سرنوشت برنامه‎های مستقل اینترنتی چه خواهد شد؟!

صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی منحصرا در اختیار صداوسیما گذاشته می‏‌شود
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 3 ارديبهشت, 1397 - 20:30
طبق مصوبه دیروز کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات رادیویی و تلویزیونی فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا بر عهده سازمان صداوسیماست و هرگونه ارائه خدمات نوین پخش فراگیر رادیویی و تلویزیونی الزاما بر بستر شبکه ملی اطلاعات منحصر و محدود می‌شود. این مصوبه تمام مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن را منحصرا بر عهده سازمان صداوسیما گذاشته است.

سرویس حاشیه‌نگاری: هرچقدر که از ضرب‎الاجل تعیین شده برای فیلتر تلگرام فاصله می‎گیریم و هنوز هم تلگرام باز است و مردم از آن استفاده می‎کنند، زمزمه‎هایی مبنی بر اینکه هدف، «رفع انحصار» از تلگرام است و نه بستن و فیلتر آن در حال قوت گرفتن است. از طرف دیگر عنوان می‎شود که خروج مقامات کشور از پیام‎رسان تلگرام و تبلیغ ادامه فعالیت خودشان در پیام‎رسان‎های داخلی برای فرهنگسازی صورت گرفته است و تبلیغاتی هم که در صداوسیما علیه تلگرام صورت می‎گیرد تماما در راستای همین سیاست است. با اینکه تلاش‎ها برای رفع انحصار از تلگرام ادامه دارد، اما اراده مجلس و حاکمیت برای هرچه منحصر کردن حوزه صوت و تصویر در سازمان صداوسیماست.

طبق مصوبه دیروز کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات رادیویی و تلویزیونی فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا بر عهده سازمان صداوسیماست و هرگونه ارائه خدمات نوین پخش فراگیر رادیویی و تلویزیونی الزاما بر بستر شبکه ملی اطلاعات منحصر و محدود می‌شود. این مصوبه تمام مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن را منحصرا بر عهده سازمان صداوسیما گذاشته است و به گفته سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در صورت تصویب در جلسه علنی مجلس لازم‎الاجراست.

این مصوبه به اختلاف و درگیری میان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سر مالکیت سامانه VOD یا ویدیوی درخواستی پایان می‎دهد. VOD یکی از مجموعه خد‌مات قابل ارائه از طریق IPTV است و مخاطب در بستر اینترنت می‎تواند فراتر از زمان و مکان هر موقع که دوست داشت برنامه‎ها و فیلم‎های مورد علاقه خود را از طریق این برنامه درخواست و مشاهده کند. در زمان ریاست محمد سرافراز بر صداوسیما، این سازمان این حق را منحصرا در اختیار خود دانست ولی وزارتهای ارشاد و ارتباطات با بیان اصطلاح‎هایی از این دست که ارشاد مسئولیت محتوای تولید شده در سینما و تئاتر را بر عهده دارد و وزارت ارتباطات هم از نظر فنی مجوز صادر می‎کند، به فعالیت خود در این زمینه ادامه دادند.

با انتشار این خبر، نگرانی‎هایی را در مورد آینده تولید برنامه‎های مستقل اینترنتی به وجود آورده است و از آنجایی که صداوسیما این برنامه‎ها را رقیبی جدی برای خود می‎داند چقدر ممکن است که برای تولید شدن برنامه‎هایی گفت‎وگو محوری مثل «سی‌وپنج» فریدون جیرانی، «دید در شب» رضا رشیدی که نوید از سرگیری تولید آن را داده است مجوز صادر کند؟

حسین دهباشی به انتشار این خبر واکنش نشان داده و از آینده برنامه «خشت خام» ابراز نگرانی کرده و این سوال را پرسیده که «سرنوشت برنامه‎های مستقل اینترنتی نظیر خشت خام چه خواهد شد؟»

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.