در تولید محتوای دینی از مخاطب عقبیم

مدیر انتشارات خیمه:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 17 ارديبهشت, 1397 - 09:00
حجت الاسلام زائری گفت: نشر دینی چالش ها و سختی های مخصوص به خود را دارد. ما در تولید محتوای دینی در دنیای گذشته خود زندگی می کنیم و سرعت تغییر مخاطب خیلی بیشتر از تغییر ما است.

حجت الاسلام محمدرضا زائری محقق، مترجم و مصنّف در رابطه با ارزیابی خود از نمایشگاه کتاب امسال تهران ابراز داشت: نمایشگاه کتاب برای اهل فرهنگ  وکتاب و دانش و علم همواره بهار پر از طراوت است که خستگی ها را برطرف و نشاط و امید ایجاد می کند.

وی افزود:  با توجه به تحولات و تغییرات جدید امسال و برپایی نمایشگاه کتاب در مصلی امام خمینی (ره) یک فرصت جدید پیدا کردیم که جمعیت بیشتری در این مکان فرهنگی حاضر شوند.

مدیر انتشارات خیمه بیان کرد: حوزه نشر به طور کلی حوزه پر تلاطم و پر از مشکل است. بعد از گسترش رسانه های جدید طبیعتا عوامل زیادی از تغییرات سبک زندگی تا پارامترهای اقتصادی در این حوزه نقش داشته اند.

حجت الاسلام زائری مطرح کرد: نشر دینی چالش ها و سختی های مخصوص به خود را دارد. واقعیت این است که ما در تولید محتوای دینی در دنیای گذشته خود زندگی می کنیم و سرعت تغییر مخاطب خیلی بیشتر از تغییر ما است.

این محقق گفت: طبیعتاً پیدا کردن افرادی که در این حوزه تالیف و ترجمه داشته باشند و بتوانند به راحتی به چالش ها و دغدغه ها و سوالات جدید مخاطبان این حوزه پاسخ دهند دشوار است و از طرفی هم حساسیت ها در این حوزه بسیار زیاد است.

وی در ادامه گفت: بنابراین رسیدن به نقطه هدف سخت است اما امیدواریم گام هایی که در این زمینه بر می داریم به نتایج خوبی برسد.

حجت الاسلام زائری بیان کرد: کار نشر به نوعی کار اقتصادی و تجارت است و نمی توان از ناشر انتظار داشت که بدون در نظر گرفتن قواعد و مناسبات بازار، کار خود را انجام دهد. وضعیت نشر با مشکلات جدی روبرو است. البته نه تنها در ایران بلکه وضعیت در کشورهای دیگر نیز همینطور است.

وی تصریح کرد: ما در بهترین حالت 80 میلیون مخاطب داریم و با در نظر گرفتن کشورهای دیگر به 100 میلیون مخاطب نیز می رسد. وضعیت کتاب نسبت به گذشته تغییر کرده است و متاسفانه فضای عمومی بهایی به جریان نشر نمی دهد.

این مترجم در رابطه با تعریف مطالعه بیان داشت: اگر کتاب درسی دانش آموزان و قرائت قرآن و دعا را هم جزو مطالعه محسوب کنیم آمار متفاوت می شود. به نظرم نهادی رسمی مانند خانه کتاب باید مسئول ارائه آمار مطالعه باشد.

وی تاکید کرد: هیچ ایرادی ندارد که تعاریف مختلف از مطالعه وجود داشته باشد اما مهم است که آمار بر اساس چه تعریفی ارائه شود

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.