مجموعه دو جلدی «استقلال ایرانیان زیر نفوذ بیگانگان» منتشر شد

به همت انتشارات مدرسه؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 29 بهمن, 1396 - 14:00
مجموعه دو جلدی «استقلال ایرانیان زیر نفوذ بیگانگان» با هدف بررسی نفوذ قدرت‌های خارجی در ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران توسط انتشارات مدرسه منتشر شد.

به گزارش حلقه وصل، مجموعه دو جلدی «استقلال ایرانیان زیر نفوذ بیگانگان» به قلم جواد کامور بخشایش و داوود قاسمپور به نگارش درآمده است. جلد اول این مجموعه، به بازخوانی سلطه کشور‌های روسیه، انگلستان و آمریکا بر ایران در دو دوره‌ی قاجاز و پهلوی می‌پردازد، و طی آن حوادثی تاریخی همچون عهدنامه‌های ترکمنچای و گلستان، معاهده‌ی پاریس، قرارداد دارسی، تأسیس بانک شاهنشاهی، قرارداد ۱۹۱۹ و کودتای سوم اسفند مورد بررسی قرار گرفته است.

بنابر همین گزارش جلد دوم این مجموعه با عنوان فرعی «آمریکا در ایران» با تکیه بر اسناد لانه‌ی جاسوسی آمریکا، به نفوذ این کشور در ساحت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران پرداخته و حوادث و مسائلی، چون قتل ماژور ایمبری موضع آمریکا در نهضت ملی شدن نفت، کودتای ۲۸ مرداد، تأسیس ساواک، طرح جانسون، لایحه کاپیتولاسیون و... را مورد بررسی قرار می‌دهد. جلد دوم این کتاب با ذکر حوادث منجر به انقلاب اسلامی به پایان می‌کسد.

مجموعه دو جلدی «استقلال ایرانیان زیر نفوذ بیگانگان» با قیمت ۱۵ هزار تومان برای جلد اول و ۱۸ هزار تومان برای جلد دوم و در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.