از مجازات به خاطر اقدام علیه آبروی ملی تا دادن نشان ویژه پاسداری از اخلاق و ادب

چرا صداوسیما لگوی باشگاه آ اس رم را سانسور کرد؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 19 فروردين, 1397 - 13:30
حالا که بازار تقدیر و تشکر گرم است، به نظرم باید طی مراسمی باشکوه از مسئول سانسور لگوی باشگاه آ س رم تقدیر و تجلیل ویژه به عمل آورد و نشان ویژه پاسداری از اخلاق و ادب را به او اعطا کرد. این حرکت می‎تواند به عنوان نماد رشد و ترقی و تعالی مدیریت فرهنگی کشور به شمار آید!

سرویس حاشیه‌نگاری: وقتی که تیم ملی ایران بدون دغدغه و اما و اگر به عنوان دومین تیم بعد از برزیل به جام جهانی روسیه صعود کرد و حضور خودش را در مهم‏ترین رویداد فوتبالی جهان قطعی کرد همه منتظر بودند تا حریفان ما مشخص شود و با تدابیر کارلوش کیروش رویای صعود از مرحله گروهی را در سر می‎پروراندند، اما دغدغه مدیران صداوسیما چیز دیگری بود. آنها داشتند به این فکر می‎کردند که پوشش مجری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2018 روسیه چگونه خواهد بود به‎طوری که ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما در تلگرام خود نوشت؛ «خدا کنه پوشش مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی منشوری نباشه! ما که دور قبل بیچاره شدیم! نرم‌افزار روتوسکوپی‌مون هم هنگ کرد!»

عادل فردوسی‎پور هم مثل دوره گذشته در شبکه سه برنامه ویژه‌‏ای برای پوشش این مراسم تدارک دیده بود و لوئیس فیگو را به برنامه‏‌اش آورده بود و تا شروع مراسم خدا خدا می‏‌کرد که پوشش مجری مراسم منشوری نباشد و بتواند همه مراسم را پوشش دهد. خوشبختانه سرمای روسیه همه چیز را ختم به خیر کرد.

اما در دیدار تیم آ اس رم و بارسلونا از سری رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا اتفاقی عجیبی در صدا و سیما رخ داد. صداوسیما در یک اقدامی عجیب و غیرمنتظره پستان‎های گرگی که در روی الگوی باشگاه رم در حال شیر دادن به دو کودک است، سانسور کرد. این اقدام صداوسیما واکنش خیلی‎ها را برانگیخت و از مهم‌ترین این واکنش‎ها می‌توان به مطلب ثمینا رستگاری روزنامه‎نگار اصلاح‌‏طلب و حجت‏‌الاسلام زائری اشاره کرد.

 ثمینا رستگاری این اقدام شبکه سه را اقدام علیه آبروی ملی خواند و نوشت: «در ساختار قضایی ایران یک اتهام هست به نام اقدام علیه امنیت ملی، کاش اقدام علیه آبروی ملی هم یک جرم تلقی می‌شد و با هر کسی که زمینه استهزای نام کشورش را فراهم می‌کرد در هر رتبه و مقامی برخورد قضایی می‌شد.»

حجت‏‌الاسلام زائری نیز با انتشار تصویر سانسور شده باشگاه رم به طنز نوشت: «حالا که بازار تقدیر و تشکر گرم است، به نظرم باید طی مراسمی باشکوه از مسئول سانسور لگوی باشگاه آ اس رم تقدیر و تجلیل ویژه به عمل آورد و نشان ویژه پاسداری از اخلاق و ادب را به او اعطا کرد. این حرکت می‎تواند به عنوان نماد رشد و ترقی و تعالی مدیریت فرهنگی کشور به شمار آید!»

اما پیشینه لگوی باشگاه آ اس روم ایتالیا چیست؟ باشگاه ورزشی رم ایتالیا در سال ۱۹۲۷ از اتحاد ۳ باشگاه رومن - آلبا و فورتیتودو رسما تاسیس شد . آن زمان دیگر باشگاه شهر رم٬ اس اس لاتزیو بود . ۳باشگاه مرکز شهر رم از یک سو و لاتزیو که در حومه تشکیل شده بود از سویی دیگر به نوعی با یکدیگر رقابت داشتند . ۳باشگاه مرکزی شهر به مراتب کوچکتر و ضعیف تر از رقیب یعنی لاتزیو بودند . از طرفی تیمهایی چون یونتووس میلان اینتر ناپولی جنوا تورینو و فیورنتینا و ... به شدت اوج گرفته بودند . پایتخت ایتالیا تیم مقتدری نداشت تا اینکه ۳باشگاه تصمیم گرفتند به هم بپیوندند و تیمی در حد پایتخت باستانی ایتالیا راهی بازیهای داخلی کنند . بنابراین باشگاه آسوسیا تزونی اسپورتیوو رما (آ اس رم) رسما از اوایل تابستان ۱۹۲۷ تاسیس شد .

اما مساله ای که شاید ذهن هر کسی که کمی با دقت بیشتر به مسائل فوتبال می نگرد را به خود مشغول کند لوگوی عجیب باشگاه رم است.همانطور که تصویر این لوگو را در زیر مشاهده می کنید حتما حدس می زنید که پشت پرده ی این تصویر باید داستانی تاریخی و اعجاب انگیز نهفته باشد.این تصویر نشانگر گرگی ماده است که به دو کودک دوقلو شیر می دهد.حال از این لوگوی تاریخی رم رمز گشایی می کنیم و خلاصه ای از داستان آن ها را نقل می کنیم:

پدربزرگ این دو کودک ,نومیتر,برادر آمولیوس و پادشاه آلبا لونگا بوده است. این دو از مهاجران شهر ویران‌شدهٔ تروا بودند. آمولیوس برادر خود نومیتر و پسرانش را می‌کشد و رئا سیلویا دختر او را ناچار می‌کند که راهبه شود تا بدین سان همسری اختیار نکند و فرزندی که شایستهٔ پادشاهی ‌است به دنیا نیاورد. ولی مارس خدای جنگ شیفتهٔ رئا سیلویا می شود و با او ازدواج می کند. رئا باردار شده و عمویش آمولیوس از این قضیه آگاه می گردد. پس رئا سیلویا را در زندان محبوس می کند تا زمان زایمانش فرا رسد. او دو پسر دوقلو به دنیا می آورد به نام‌ها رموس و رمولیوس. آمولیو ، رئا را زنده به گور می کند و دو پسر خردسال دوقلویش (رمولوس و رموس) رابه رود تیبرمی اندازد. دو برادر از خیزاب خروشان رهایی می‌یابند و به کرانهٔ رود می‌رسند. ماده‌گرگی به آنها شیر می‌دهد و آن ها را از مرگ نجات می دهد. این دو بزرگ می‌شوند وبا تشکیل قدرت آمولیوس عموی خود و قاتل پدرشان را نابود می‌کنند.رومولوس بر فراز تپه ی پالاتین شهر رم را برپا می کند و نخستین شاه رم می‌گردد . روموس هم شهری جدید را بر تپه ی آونتین بنا می کند.مقبول ترین داستان در مورد مرگ این دو برادر هم این گونه است که رمولوس پس از چندی برادرش را به دلیل گذر از قانون می‌کشد و خود نیز در طوفانی سخت درمی‌گذرد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.