رویش جوانان نسل سوم انقلاب به سینمای نوین قدرت می‌بخشد

یادداشت/ حسن خجسته
ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 27 بهمن, 1396 - 17:00
عضو هیئت داوران جشنواره فیلم فجر در یادداشتی نوشت: یکی از عناصری که به این سینمای نوین قدرت می‌بخشد، رویش جوانان نسل سوم انقلاب است که با تلاش عالمانه، عمل حرفه‌ای و معرفت مومنانه مفاهیم و آرمان‌های انقلاب را به تصویر می‌کشند.

به گزارش حلقه وصل، «حسن خجسته»، عضو هیئت داوران جشنواره فیلم فجر درباره فیلم سینمایی لاتاری، فیلشاه، دارکوب و... نکاتی را در قالب یادداشت منتشر کرد.

خجسته نوشته است؛از منظر جامعه شناسى انتقادى ارتباطات، ما در عصرژئومدیا قرار داریم، یعنى عصری که رسانه فقط وسیله انتقال پیام نیست، بلکه داراى ارزش ژئوپلیتیکى است.

رسانه امروز قدرت روایتگرى دارد و با رشد تکنولوژی، توانایی توزیع گسترده آن را پیدا کرده است و مى‌تواند هر روایت از وقایع و پدیده‌ها را که مى‌خواهد برجسته کند و مردم را به آن مشغول سازد. لذا به تعبیر دیگر، در عصرجنگ روایت‌ها زندگی می‌کنیم. برنده‌ اتفاقات در این دنیای جدید راویان قدرتمند هستند.

اهمیت همه رسانه‌ها از جمله سینما که از این جهت بسیار مهم است در قدرت روایتگرى اش نهفته است. امروز از یک سو سینمای هالیوود منبع تولید روایت براى پذیرش و تمکین رفتار و تفکر مطابق با سرمایه‌دارى_مصرفى است و از سوی دیگر همواره جریان‌هایى در گوشه کنار جهان در تقابل با این روایت به تولیدات سینمایى متفاوتى پرداخته‌اند اما چون فاقد حمایت و پشتیبانى هستند نمى‌توانند و نتوانستند مسیر را ادامه دهند.

خوشبختانه جریان نوین سینمای ایران که برآمده از انقلاب اسلامى است، چه از حیث فرم و چه محتوا در تولید روایتى متفاوت از پدیده‌ها و وقایع در حال قدرتمند‌ شدن است و این نهال نوپا جز با پایدارى و مجاهدت تناور نخواهد شد و به بار نخواهد نشست.

یکی از عناصری که به این سینمای نوین قدرت می‌بخشد، رویش جوانان نسل سوم انقلاب است که با تلاش عالمانه، عمل حرفه‌ای و معرفت مومنانه مفاهیم و آرمان‌های انقلاب را به تصویر می‌کشند.

زندگی در عصر جنگ روایت‌ها زمانی امیدوارکننده می‌شود که می‌بینیم نسل سوم سینما هم، امثال سید محمود رضوی، حامد جعفری، هادى محمدیان، محمد حسین مهدویان، بهروز شعیبى و ... در کنار بزرگان نسل اول و دوم، بازیگران فعال و پرانگیزه این جنگ هستند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.