجرا می کرد.

شریعت تشریح کرد: ولی زمانی که ورود می کند به مناطق اشغالی و این گونه تحرکات را انجام می دهد به قول معروف تیرهای آخر خود را رها می کند که متعاقبا جمهوری اسلامی و کشور هایی که در قبال فلسطین خود را مسئول می دانند و محور مقاومت از یک سو این گونه مسائل را بدون پاسخ نمی گذارند. خود رژیم صهیونیستی می داند بازی کردن با یک سری مسائل ایدئولوژیک و آرمان های انقلاب اسلامی برایش هزینه خواهد داشت. در بحث حقوقی هم شاهد صدور قطع نامه های متعدد در سازمان ملل هستیم ،چه در مجمع عمومی و چه شورای امنیت.

وی افزود: سال گذشته و بعد از اعلام ترامپ مبنی بر انتقال سفارت ، جامعه جهانی اعلام مخالفت کرد با این مساله و این مخالفت زمانی آشکار می شود که در مجمع عمومی سازمان ملل یک قطعنامه ای را صادر کردند، در این قطعنامه 128 موافق وجود داشت برای عدم انتقال سفارت به قدس و فقط 9 کشور هم سو با ایالت متحده بودند و 38 کشور هم رای ممتنع دادند . این اتفاقی است که در جامعه جهانی رخ داده است و از لحاظ حقوقی قابل پیگیری است چون در سازمان ملل قطعنامه صادر شده، درست است که در شورای امنیت نبوده است ولی این موضوع قابل پیگرد است .

وی تشریح کرد: از سوی دیگر می بینیم که یونسکو نیز یک قطعنامه ای صادر کرد و به یک سری مسائل در این قطعنامه اشاره شده است که متاسفانه از لحاظ حقوقی به شدت ضعیف عمل شده است. در یونسکو ما شاهد چند قطعنامه برای این موضوع هستیم. یک قطعنامه را در تیرماه سال گذشته صادر کرده اند. این قطعنامه یونسکو به چند مساله اشاره کرده است، در ابتدا اشغالی بودن قدس را محکوم کرده است و این که رژیم صهیونیستی بخواهد نیروی نظامی در آنجا مستقر کند و قدس بسته شود را محکوم کرده چون این موضوع سابقه داشته و به همین علت به این موضوع اشاره شده است. در خصوص اشغالی بودن قدس این مساله را یونسکو محکوم کرد و گفت قدس به مسلمانان تعلق دارد و از طرف دیگر این مسئله در یونسکو ثبت کرده است .

شریعت گفت: در قطعنامه سال گذشته یونسکو علاوه بر این که به اشغالی بودن قدس اشاره می کند، در یکی از بند های این قطعنامه آمده است ، هر گونه تصرف این رژیم در بخش قدیمی قدس و اطراف آن پس از اشغال این شهر در سال 1967 باطل و نامشروع است. از جمله قانون اساسی کنسنت اسرائیل در سال 1980 ، این قانون چه بوده است؟ به منظور یکپارچه سازی قدس است به عنوان پایتخت خود و آن را تصویب کردند که این موضوع را هم یونسکو رد می کند. که متاسفانه امروز وقتی این اتفاق می افتد ما شاهد پیگرد حقوقی این مساله نیستیم.

وی افزود: اما در موضع دیپلماتیک ، زمانی که ایالت متحده پایتخت خود را به قدس منتقل می کند، دو اتفاق می افتد: قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به جامعه جهانی معرفی می شود. یک اتفاق دیگری که در حال رخ دادن است، در مساله اشغال قدس از سوی رژیم صهیونیستی، بارها شاهد نقض قوانین بین الملل از سوی این رژیم بوده ایم.

وی گفت: اما اتفاقی که در قدس افتاد یک حالت شکلی دارد که آمریکایی ها می آیند و وارد قدس می شوند و در واقع قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی معرفی می کنند و یک اتفاقی دیگر حالت ماهوی است که در حال رخ دادن است. که در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم که یک سری دسترسی ها به در داخل قدس محدود می شود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.