روند رسانه ملی در جذب مخاطب چگونه است؟

نگاهی گذرا بر عملکرد صدا و سیما؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 26 دى, 1396 - 10:30
در آخرین نظرسنجی سازمان صداوسیما،21 سریال جدید و تکراری بررسی شده اند که در میان سریال جدید «لیسانسه ها2»توانسته است رضایت 84.9 درصد از بینندگان را کسب کند.

سرویس حاشیه نگاری: زمانی که سرافراز از صدا و سیما رفت و علی عسگری بجای وی منصوب شد بسیاری از کسانی که سوابق رئیس جدید صدا وسیما را می دانستند بر این باور بودند که در زمان مدیریت وی صدا و سیما تحولات مثبت زیادی را خواهد داشت.

اما هرچه از آن گذشت تفاوت محسوسی را در رسانه ملی شاهد نبودیم جز اختصاص بیشتر آنتن مهمترین رسانه کشور به پیام های بازرگانی و پایین آمدن کیفیت برنامه های صداوسیما.

نکته دیگری که وجود دارد عملکرد ضعیف رسانه ملی در زمان های حساس و تاثیرگذار مثل همین اغتشاشات اخیر در برخی از شهرها که صدا و سیما بعد از چند روز آنهم به صورت کلیشه ای به موضوع اغتشاشات پرداخت که آنهم نتوانست رضایت مخاطب را جلب کند.

حالا باز هم برگردیم به مسئله شبکه های معاند ماهواره ای و همچنین شبکه های گسترده اجتماعی که دنبال اخلال در امنیت ملی کشورهستند و از اب گل‌آلود ماهی میگیرند. در همین قضیه اغتشاشات اخیر بخاطر پوشش ضعیف رسانه ای این مسئله عده ای اخبار را از رسانه های مختلف ضد ایرانی دنبال می کردند.

اگر به بررسی این مسئله بپردازیم خواهیم دید که روند رسانه ملی نه تنها بر جذب مخاطب استوار نیست بلکه با عملکرد خود روز به روز در حال ریزش مخاطب است.

در همین نظر سنجی اخیر صدا و سیما نیز منفعل بودن رسانه ملی بخوبی به چشم می خورد. دراین نظرسنجی 21 سریال جدید و تکراری بررسی شده اند که در میان سریال جدید «لیسانسه ها2»توانسته است رضایت 84.9 درصد از بینندگان را کسب کند.

نکته جالب توجه در این نظر سنجی ایستادن سریال «یوسف پیامبر» به کارگردانی زنده یاد فرج الله سلحشور در رتبه دوم است که نشان می دهد پس از گذشت یک دهه و بازپخش های چندین باره مردم همچنان نسبت به این  اثر اقبال دارند. رتبه سوم این نظرسنجی نیز متعلق به«دیوار به دیوار»ساخته سامان مقدم است که در حال حاضر از شبکه تماشا پخش می شود.

در بررسی این نظرسنجی 4 سریال جدید از شبکه های اصلی سه،پنج و یک پخش شده اند. پربیننده ترین سریال لیسانسه ها2 بوده که با 84.9 درصد بیننده در رتبه نخست قرار گرفته ، رتبه دوم نیز به سریال «در جستجوی آرامش» به کارگردانی سعید سلطانی رسیده که از شبکه پنج پخش شده و توانسته 88.6 درصد رضایت بینندگان را از آن خود کند. سریال «سایه بان» ساخته برادران محمودی نیز با 89.7 درصد رضایت بینندگان در رتبه سوم قرار دارد. نکته قابل توجه در این نظرسنجی حضور سریال شبکه یک با نام «زیبا شهر» در پله هفدهم این نظرسنجی است.در این نظرسنجی رتبه نخست در میان آثار تکراری به یوسف پیامبر(ع) با 95.2 درصد رضایت اختصاص دارد و دیوار به دیوار و دزد و پلیس نیز سریال های دیگر درپله های بعدی هستند.

در نهایت 20 سریال این نظرسنجی بدون در نظر گرفتن شبکه و جدید یا تکراری بودن به این شرح است:

۱- لیسانسه‌ها ۲ با ۸۴.۹ درصد میزان رضایت (سه)

۲- یوسف پیامبر(ع) با ۹۵.۲ درصد میزان رضایت (تماشا)

۳- دیوار به دیوار با ۸۴ درصد میزان رضایت (تماشا)

۴- دزد و پلیس با ۸۴.۳ درصد میزان رضایت (آی فیلم)

۵- ماه و پلنگ با ۹۳ درصد میزان رضایت (آی فیلم)

۶- افسانه جومونگ با ۸۳.۳ درصد میزان رضایت (تماشا)

۷- در جستجوی آرامش با ۸۸.۶ درصد میزان رضایت (پنج)

۸- هشدار برای کبرا ۱۱ با ۷۶.۹ درصد میزان رضایت (تماشا)

۹- سایه‌بان با ۸۹.۷ درصد میزان رضایت (دو)

۱۰- کیمیا با ۷۲.۹ درصد میزان رضایت (افق)

۱۱- باغ سرهنگ با ۹۱.۴ درصد میزان رضایت (نسیم)

۱۲- شهریار با ۸۴.۴ درصد میزان رضایت (آی فیلم)

۱۳- سه دونگ سه دونگ با ۷۲ درصد میزان رضایت (شما)

۱۴- باجناق‌ها با ۶۸.۳ درصد میزان رضایت (آی فیلم)

۱۵- پرستاران با ۸۷.۸ درصد میزان رضایت (یک)

۱۶- خانه پدری با ۸۴.۸ درصد میزان رضایت (آی فیلم)

۱۷- زیباشهر با ۶۰ درصد میزان رضایت (یک)

۱۸- قصه‌های تا به تا با ۷۹.۳ درصد میزان رضایت (آی فیلم)

۱۹- باجناقلار با ۶۲ درصد میزان رضایت (شما)

۲۰- متشکرم با ۶۹.۲ درصد میزان رضایت (تماشا)

۲۱- دوردستها با ۷۲.۹ درصد میزان رضایت (تماشا)

اما موضوع دردناکی که امروزه حس می شود فیلم های واقعا بی کیفیتی است که از قاب تلویزیون شاهد هستیم. زمان زیادی از فیلم های خوب که از تلویزیون شاهد بودیم می گذرد . هر چند شبکه نسیم موفقیت نسبی در جذب مردم در زمینه سرگرمی داشته است اما بقیه شبکه ها نتوانستند نیاز مردم به سریال های خوب و فاخر را ارضا کنند. آن هم زمانی که شبکه های ماهواره ای فعالیت خود را حسابی در این حوزه افزایش داده اند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.