خاطره‌ای از حداد عادل درباره رهبر انقلاب در ماهنامه حزب‌الله لبنان

با محوریت کتاب منتشر شد
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 28 اسفند, 1396 - 08:15
سیصد و هفدهمین شماره از ماهنامه بقیة الله(عج) در یکصد و سیزده صفحه از سوی جمعیت فرهنگی اسلامی المعارف وابسته به حزب الله در بیروت منتشر شد که در آن به مسئله کتاب و کتابخوانی توجه ویژه شده است.

به گزارش حلقه وصل، در این شماره عناوین اعتقادی، فقهی، اخلاقی و سیاسی ذیل را می‌خوانیم:

- مطالعه.. بسوی امتی که مطالعه کند، گفتگویی با حسن فضل الله نماینده مجلس

- تا خواننده کتاب و نویسنده شوی، از فاطمه برّی

- رهبر چه چیزی مطالعه می‌کند؟ جمع آوری حوراء مرعی عجمی

- جهاد علما در محافظت از میراث مکتوب، اثر شیخ عامر الترکمانی

- طرح های خلاقانه برای کتابی که پیش روی توست، تجقیق نقاء شیث

- کتاب، گرمابخش ترین چیز تاکنون، تحقیق کوثر حیدر

- دیدار با محبوب، نوشته مهدی قزلی

- بخوان، احکام منتخب از آیت الله العظمی خامنه‌ای

- کتاب رهبران شهدا، معرفی شهید سید عباس موسوی، از زینب صالح

- نگاهی به کتاب: انا و الکتاب، از حوراء حمدان

از جمله موارد قابل توجه در این شماره، می‌توان به معرفی کتاب «انا والکتاب» که درباره دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص کتاب و توصیه‌های ایشان در این باره است اشاره کرد.

این کتاب به همت جمعیت المعارف و مرکز تألیف و ترجمه «نون» منتشر شده است. در بخش نخست کتاب به اهمیت مطالعه از نگاه امام خامنه ای و توصیه‌های معظم له در باب مطالعه اشاره شده و در بخش دوم، توجه رهبر انقلاب به کتاب و کتابخوانی از دوران کودکی خود و اشاره به کتاب‌هایی که ایشان در آن زمان مطالعه کرده شده است. پس از آن انتقاد حضرت آیت الله خامنه‌ای درخصوص وضعیت کنونی کتاب‌های مختلف دینی، رمان ها و ترجمه‌های انجام شده از کتاب‌های مختلف را ذکر نموده و توصیه‌های معظم له را در این باب بیان می کند و به معرفی برخی روش‌هایی که می‌توان برای بهبود وضعیت کتاب و کتابخوانی اتخاذ نمود می پردازد که توجه به وحدت مذاهب اسلامی، چاپ کتاب‌های جیبی، انجام تبلیغات مناسب در اماکن عمومی نظیر ایستگاه‌های مترو و مراکز اداری و همچنین برگزاری مسابقات کتابخوانی و نمایشگاههای هفتگی کتاب و گنجاندن ساعتی در میان دروس مدارس به تشویق دانش آموزان به علم و تحقیق و نیز تلاش خانواده ها و مؤسسه‌های تربیتی و آموزشی برای ایجاد انس با کتاب در میان فرزندان و دانش آموزان از جمله توصیه های رهبر معظم انقلاب در این باره است.

نویسنده کتاب در پایان آن به ذکر خاطره‌ای از حداد عادل درباره رهبر انقلاب در خصوص کتاب می‌پردازد.

از جمله کتاب‌های دیگری که در این شماره معرفی شده، ترجمه عربی کتاب «جوهره هامون» نوشته احمد دهقان است. این کتاب که از سلسله کتاب‌هایی با عنوان «سرداران قافله»است، مجموعه خاطرات شهید سردار حاج قاسم میرحسینی بوده که توسط جمعیت المعارف در 205 صفحه ترجمه و منتشر شده است.

در این ماهنامه همچنین درباره کتابخانه سیار المهدی گزارشی به چاپ رسیده است. این کتابخانه سیار توسط مجموعه سازمان پیشآهنگی المهدی علیه السلام با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران با هدف تقویت رابطه کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی و نشر بیداری و فرهنگ میان این نسل در لبنان ایجاد شده است.

این کتابخانه سیار بالغ بر 8000 جلد کتاب با موضع‌های متنوع ادبی، تربیتی، آموزشی، علمی و هنری دارد. همچنین بیش از یک هزار لوح فشرده از فیلم‌ها و نرم افزارهای دیجیتال را در خود جای داده است. از جمله خدماتی که این کتابخانه سیار تقدیم می‌کند، ارائه انترنت پرسرعت بوده که توسط ده لب تاپ در اختیار مراجعه کنندگان خود قرار می‌دهد.

گفتنی است که در این کتابخانه سیار تلویزیون سه بعدی بزرگی جهت نمایش بازی‌های فکری و آموزشی تعبیه شده است.

از دیگر خدماتی که این کتابخانه سیار ارائه می‌دهد اجرای بیش از 40 فعالیت هنری مختلف مانند نقاشی، عروسک سازی، هنرهای دستی و.. است و در بُعد فعالیت‌های علمی نیز اقدام به ارائه خدمات مطالعه، داستان نویسی، برگزاری مسابقات فکری اسلامی می‌‌کند.

شایان ذکر است که مسابقه اندیشه اسلامی در چهار سال متوالی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در حال برگزاری است که پیش از این از سال 2009م با عنوان مسابقه کتابخوانی علامه شهید مرتضی مطهری برگزار می‌شود.

این کتابخانه سیار به مناطق مختلف مسافرت می‌کند و خدمات خود را ارائه می‌دهد.

اهتمام ماهنامه وزین بقیة الله(عج) که مجله ار ترویجی حزب الله برای اعضای و هواداران مقاومت اسلامی است، به موضوع کتاب و کتابخوانی، در شرایط کنونی که سطح توجه به کتاب کاهش یافته است، شایان توجه و در خور تقدیر است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.