مهمترین وظیفه رسانه در ماندگاری میراث شهدا

یادداشت/ فائزه حسینی
ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 25 اسفند, 1396 - 07:00
قریب سه دهه از جنگ نوآوری جدی در روش های ترویج و اشاعه ارزشهای والای جهاد و ایثار دیده نمی شود. یا آنگونه که بارها صاحبنظران گفته اند هنوز امر مهم اشاعه فرهنگ ایثار و جهاد به عنوان یک حرکت تخصصی و حرفه ای دیده نمی شود.

به گزارش حلقه وصل، چرا آثار ماندگار در زمینه میراث فکری شهیدان اندک و کم شمار است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از نیروهای جبهه و جنگ را همواره درگیر کرده است .یک واقعیت غیرقابل انکار این است که به رغم گذشت قریب سه دهه از جنگ  نوآوری جدی در روش های ترویج و اشاعه ارزشهای والای جهاد و ایثار دیده نمی شود. یا آنگونه که بارها صاحبنظران گفته اند هنوز امر مهم اشاعه فرهنگ ایثار و جهاد به عنوان یک حرکت تخصصی و حرفه ای دیده نمی شود.

ضعف‌ها و کمبودها در این عرصه غیر قابل کتمان است و بالتبع هزینه ها و اعتبارات مربوط به این حرکت به صورت شایسته استفاده نشده است. اغلب کارهایی که در رسانه ها و دستگاههای تبلیغی در زمینه فرهنگ جهاد و شهادت صورت گرفته است فرم و محتوای ضعیف داشته اند.

این در حالی است که جنگ و دفاع مقدس ما نسل بزرگی از هنرمندان و نویسندگان را در دامن خویش پرورانده است. کسانی که با تفکر و راه شهدا عهد دیرین دارند و هنوز بعد از قریب 3 دهه قلم و دوربین خویش را زمین نگذاشته اند. آنها کسانی هستند که به تعبیر مرسوم خاک جبهه را خورده اند و شناخت . روایت آنها از جنگ از جنس دیگری است. درک و دریافت این گروه از اهل قلم و هنر از حقایق پنهان در خاکریزهای جنگ درکی عینی است. با این حال آنها کمتر مجال یا امکان برای بکار گرفتن استعدادها و ظریفت هنری خویش در این سه دهه پیدا کرده اند.

میزان استفاده از ظرفیت نویسندگان و نخبگان جبهه و جنگ اغلب شکل مناسبتی و مقطعی داشته است و در ایامی خاصی از سال مثل آغاز مهر ماه و سالگرد جنگ، یا سالروز آزادی خرمشهر به صورت فصلی به استودیو یا تالارهای سخنرانی دعوت شده اند.

سخن رهبر معظم انقلاب در این باره گویا است «بعضی از کارها هست که احتیاج دارد به اینکه انسان با متخصّصین کار، با کسانی که در این زمینه ها تجربه دارند مشورت بکند؛ این را از یاد نبرید و ببینید چه جور میتوانید؛ ... از کسانی که تجربه ی مسائل ارتباطی دارند استفاده کنید و از بین این مسائلی که وجود دارد گزینش کنید. از هنر حدّاکثر استفاده را باید کرد؛ ... اگر بتوانید یک سرود زیبای اثرگذار خوش مضمون درست کنید، جوری که بچّه ها وقتی در کوچه راه میروند، از خانه به مدرسه میروند، زیر لبشان آن را زمزمه کنند، یک کار بسیار بزرگی کرده اید؛ یعنی استفاده ی از هنر به شکل صحیح؛ این کار شما را آسان میکند، تسهیل میکند. به هرحال باید تلاش کرد، باید کار کرد.»

باید بپذیریم که خلاء جدی در زمینه کارهای میدانی و تحقیقی در زمینه معرفی میراث جهاد و شهادت وجود دارد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.