سرنوشت کمک های نقدی مردم برای زلزله زدگان چه شد؟

سلبریتی ها پاسخگو باشند؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 27 دى, 1396 - 14:00
با گذشت بیش از دو ماه از زلزله در استان کرمانشاه، هنوز از سرنوشت کمک های که قرار بود از طریق سلبریتی ها در اختیار زلزله زده ها قرار گیرد، اطلاع دقیقی در دست نیست و مشخص نیست این کمک ها که اکثرا نقدی بوده است، الان در چه مرحله ای هستند؟

سرویس حاشیه نگاری: با گذشت بیش از دو ماه از زلزله در استان کرمانشاه، هنوز از سرنوشت کمک های که قرار بود از طریق سلبریتی ها در اختیار زلزله زده ها قرار گیرد، اطلاع دقیقی در دست نیست و مشخص نیست این کمک ها که اکثرا نقدی بوده است، الان در چه مرحله ای هستند؟ برای سومین بار است کمک های مردمی که قرار بوده از طریق هنرمندان در اختیار زلزله زده ها قرار گیرد، با سرنوشت مبهمی رو به رو می شود.

اولین بار در دهه 80 زمانی که بم باعث ویرانی بخش عمده ای از شهر شد، به موازات فعالیت رسمی هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی(ره) که کار ساماندهی کمک های مردمی را انجام می دادند ، کمپین های از سوی هنرمندان برای جمع آوری کمک های مردمی شکل گرفت. چند سال بعد زلزله بم شایعاتی درباره اینکه کمک هایی که هنرمندان جمع آوری کرده اند به مقصد اصلی خود نرسیده مطرح شد.

بار دوم نیز بعد از زلزله ورزقان بود که هنرمندان سینما در پردیس سینمایی آزادی جمع شدند و کمک های مردمی را جمع آوری کردند. از این ماجرا که در سال 91 رخ داد تا امسال آذرماه و بعد از وقوع زلزله در کرمانشاه، تقریبا خبری از کمک های جمع آوری شده در آن کمپین نشد.

تجری نایب رئیس کمسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی هم می گوید: به رغم کمک های زیادی که برای زلزله زدگان استان کرمانشاه ، توسط هنرمندان و ورزشکاران شاخص یا همان سلبریتی ها از مردم جمع آوری شد، این کمک ها به خوبی بین حادثه دیدگان توزیع نشد و می توان گفت ردپایی از این کمک ها دیده نمی شود.

وی تصریح می کند: مدیریت نکردن توزیع کمک های مردمی بين زلزله‌زدگان و ابراز نارضايتي آنها، موجب تضعيف اعتماد مردم به سلبريتي‌ها خواهد شد و نبود نظارت و مديريت در تقسيم اين كمك‌ها از انتخاب هنرمندان به عنوان واسطه، مردم را دچار ترديد مي‌كند

اين نماينده مجلس تأكيد کرده: ماندن كمك‌هاي نقدي مردم در حساب سلبريتي‌ها هيچ‌توجيهي ندارد و نمي‌دانم كه قرار است چه مشكلي را از مردم در آينده حل كند و به رغم اينكه مرجع دريافت و جذب كمك‌هاي مردمي بايد هلال احمر و نهادهاي حمايتي چون كميته امداد امام خميني(ره) باشد، به دليل ورود سلبريتي‌ها اين نهادها نتوانستند پاسخگويي درخور و مناسبي را ارائه دهند. از چهره‌هاي شاخص هنرمند، ورزشكار و افراد شناخته شده كه در فضاي مجازي شماره حساب بانكي براي دريافت كمك نقدي اعلام كرده بودند، اين انتظار مي‌رود كه حداقل در حد يك يادداشت درباره سرنوشت كمكي كه چند ميليارد تومان بود، روشنگري كنند. حداقل بايد مشخص شود اين حجم از پول و سودهاي انباشته شده بانكي ناشي از رسوب پول در حساب‌ها، تا چه حد مي‌تواند در راه بازسازي مناطق زلزله‌زده مفيد باشد.

حال باید سلبریتی ها پاسخگو باشند و برای اذهان عمومی شفاف سازی کنند که این پول ها به کجا رفته ، چرا همان موقع به دست مردم زلزله زده نرسیده است.

اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که چرا در مواقع بحران ، دستگاه های مرتبط دست به کار نمی شوند تا اینقدر پراکندگی برای جمع آوری کمک های مردمی وجود داشته باشد؟

شاید اگر همه این نهاد هایی که کمک های نقدی و غیر نقدی مردم را جمع آوری می کنند در ابتدا با یکدیگر هم سو باشند و هماهنگ باهم منابع مشخصی را برای دریافت این کمک ها اعلام کنند این گونه بساط ها هم تشکیل نمی شود و برای اذهان عمومی هم ابهام پیش نمی آید

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.