هنرمندی که اسرائیل بارها تهدیدش کرده است+بیوگرافی و آثار

شجاعی طباطبایی چهره سال 95 هنر انقلاب؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 26 فروردين, 1397 - 11:00
مقام معظم رهبری در دیداری به آقای شجاعی فرمودند که آقای شجاعی حسابی مشغول به کوبیدن و رفتن به جلو هستید. هر چه آنها را عصبانی کرد ما را خوشحال‌تر کرد. در این راه پافشاری کردید و صبوری به خرج دادید تا در این زمینه به موفقیت رسیدید.

سرویس معرفی: مقام معظم رهبری در دیداری به آقای شجاعی فرمودند که آقای شجاعی حسابی مشغول به کوبیدن و رفتن به جلو هستید. هر چه آنها را عصبانی کرد ما را خوشحال‌تر کرد. در این راه پافشاری کردید و صبوری به خرج دادید تا در این زمینه به موفقیت رسیدید.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست و دبیر جشنواره بین المللی کاریکاتور هولوکاست به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۵ انتخاب شد.

به همین بهانه مروری داریم بر زندگی و فعالیت این هنرمند برجسته جبهه فرهنگی انقلاب که در ادامه می‌آید: 

وی مدیر خانه کاریکاتور ایران و سایت ایران کارتون است که با سبک خاص طراحی‌هایش شناخته می‌شود. خانه کاریکاتور تعداد زیادی از مسابقات و جشنواره‌های کاریکاتور ایران را برگزار می‌کند و در همه آن‌ها می‌توانید او را ببینید.

سید مسعود شجاعی طباطبایی در سال 1342 در شهر تهران دیده به جهان گشود. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کارشناسی‌ارشد رشته گرافیک از دانشگاه تربیت مدرس است.

شجاعی طباطبایی سردبیر مجله کیهان کاریکاتور و سردبیر مجله بین‌المللی ایران کارتون، مدیر خانه کاریکاتور ایران، عضو هیئت داوران چند نمایشگاه ملی و بین‌المللی، مدرس دانشگاه و همچنین مسئول واحد کاریکاتور حوزه هنری است.

وی تاکنون به‌عنوان داور در مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ملانصرالدین ترکیه (1999)، سان آنتونیو کوبا (2001)، چین (2004) و آیدین دوغان ترکیه (2005) شرکت داشته و دبیر پنجاه و هفتمین دو سالانه کاریکاتور تهران بوده است. سید مسعود شجاعی طباطبائی برنده جوایز اول جشنواره مطبوعات در بخش کاریکاتور (1375)، روی جلد (1376)، جایزه دوم مسابقه بین‌المللی کاریکاتور ابرار با موضوع فروپاشی کمونیسم (1372)، جایزه سوم مسابقه بین‌المللی کاریکاتور کشور لیتوانی با موضوع دوچرخه (1372) و جوایز ویژه مسابقات بین‌المللی کاریکاتور آیدین دوغان ترکیه (1997)، فانوفانی ایتالیا (2001) و زین مین چین با موضوع ماشین (2004) است.

آثار: «مجموعه کاریکاتورهای شجاعی» انتشارات برگ 1371، «کتاب آموزشی گام به گام روشنفکری».

شجاعی طباطبایی همچنین دبیر جشنواره بین المللی کاریکاتورهولوکاست است، جشنواره‌ای که در جهان سر و صدای زیادی به راه انداخته و آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز مواضع زیادی علیه آن گرفته‌اند، طباطبایی در این باره گفته است: در اولین مسابقه کاریکاتور هولوکاست هنوز سه روز از اعلام فراخوان نگذشته بود که میشل لویی از استرالیا با ما تماس گرفت و اعلام کرد که خیلی تحت فشار قرار دارد و مورد بازجویی قرار گرفته و از ما خواست اثر او را از روی سایت برداریم که ما هم برداشتیم، بعد از آن کارلوس لتوف کاریکاتوریست برزیلی بود که اثری را برای ما ارسال کرده بود و ما هم از او سوال کردیم که این برایش مشکل ساز نخواهد شد که او اعلام کرد من به دنبال رسیدن به حقیقتی بودم و آن را یافته ام.بعد از دو هفته حزب لیکود اسرائیل این کاریکاتوریست برزیلی را تهدید به قتل کرد و باز هم اصرار داشت که اثرش روی سایت ما باشد.

به دنبال آن بود که کاریکاتوریست های برزیلی در دفاع از کارلوس لتوف آثارشان را برای ما ارسال کردند و اعلام کردند که اگر قرار است کارلوس کشته شود، ما را هم بکشید.

بعد از آن حتی پای سیاستمداران نیز به این ماجرا باز شد و مقامات آمریکایی ظریف را در باره برگزاری این جشنواره مورد بازخواست قرار دادند،ظریف در پاسخ به این سوال که اساسا چرا ایران اجازه برگزاری چنین نمایشگاهی را می‌دهد، گفت: «چرا ایالات متحده “کو کلاکس کلن” (گروه‌های سفیدپوست نژادپرست) دارد؟ آیا مقصر اینکه سازمان‌های تنفرپراکن نژادی در ایالات متحده وجود دارد، دولت ایالات متحده است؟ تصور نکنید که ایران تک‌صدایی است. دولت ایران از هیچ نمایشگاهی با ماهیتی که از آن صحبت می‌کنید حمایت نکرده و چنین نمایشگاهی ترتیب نمی‌دهد. هر وقت توانستید سازمان‌های خود را از انجام چنین کارهایی بازدارید، آن وقت می‌توانید از دیگران هم بخواهید چنین کاری کنند».

گفتنی است مقامات رژیم صهیونیستی نسبت به این جشنواره واکنش های تندی داشته اند و بارها مسئولین این جشنواره خصوصا سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر این جشنواره را مورد تهدید قرار داده اند.

مقام معظم رهبری  در دیداری به آقای شجاعی فرمودند که آقای شجاعی حسابی مشغول به کوبیدن و رفتن به جلو هستید. هر چه آنها را عصبانی کرد ما را خوشحال‌تر کرد. در این راه پافشاری کردید و صبوری به خرج دادید تا در این زمینه به موفقیت رسیدید.

در ادامه برخی از کاریکاتورهای این هنرمند کشورمان را ملاحظه خواهید کرد:

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.