«روایت شیدایی10» در هفته هنر انقلاب اسلامی قزوین برگزار شد

همراه با بازخوانی سیره عملی شهید مرتضی آوینی؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 27 فروردين, 1397 - 10:45
مراسم «روایت شیدایی ۱۰» با عنوان «اگر مرتضی بود...» با محوریت بازخوانی سیره عملی شهید مرتضی آوینی با حضور همرزمان و همکاران شهید آوینی، جمعی از هنرمندان، بسیجیان و خانواده شهدا در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، ویژه برنامه ی «اگر مرتضی بود...»  با موضوع بازخوانی سیره عملی شهید مرتضی آوینی با حضور همرزمان و همکاران شهید آوینی، جمعی از هنرمندان، بسیجیان و خانواده شهدا در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

در این برنامه پیام فضلی نژاد پژوهشگر و سردبیر ماهنامه عصر اندیشه در خصوص سبک سردبیری شهید اوینی در مجله سوره مطالی بیان کرد و اظهارداشت: شهید آوینی قدرت خود را از دولت نگرفته بود، بلکه به دلیل نوع نگرش و سبک زندگی از جایگاهی برخوردار شده بود که سخن و حرفش در گروههای مختلف تاثیرگذار بود.

وی اضافه کرد: آوینی از راه طی شده در دوران طاغوت تجربه فراوانی داشت و با تحصیل در دانشگاه هنرهای زیبا در دوره ستم شاهی می توان گفت سبک زندگی روشنفکری را تجربه کرده بود، اما نگاهی جامع داشت و تهاجم فرهنگی غرب را به عنوان یک تهدید پیش بینی می کرد.

فضلی نژاد تصریح کرد: آوینی برای دیوید لین و آلفرد هیچکاک به عنوان نماد سینمای غرب احترام قائل بود، اما از پیشگامان انتقاد فرهنگ غرب هم بود و نکات آموختنی آنها را فرا می گرفت و نگاه همه جانبه نگر داشت.

این پژوهشگر اظهارداشت: شهید آوینی فرهنگ و هنر را جدی گرفته بود و با جدا کردن مرز فرهنگ و سیاست ذهن اندیشمندی در مورد امور فرهنگی و سیاسی داشت و همواره نگران خوراک فرهنگی کودکان و نوجوانان کشور بود.

شهید آوینی ولایت فهم، ولایت  پذیر و مومن بود

در ادامه حسن شمشادی در این مراسم گفت: شهید آوینی انسانی ولایت فهم، ولایت پذیر و مومن بود و همه زندگی خود را در مسیر ارزشها طی کرد و از زبان دیگران می توان به عمق باورهای دینی و اعتقادی وی پی برد.

وی گفت: مستند جنگ از زبان کسانی که در جبهه بوده اند تاثیرگذار تر دیده می شود و شهید آوینی و تیم همراهش چون رزمنده بودند آنچه روایت می کردند بر دل می نشست و از تاثیرگذاترین مستندهای تلویزیونی بود که وقتی دچار نوسانی در پخش صدا وسیما شد رهبری تاکید کردند که این کار ادامه یابد که البته داستان خود را دارد.

شمشادی یادآور شد: شهید آوینی انسانی ولایت فهم، ولایت پذیر و مومن بود و همه زندگی خود را در مسیر ارزشها طی کرد و از زبان دیگران می توان به عمق باورهای دینی و اعتقادی وی پی برد.

وی تصریح کرد: آوینی جنگ امروز سوریه را پیش بینی کرده بود و باید بپذیریم این نبرد از ۲۴ سال قبل کلید خورده بود و اگر هوشیاری رهبری و نظام نبود سرنوشت دیگری داشتیم.

اگر امروز شهید آوینی در جمع ما بود در هنر نیز شاهد تحول اساسی بودیم 

رضا سلطانزاده آهنگساز مستند روایت فتح دیگر سخنران مراسم گفت: بازخوانی سیره عملی شهید آوینی در عصر کنونی که با کمبودها و خلاء های فرهنگی مواجهیم ضروری است.

وی اضافه کرد: اگر امروز شهید آوینی در جمع ما بود در هنر نیز شاهد تحول اساسی بودیم و آثاری چون روایت فتح می توانست نگرش جدیدی در میان نسل جوان به ارزشها و جبهه و جنگ ایجاد کند.

وی تصریح کرد: آوینی، هنرمندی بود که به موسیقی و سینما نگاه عمیقی داشت و به تاثیر آن در روی گروههای مختلف باور داشت و به همین دلیل توانست در مستند روایت فتح اثری ماندگار خلق کند که امروز نیز خلاء آن احساس می شود.

سلطانزاده اظهارداشت: شاید اگر شهید آوینی امروز حضور داشت می توانست در موسیقی نیز تحولی عمیق ایجاد کند.

آهنگساز مستند روایت فتح اضافه کرد: رفتار و منش شهید آوینی به گونه ای بود که مسیر زندگی مرا عوض کرد و هدفمند شدن زندگی خود را مدیون وی می دانم و معتقدم اگر کسی با افکار و اندیشه های این شهید والامقام بیشتر آشنا می شد بدون شک نگاه دیگری پیدا می کرد و متحول می شد.

سلطانزاده اضافه کرد: شهید آوینی معلمی مومن با تفکری عمیق بود که جامعه کنونی و نسل امروز برای حرکت در مسیر درست زندگی به چنین انسانهایی نیاز مبرم دارد و ما باید بتوانیم این تفکر را در لایه های جامعه ترویج کنیم.

گفتنی است این مراسم توسط موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی وبا همکاری حوزه هنری استان برگزار شد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.