امیدوارم پوسترحماسه فاطمیون به دل خانواده‌ شهدای مدافع حرم بنشیند

شیخ‌رضایی طراح پوستر «حماسه فاطمیون»:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 21 اسفند, 1396 - 11:45
طراح پوستر «حماسه فاطمیون» بیان داشت: امیدوارم این اثر فارغ از تاثیر و جذابیت آنی و تهییجی بصری، بر دل مخاطبان اصلی کار یعنی مادران و همسران و خانواده‌های شهدای مدافع حرم نشسته باشد و ما هنرمندان را در توجه و زنده نگاه داشتن یاد و راه عزیزان سفر کرده‌شان، همراه خود ببینند.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، لوح (پوستر) حماسه فاطمیون که برای هدیه به خانواده‌های شهدای مدافع حرم افغانستانی لشکر فاطمیون طراحی شده بود در مراسم شب خاطره «حماسه فاطمیون» در مشهد رونمایی شد.

محمدصابر شیخ‌رضایی طراح پوستر حماسه فاطمیون در این خصوص بیان داشت: از آنجا که این مراسم فراخوان و اطلاع رسانی به صورت مجزا داشت و قرار نبود این پوستر جدید صرفا جنبه اطلاع‌رسانی و به عبارتی تاریخ انقضا داشته باشد و نیز با توجه به اینکه در سال‌های اخیر برای موضوع دفاع و شهادت این عزیزان، غیر از آثار نقاشی از چهره‌های شهدا، اثر درخور توجهی در فضای طراحی و گرافیک خلق نشده بود، تصمیم گرفتم نگاه بصری ویژه و کیفی‌تری در طراحی پوستر اعمال کنم.

وی تصریح کرد: برای ارتباط‌بخشی هر چه بیشتر پوستر با موضوع بر آن شدم که برای نمایش دفاع و مقاومت اسلامی و شیعی از ایده تصویری مُشت دستی که در اوج اهتزاز و زندگی است همراه با پرچم‌هایی به رنگ زرد که ملهم از پرچم و شعار مدافعان لشکر فاطمیون است، استفاده کنم.

شیخ رضایی ادامه داد: این عناصر تصویری بر فراز ابرها و پیش روی آسمانی که به شب گراییده، تاکیدی است بر خاطره بودن این مراسم و همچنین حرکت پرندگان به طور مجزا تداعی مفهوم هجرت و شهادت  را دارند. علاوه بر این، عناصرِ تصویریِ طرح با کتیبه نوشتاری عنوان مراسم همراه شده تا در ترکیبی پرتحرک و پویا و در قابی با نقوش ایرانی، مفهوم سپر و محافظ را تداعی کند. به دلیل کمبود وقت در بازه اجرایی کار که از طراحی ایده و ارایه اتودها تا اجرای نهایی بود، پنج روز صرف طراحی اثر شد.

وی اضافه کرد: امیدوارم این اثر فارغ از تاثیر و جذابیت آنی و تهییجی بصری، بر دل مخاطبان اصلی کار یعنی مادران و همسران و خانواده‌های شهدای مدافع حرم نشسته باشد و ما هنرمندان را در توجه و زنده نگاه داشتن یاد و راه عزیزان سفر کرده‌شان، همراه خود ببینند.

یادآور می شود، این اثر همزمان با رونمایی پوستر در شب خاطره حماسه فاطمیون در پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب انتشار یافت.

مراسم شب خاطره حماسه فاطمیون با حضور حجت‌الاسلام خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، میثم مرادی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی و جمعی از خانواده‌های شهدای مظلوم مدافع حرم لشکر فاطمیون پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه و همزمان با ولادت حضرت فاطمه(س) در سینما آفریقای مشهد برگزار شد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.