جای امام موسی صدر و تدبیر و عقلانیت و مدارا و گفت‌وگوی او در طی سالیان خالی بوده است

مدیر موسسه امام موسی صدر مطرح کرد:
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 6 اسفند, 1396 - 13:00
مدیر موسسه امام موسی صدر گفت: تلاش 10 ساله خود و همکارانم را تقدیم می کنم به او به پدرم امام موسی صدر امیدوارم که هر چه زودتر چشم ما به دیدار او روشن شود.

به گزارش حلقه وصل، حورا صدر، مدیر موسسه امام صدر در سخنانی در آیین رونمایی از مجموعه ۱۲ جلدی «گام به گام با امام» که در تالار قلم کتابخانه ملی برپاست، گفت: سلام بر همه کسانی که در طول چهار دهه گذشته ما را در پیگیری و نجات حق و حقیقت یاری رسانده‌اند و آزادی امام موسی صدر را که قضیه‌ای حق و حق انسانی است مطالبه کرده‌اند. سلام بر یار غایب این جمع امام موسی صدر که برای او و رونمایی از اندیشه و منظومه فکری و عملی او امروز و در این فضای علمی گرد آمده‌ایم.

وی گفت: گرد آمده‌ایم تا از مجموعه «گام به گام با امام» یعنی نتیجه تلاش ۱۰ ساله‌مان که گوشه‌ای است از دریای فعالیت‌های مخلصانه و خالصانه او رونمایی کنیم. سلام بر او که غیابش ما را گردهم آورده است و گذشت ۳۹ سال اسارت او پای تلاش ما را برای نجاتش سست نکرده و امید به بازگشت او را از ما نربوده است.

او با ابراز امیدواری در خصوص زنده بودن امام موسی صدر گفت: راستی چه دردی از این سخت‌تر و طاقت‌سوزتر که اسناد و مدارک نشانگر و گواه زنده بودن و زندانی بودن اوست و هیچ سند و مدرکی در رد این واقعیت نیست، اما او هنوز نجات نیافته و هنوز به جمع ما باز نگشته است. سخت‌تر آنکه هر از چند گاه دروغی و ادعایی باطل جریان‌ساز رسانه‌ها می‌شود و تیتر روزنامه‌ها.

وی افزود: امروز برای انسانی گرد آمده‌ایم که هر روز و در هر مناسبتی از خویش می‌پرسیم که برای آزادی او چه کرده‌ایم. این سوال به معنای نادیده گرفتن و نفی اقدامات متعدد و تلاش‌های سخت و پیگیری‌های طاقت فرسا نیست، بلکه بدین معناست که مجموعه کارهای متعدد و متنوع ما در حد موضوع پیچیده ربودن او و شان جایگاه او نبوده است؛ که اگر بود طول مدت غیابش به ۳۹ سال نمی‌رسید و ما هم‌اکنون از وجود چند بعدی او بهره می‌بردیم.

حورا صدر، افزود: در روز به روز و حادثه به حادثه این ۳۹ سال پر مخاطره و تاریخ ساز جای او خالی بوده است. جای او و تدبیر و عقلانیت و مدارا و گفت‌وگوی او خالی بوده است. در این ۳۹ سال هم خانواده و هم دوست‌داران او رنج‌ها کشیده‌اند و حسرت‌ها خورده‌اند، اما آیا رنج و افسوس او بیشتر نبوده است، او که از صحنه عمل خود و از مردم خود دور نگه داشته شده است.

رئیس موسسه امام صدر گفت: جلسه امروز ما برای رونمایی از نتیجه یک دهه تلاش موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر است. تلاشی که علیرغم تنگناها و امکانات محدود به همت همکاران سخت کوش و باوفای امام ببه ثمر رسیده است. تلاش بیش از ۵۰ نفر از اندیشمندان، مترجمان، ویراستاران، طراحان و مدیران و متخصصان عرصه ترجمه و تالیف و چاپ و نشر کتاب که نامشان در شناسنامه کتاب درج شده است؛ هستند یاران و همراهانی که در این اثر سهیم بوده‌اند ولی نامشان در هیچ جای کتاب نیامده است.

وی گفت: «گام به گام با امام» ترجمه مجموعه 12 جلدی عربی «مسیرةالامام السید موسی صدر» است که به همت جنبش امل جمع آوری و تدوین شده و در سال 2000 رنگ انتشار به خود دیده است. این مجموعه در سال 2014 با افزودن مطالب تازه یافته و ویرایش جدید تجدید چاپ شد. مجموعه فارسی که امروز رونمایی می کنیم ترجمه ویراست دوم مجموعه عربی است با این تفاوت که سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های فارسی امام را نیز دربر دارد.

صدر گفت: با انتشار گام به گام با امام یکی از اهداف مهم موسسه تحقق یافته و مجموعه اندیشه و عمل امام در اختیار مخاطب فارسی قرار گرفته است و اینک منبع معتبر پژوهش و مطالعه برای محققان و دانشمندان و دغدغه داران عرصه دین و سیاست و اقتصاد و تاریخ و جامعه عرضه شده است.

وی تاکید کرد: اگر بر تحقیق و پژوهش تاکید می‌کنم از باب مقدس کردن شخصیت امام صدر و شخصیت پرستی نیست بلکه از باب بهره گرفتن از تجربه مدیریتی موفق در دوره‌ای پر التهاب و بحرانی در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در تاریخ لبنان و منطقه است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.