نکوداشت «رضا برجی» در دومین شب وصل

دومین برنامه «شب وصل» ویژه نکوداشت «رضا برجی» عکاس و مستندساز برگزار می‌شود؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 26 فروردين, 1397 - 10:30
دومین برنامه «شب وصل» که به همت «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» ، به نکوداشت «رضا برجی» عکاس و مستندساز اختصاص دارد.

سرویس معرفی: دومین برنامه «شب وصل» که به همت «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» برگزار می‌شود، به نکوداشت «رضا برجی» عکاس و مستندساز اختصاص دارد.

این برنامه روز سه‌شنبه 29 فروردین از ساعت 17 در مجتمع فرهنگی هنری اسوه واقع در تقاطع خیابان‌های انقلاب و بهار برگزار خواهد شد.

برجی سال گذشته هم به دلیل 35 سال تلاش هنری مورد تقدیر فرهنگسرای رسانه قرار گرفت.

عکاسی در 75 کشور جهان، تهیه‌کنندگی، کارگردانی و تصویربرداری 15 سریال مستند، کار عکاسی و فیلم 14 جنگ در دهه‌های 60 و 70 و 80، جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند و جنگ در سومین جشنواره فیلم سیما در کارنامه رضا برجی به چشم می‌خورد.

رضا برجی متولد اسفند ۱۳۴۳همدان است. از نوزده سالگی عکاسی را در جبهه‌ها آغاز کرد و ابتدا برای واحد تبلیغاتی لشکر سیدالشهدا عکاسی می‌کرد. از اواخر سال ۱۳۶۵ به گروه «روایت فتح» پیوست. در فاو برای اولین بار شیمیایی شد و اکنون جانباز ۴۵ درصد است.

درباره رضا برجی می‌گویند، اکنون رکورددار حضور در 14 جنگ بین المللی است. جنگ های ایران و عراق، افغانستان، تاجیکستان، کشمیر، هند و پاکستان، قره باغ، چچن، بوسنی، کوزوو، لبنان، سومالی، سودان، غزه و جنگهای خلیج فارس از جنگ هایی هستند که وی با قاب دوربین به ثبت آنها پرداخته است. در واقع رضا برجی کسی است که صدای شاتر دوربینش در میان صدای توپ و تانک بزرگترین جنگ های دنیا شنیده می شد.

تنها ۶ خبرنگار در دنیا هستند که ملامحمد عمر، رهبر طالبان افغانستان را از نزدیک دیده اند، ولی فقط شاید یک خبرنگار در دنیا وجود داشته باشد که سه هفته با اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده زندگی کرده باشد و او کسی نیست غیر از رضا برجی، عکاس، مستندساز و خبرنگار ایرانی که تاکنون در ۱۴ جنگ بین المللی حضور داشته و وقایع آن ها را ثبت و ضبط کرده است.

همچنین برجی یکی از همان خبرنگارهایی به شمار می‌رود که ملامحمدعمر را از نزدیک دیده است؛ او همراه محمدحسین جعفریان ملاقات کوتاهی با رهبر گروه طالبان افغانستان داشته اند.

رضا برجی عکاس و مستندسازی بی قرار است. این هنرمند عکاس از نوزده سالگی عکاسی را در جبهه ها آغاز کرد و ابتدا برای سپاه پاسداران عکاسی می‌کرد و همانطور که گفته شد، از اواخر سال 1365 به گروه "روایت فتح" پیوست.و یکی از اعضای ثابت این گروه شد و در ثبت تصویرهای جنگی و پشت جبهه در مجموعه ماندگار روایت فتح نقش فعالی داشت.

در طول همین سال ها در جریان یکی از بمباران های شیمیایی دشمن آسیب دید و زخم های این آسیب، هنوز بر جسم و جان اوست و نیاز به مداواهای مداوم و دشوار دارد.

از کارهای او، مستند بلند "سواحل اشک و زیتون" از جنگ 33 روزه لبنان است که در هنگامه حمله ارتش اسراییل به جنوب لبنان در تابستان سه سال پیش ساخته شده است.

"مادران سربرنیتسا" درباره فجایع بوسنی هم مستند دیگری اوست. این فیلم درباره قتل عامی است که صرب ها در اواسط دهه 1990 طی 48 ساعت در بوسنی کردند و از آن پس هر سال مادران کشته شدگان مراسمی را در سالگرد آن واقعه به یاد فرزندان شان برگزار می‌کنند.

اگر میخواهید با این مستند ساز و عکاس ماجراجو آشنا شوید سه‌شنبه 29 فروردین از ساعت 17 در مجتمع فرهنگی هنری اسوه واقع در تقاطع خیابان‌های انقلاب و بهار حضور داشته باشید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.