زندگی حضرت فاطمه (س) بالاترین الگو برای مخاطبان کودکان و نوجوانان است

مژگان شیخی:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 30 بهمن, 1396 - 13:45
یک نویسنده کودک و نوجوان گفت: حضرت فاطمه (س) با توجه به نحوه تربیتی و زندگی که داشته‌اند و حضور و ارتباطشان با پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) و تاثیرشان در اسلام، شخصیت برجسته‌ای برای پرداخت در آثار داستانی هستند.

به گزارش حلقه وصل، مژگان شیخی، با بیان این که باید در رابطه با زندگی معصومین و ائمه(ع)، به ویژه حضرت فاطمه زهرا(س) برای کودکان و نوجوانان کار کنیم؛ اظهار کرد: درباره تربیت حضرت فاطمه(س) در دامن پیامبر(ص) و سبک زندگی ایشان می‌توان آثار تاثیرگذاری برای دختران نوجوان نوشت و البته معتقدم کارهایی هم در این زمینه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: گاهی برخی کارها، به لحاظ کیفیت حائز اهمیت است. گاهی یک کتاب مورد اقبال قرار می‌گیرد و مخاطبان بسیاری آن را می‌خوانند و نیازی نیست که تعداد آثار درباره موضوعی خاص زیاد باشد؛ بلکه باید به دنبال این باشیم که آثار ماندگاری تولید کنیم.

شیخی همچنین گفت: درباره زندگی ایشان طوری کار شود که مخاطبان نوجوان کشش پیدا کنند و بخوانند. زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) را اغلب نوجوانان می دانند. اما باید به شکلی کار شود که خواندنی باشد. در برخی آثار دیده ام که زندگی حضرت فاطمه(س) را به طور مصور کار کرده‌اند و همیشه داستانی از زندگی ائمه (ع) نوشتن مخاطب کودک و نوجوان را جذب نمی‌کند و کیفیت آثار بسیار اهمیت دارد.

این نویسنده کودک و نوجوان زندگی حضرت فاطمه (س) را بالاترین الگو برای مخاطبان کودکان و نوجوانان دانست و افزود: ایشان با توجه به نحوه تربیتی و زندگی که داشته‌اند و حضور و ارتباطشان با پیامبر اسلام (ص) و امام علی (ع) و تاثیرشان در اسلام، شخصیت برجسته ای برای پرداخت در آثار داستانی هستند. اما اگر بخواهیم تنها بر روی کلیشه‌ها تمرکز کنیم، دچار تکرار خواهیم شد. مگر این که از زاویه تازه‌ای به آن حضرت بپردازیم و پیام‌هایی را غیر مستقیم به مخاطب منتقل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کتاب‌های زیادی درباره حضرت فاطمه (س) دیده‌ام و اغلب این آثار شبیه هم بوده‌اند. نوشتن اثری نو و خلاقانه درباره شخصیت‌های مذهبی کار بسیار دشواری است. اما کارهای سخت است که دیده و ماندگار می‌شود.

شیخی اظهار داشت: زندگی حضرت زینب (س) را برای نوجوانان نوشته‌ام و در اختیار نشر سوره مهر قرار داده‌ام. در این اثر زندگی این شخصیت را از نگاه اول شخص و کسانی که با ایشان ارتباط داشته اند، بررسی کرده‌ام. تلاش داشته ام تا تمام شخصیت های آن دوران ، چه منفی و چه مثبت، روایتگر زندگی حضرت زینب باشند و اثری تازه را ارائه کنم. کتاب‌های داستانی باید به گونه‌ای نوشته شود که مخاطب کودک و نوجوان را جذب کند و مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

این نویسنده همچنین گفت: امیدوارم نهادها و ارگان‌های فرهنگی و مرتبط، به گونه ای عمل و تبلیغ کنند که کودکان و نوجوانان کشورمان بیش از پیش رو به کتابخانی بیاورند. متاسفانه در این زمینه کارهای زیربنایی صورت نمی‌گیرد. اولویت کاری هر ارگان فرهنگی باید این گونه باشد که کودکان و نوجوانان تشویق به کتابخانی شوند.

وی تصریح کرد: کتابهایی که به دست ناشر می‌سپارم، سال‌ها درنوبت چاپ می‌مانند و از آنها بی اطلاع می‌مانم. امیدوارم به لحاظ چاپ کتاب، توزیع مناسب و تبلیغ درست، موفق عمل کنیم

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.