جشنواره شعر و داستان کوتاه با محوریت قرآن و عترت در قزوین برگزار می شود

به همت مرکز هنرهای ادبی عبید؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 24 بهمن, 1396 - 10:00
جشنواره ی هنرهای ادبی با محوریت قرآن و عترت در قالب شعر و داستان کوتاه از سوی مرکز هنرهای ادبی عبید قزوین برگزار و 30 بهمن ماه جاری آخرین مهلت ارسال آثار اعلام شده است.

حمیدرضا سبحانی نژاد عضو هیئت امنای مرکز هنرهای ادبی عبید قزوینی به حلقه وصل گفت: همیشه در جوامع مسائل مهمی مانند روش های زندگی، اخلاق مداری، رفتارها و هنجارها دست مایه برای هنرمندان است تا کارهای ادبی و فرهنگی را خلق کنند.

وی اضافه کرد: قرآن و عترت زیرساختهای فرهنگی در جامعه دینی است و می تواند سوژه و بسترهای محتوایی موضوعی را مهیا کند و آنها را دربرگیرد و برگزاری جشنواره های هنری می تواند زمینه بروز استعدادهای هنری را در این بخش فراهم کند.

عضو هیئت امنای مرکز هنرهای ادبی عبید قزوینی بیان کرد: در این جشنواره چهره های داستان نویسی در فراخوان دور هم جمع خواهندشد تا ابعاد دیگری مانند اقلیم را نیز در آثارشان جلوه گر کنند.

وی اضافه کرد: نکته دیگر برای علاقمندان این است که منابع قرآنی و اسلامی باید به شکل جهان شمول مورد بررسی قرار گرفته و در آثار نمود داشته باشد  تا مخاطبان را قانع کند.

سبحانی نژاد اظهارداشت: خوشبختانه رویش خوبی در زمینه آثار هنری با مضامین دینی و اجتماعی دیده می شود و نشان می دهد با ابزار هنر می توان رفتارهای ناپسندی مانند حرام خواری، رباخواری، رانت خواری و ویژه خواری را به مردم بازگو کرد تا از آن دوری کنند.

سبحانی نژاد یادآورشد: هرجشنواره ای با ماهیت قرآنی و اسلامی می تواند انگیزه هنرمندان را برای نگارش و خلق آثار ارزشی تقویت کرده و زمینه بروز استعدادهای هنری را مهیا کند و امیدواریم در این جشنواره ظرفیت های جدیدی را نیز شناسایی کنیم.

سبحانی نژاد گفت: این جشنواره موضوعات فراگیری دارد وعترت و قرآن و روشهای زندگی را در برمی گیرد و گسترده است و در آن شکل بهینه هنجارها و الگوهای رفتاری به وفور یافت می شود.

وی اظهارداشت: این جشنواره در دو بخش ادبی شعر و داستان کوتاه برگزار خواهد شد و شعرهای ارسالی در گونه های مختلف آزاد، کلاسیک ونیمایی پذیرش می شود و علاقمندان در بخش دیگر جشنواره هم می توانند شرکت کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: هر شرکت کننده باید حداقل یک داستان ارائه کند و هر داستان حداکثر از هفت صفحه A۴  بیشتر نباشد البته در تعداد داستان محدودیتی نیست.

سبحانی نژاد اظهارداشت: دست مایه قرار دادن مفاهیم قرآنی و اسلامی مانند توحید، اخلاق مداری، عدالت محوری و مبارزه با فساد و پرداختن به سیره نبوی و علوی با بیان موضوعات روز جامعه و فرهنگ انتظار و بشارت منجی، قیام عاشورای حسینی با پرداختن به مفاهیم ایثار و شهادت، گذشت و فداکاری از محورهای جشنواره است.

وی یادآورشد: همچنین زندگی پیامبرانی که نام گرامیشان در قرآن کریم آمده و لزوم هم آوایی ادیان توحیدی در دنیای امروزی، قصص قرآنی و دستمایه قراردادن آن روایتها در زندگی امروزه مردم جامعه و آگاهی بخشی به مردم در راستای تقویت تولید داخلی و مبارزه با قاچاق کالا از موضوعات و محورهای اثار جشنواره در بخش هنرهای ادبی است.

سبحانی نژاد تصریح کرد: در هر بخش به نفرات اول تا سوم جوایز ۵۰ میلیون، ۳۰ میلیون و ۲۰ میلیون ریالی، تندیس و لوح جشنواره اهدا خواهد شد.

وی اضافه کرد: مهلت ارسال آثار تا 30 بهمن ماه امسال است و مراسم اختتامیه در اسفند ماه خواهد بود.

سبحانی نژاد گفت: علاقمندان می توانند آثار خود را به نشانی دبیرخانه جشنواره واقع در قزوین، بلوار ازادگان(غیاث آباد) مرکز هنرهای ادبی عبید ارسال کنند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.