گرامیداشت سی و نهمین سالگرد «چهارشنبه سیاه» در حسینیه اعظم اهواز

امروز برگزار می شود؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 27 دى, 1396 - 08:30
مراسم سی نهمین سالگرد کشتار مردم اهواز به دست رژیم پهلوی که با عنوان «چهار شنبه سیاه» نامگذاری شده است صبح امروز در حسینیه اعظم اهواز برگزار می گردد.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد ۲۷ دی(چهارشنبه سیاه) روز حماسه مردم اهواز امروز 27 دیماه برگزار می شود.

این مراسم از ساعت ۹ در حسینیه اعظم اهواز به همت ستاد مردمی روز اهواز برگزار می گردد.

یاد آور می شود، درست يك روز پس از خروج‌ شاه در سال 57، نظاميان در اهواز فاجعه آفريدند. آنها كه با فرار شاه كاخ آمال و آروزهاي خود را به باد رفته مي‌ديدند با خروج از پادگان‌ها و حمله مسلحانه با تانك و ادوات زرهي، شهر و مردم بي‌دفاع را به خاك و خون كشيدند.

پيش از ظهر روز چهارشنبه ۲۷ دي ماه ۱۳۵۷، نظاميان در خيابان‌هاي اصلي اهواز به تظاهرات و حمايت از شاه پرداختند. تيراندازي‌هاي نظاميان به سوي مردم آغاز شد و ده‌ها نفر كشته و زخمي شدند. تيراندازي در خيابان‌هاي نادري، پهلوي، سي‌متري و رضاشاه ادامه داشت. نظاميان به حسينيه اعظم و دانشگاه‌ جندي‌شاپور هجوم آوردند و زخميان زيادي به بيمارستان‌ها و مراكز درماني منتقل شدند. صداي تيراندازي در خيابان‌هاي اهواز بلند بود؛ نظاميان خواستار بازگشت شاه بودند.

از ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه، تانك‌ها وارد خيابان‌ها شده و مغازه‌ها و اتومبيل‌ها را به آتش كشيدند. هجوم وحشيانه نظاميان طرفدار شاه خائن تلفات بسياري به همراه داشت. حادثه خونين چهارشنبه ۲۷ دي‌ماه ۱۳۵۷ در اهواز بيش از صدنفر كشته و زخمي بر جاي گذاشت. زد و خوردها در اهواز در اين روز ۲۲ كشته و حدود ۸۰ مجروح داشت.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.