مشق مهرورزی در «سایبان مهر»/ حرکت آتش به اختیار نخبگان فرهنگی همدان در حوزه خانواده

افتتاح نخستین مرکز جامع تحکیم بنیان خانواده در همدان؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 23 ارديبهشت, 1397 - 10:30
نخستین مرکز جامع تحکیم خانواده «سایبان مهر» در همدان با محوریت مباحثی در حوزه آموزش، مشاوره، خدمات و گفتمان‌سازی در جهت ارائه الگوی اسلامی- ایرانی در تحکیم خانواده، ازدواج آگاهانه،‌ بهنگام و آسان و کاهش آسیب‌های اجتماعی در امر ازدواج در حرکتی آتش به اختیار توسط افراد مؤمن و انقلابی استان همدان اسفندماه سال گذشته آغاز به کار کرد.

سرویس معرفی: نرجس اسکندریان، مدیر نخستین مرکز جامع تحکیم خانواده «سایبان مهر» در همدان در خصوص اهداف و برنامه‌های این مرکز که 19 اسفندماه سال گذشته با حمایت ستاد مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان افتتاح گردید با حلقه وصل به گفت‌وگو نشست.

برای شروع بفرمایید این مرکز با چه اهدافی راه‌اندازی شده است؟

در کشور و خصوصا در همدان وجود چنین مرکز جامعی که بتواند در زمینه‌های مختلف برای تحکیم و تداوم و رشد خانواده‌ها فعالیت کند خالی بود که به حول و قوه الهی و با همکاری افراد دلسوز این مرکز در استان‌های مختلف کشور زیر نظر بیناد ملی خانواده در حال راه‌اندازی است که مرکز «سایبان مهر» همدان هم در این راستا در اسفندماه افتتاح شده است.

هدف اصلی این مرکز ارائه الگوی اسلامی- ایرانی در امر ازدواج و تحکیم خانواده، افزایش نرخ ازدواج آگاهانه،‌ بهنگام و آسان، کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه طلاق و ایجاد باور نقش مبنایی خانواده در تمامی فعالیت‌های فرهنگی راه‌اندازی شد و این هدف در چهار زیرمجموعه آموزش، مشاوره،‌ خدمات و تسهیلات و گفتمان‌سازی در حال پیگیری است.

از قبل مراکز دیگری هم در امر ازدواج و آموزش در همدان فعالیت داشته‌اند آیا این مرکز نوعی موازی‌کاری یا دوباره‌‌کاری نیست؟

ما کاملا این موضوع را مد نظر داشتیم. خوشبختانه کارگروه خانواده قرارگاه فرهنگی خاتم‌الاوصیاء همدان کار رصد این مراکز را در سال‌های قبل انجام داده بود و در ارائه این اطلاعات به ما یاری رساند. در واقع این مرکز با حمایت های این قرارگاه با نظر و دیدگاه صاحب نظران، نخبگان و فرهیختگان استان در این حوزه آغاز به کار کرد.

سعی کردیم افرادی که در هسته مرکزی این مرکز جمع می‌کنیم افرادی باشند که در مراکز دیگر دستی بر آتش دارند و خوشبختانه این افراد پذیرفتند که علاوه بر کار مستقل مراکز خود ما با همکاری کرده و ما از تجربیات و دانش آنها در این زمینه استفاده کنیم تا بتوانیم قدم بزرگی را برداریم چون یک دست صدا ندارد و کار فرهنگی آن هم در حوزه خانواده یک کار جهادی است و باید انقلابی کار کرد.

گروه‌های هدف این مرکز چه کسانی هستند؟

چهار گروه هدف را تعریف کرده‌ایم که نیازهای هر گروه توسط اساتید مجرب بررسی و نیازسنجی شده است.

گروه اول جوانان در سن ازدواج هستند، گروه دوم افرادی که نامزد کرده‌اند و خود را برای تشکیل زندگی مشترک آماده می‌کنند، گروه سوم متأهلین و گروه چهارم افرادی که زندگی مشترک خوبی نداشته و به نوعی آسیب دیده‌اند که برای هر کدام از این گروه‌ها مباحث آموزشی متفاوت است. این مرکز به دلیل جامعیت داشتن تمام مباحثی را که به نوعی با خانواده، ازدواج و زوجین در ارتباط است را پوشش می دهد و به همین خاطر نخستین مرکز جامع تحکیم خانواده در استان همدان محسوب می شود.

شما به چهار محور فعالیت این مرکز اشاره کردید، ‌لطفا بیش تر توضیح بدهید

توجه کنید اولین و شاید مهم‌ترین محور این مرکز آموزش و مشاوره است که در حوزه آموزش، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با سرفصل‌های شیوه‌های ارتباط مؤثر با همسر و ابعاد روانشناختی، روابط خوب زوجین، مهارت‌های حل تعارض و حل مسأله، آسیب‌شناسی خانواده، ‌مدیریت اقتصادی خانواده، افزایش جمعیت و فرزند‌آوری و فرزندپروری و.. مد نظر است.

در مورد فعالیت مشاوره که به صورت فردی و گروهی در قالب مشاوره‌های پیش از ازدواج،‌ حین ازدواج و بعد از ازدواج صورت می‌گیرد و با رایزنی‌های بسیار مشاوران مجرب و کاردانی را برای امر مشاوره جذب کرده‌ایم که بعد از طی مراحل قانونی لازم با قدرت کار خود را آغاز خواهند کرد.

در مورد خدمات و تسهیلات که متنوع بوده و شامل اعطای وام قرض‌الحسنه برای تهیه جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی است، در این راستا با برخی از مکان‌هایی که زوجین برای ازدواج با آنها سرو کار دارند صحبت کرده‌ایم که در قبال معرفی‌نامه از سوی این مرکز تخفیف خوبی به آنها داده می‌شود، مانند گل‌‌فروشی‌ها؛ کرایه سفره عقد،‌ رستوران‌ها، ‌آرایشگاه‌ها و...

در مورد گفتمان‌سازی هم تمام فعالیت‌های فرهنگی که شامل برگزاری همایش‌، مسابقات و نشست‌های تخصصی و ارائه محصولات فرهنگی در حوزه خانواده به منظور تبیین گفتمان خانواده ایرانی- اسلامی بوده مورد توجه قرار گرفته است.

برای برگزاری همایش و کارگاه‌ها آیا به ظرفیت‌های بومی استان برای دعوت اساتید و فعالان فرهنگی استان توجه شده است؟

خب، متأسفانه یک مطلب در میان مردم جا افتاده که اگر استاد از بیرون استان بیاید آن همایش یا کارگاه کیفیت بسیار بالایی دارد،‌ شاید این موضوع در برخی مواقع درست باشد اما جامعیت ندارد و ما افراد و اساتید توانمند و باتجربه‌ای بومی در حوزه خانواده داریم که دیگر استان‌ها از آنها دعوت می‌کنند ولی در استان خودمان مغفول مانده‌اند که مرکز سایبان مهر به استفاده از اساتید و  نیروهای متخصص بومی بسیار تأکید و توجه داشته و در برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌ها و... استفاده می‌کند.

اشاره کردید به ارائه خدمات و تسهیلات با توجه به اثرگذاری که در حوزه خانواده برای این مرکز تعریف کرده اید چقدر به بحث حمایت از کالای ایرانی با توجه به شعار سال و اقتضای کشورمان توجه داشته اید؟

مسلما  و صد در صد این موضوع در ارتباط با آحاد جامعه قابل اجرا است یعنی هر فردی به شخصه می تواند در تمام امور زندگی خود حمایت از کالای ایرانی را اولویت قرار دهد و این بحث در حوزه خانواده پررنگ تر تداعی می کند و ما هم به فرمایش مقام معظم رهبری لبیک گفتیم و در بحث خدمات از جمله تهیه جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی با ارتباطاتی که با اصناف مختلف برقرار کرده ایم اولویت ما در واقع ارائه ی کالای باکیفیت ایرانی است. یعنی زوجین به مراجعه به فروشگاه هایی که از سوی مرکز معرفی می شوند در ابتدا باید کالای باکیفیت ایرانی را تهیه کنند.

مسئله دیگری که حمایت از کالای ایرانی در آن لحاظ شده سبد کالایی است که بنا داریم آماده کنیم و به دست خانواده ها می رسد . در این سبد هم کالای با کیفیت ایرانی قرار داده خواهد شد.

در بحث مراسم عروسی نیز سعی می شود که در کارگاه های اموزشی که در طول سال برگزار می شود هم از دختران جوانمان می خواهیم که در تهیه جهیزیه چشم و هم چشمی و تجملات را نادیده بگیرند و هم آقایان مراسم عروسی را ساده برگزار کنند درواقع همان الگوی ایرانی اسلامی و ازدواج بهنگام وآسانی که اشاره شد در این بخش گنجانده می شود. البته این مجموعه مردمی است و ما تمام خدماتی را که ارائه می دهیم با حمایت جبهه فرهنگی استان و نخبگان و فرهنیختگانی است که چرخ این مرکز را در جهت تحکیم خانواده ها به حرکت در می آورند.

موانع پیش روی برای فعالیت‌های این مرکز را آسیب‌شناسی کرده‌اید؟

بله، اولین موضوع همان جا انداختن موضوع آموزش در میان مردم و مشاوره‌های قبل،‌ حین و بعد ازدواج است که مردم هنوز هم که هنوز است دید و نگاه مثبتی به مشاوره ندارند و تصور می‌کنند مشاوره تنها برای وقت خطر است.

ما به دنبال این هستیم که به کمک رسانه‌ها در میان مردم جا بیاندازیم که آموزش‌های قبل و حین ازدواج حالت پیشگیری برای زندگی زوجین را دارد و برای بعد از ازدواج باعث ارتقای سطح آگاهی و تحکیم بنیان خانواده خواهد شد.

انتظار سایبان مهر برای ادامه کار و انجام عملیات‌هایش چیست؟

در افتتاح این مرکز مسئولان استانی استقبال خوبی کردند و قول داده‌اند که در ادامه راه یاری‌گر ما باشند ولی کار در حوزه خانواده و جلوگیری از آسیب‌ها و طلاق و کمک به ازدواج جوانان یک عزم جزم و یک انقلاب درون استانی را می‌طلبد زیرا ما از جمله استان‌های هستیم که نیروی جوان بیکار و در شرف ازدواج بسیار داریم که باید همه مسولان پای کار بیایند و در امر تسهیل ازدواج جوانان و تحکیم بنیان خانواده گره‌گشایی کنند.

و نقش رسانه‌ها:

رسانه در هر جامعه‌ای یکی از بازوهای قدرتمند و موثر آن جامعه بوده و می‌تواند فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی موضوعات مختلف نقش کلیدی را ایفا کند و این مرکز دست کمک خود را به سمت رسانه‌های استان که دغدغه ازدواج و رفع مشکلات در این خصوص را دارند،‌ دراز کرده و می‌خواهیم ما را در انجام رسالتمان یاری دهند.

سخن آخر:

امروز مردم در کشورهای غربی و آمریکایی از یک نوع فقر عاطفی که ناشی از گسستگی بنیان خانواده است رنج می‌برند،‌ نیاز عاطفی که فقط در خانواده و توسط اعضای خانواده قابل تأمین است و این حفظ خانواده و ایجاد امنیت و آرامش در آن مطلبی است که ما ایرانی‌ها براساس فرهنگ دینی و اصالت خود از همان ابتدا به آن توجه داشته‌ایم هر چند در سال‌های اخیر دچار ضعف ها و کاستی هایی شده اما می‌توان جلوی این آسیب‌ها را گرفت و این خانواده ایرانی تنها به دست خود ایرانی می‌تواند حفظ و مستحکم شود نه توسط نسخه‌های غربی و اروپایی که هر روز با شکل و شمایل مختلف برای ما می‌پیچیند و از طریق رسانه‌ها و برنامه‌هایشان برایمان می‌فرستند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.