جشنواره‌ای برای سوق‌دادن بسیجی‌ها به حوزه فرهنگ/ 72 هزار اثر به «مدرسه عشق» رسیدند

در نشست رسانه‌ای جشنواره «مدرسه عشق» مطرح شد:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 29 آبان, 1396 - 13:15
احمد مداحی گفت: با توجه به آمار آثار دریافتی در سال‌های گذشته برای امسال پیش‌بینی دریافت حدود 30 هزار اثر را داشتیم که دریافت این تعداد از آثار ما را شگفت‌زده کرد و باعث شد روند داوری جشنواره طولانی‌تر شود.

به گزارش حلقه وصل، نشست خبری پنجمین جشنواره تولیدات فرهنگی هنری پایگاه‌های مقاومت بسیج سراسر کشور «مدرسه عشق» در مرکز تخصصی هنرهای بسیج برگزار شد.

در این نشست احمد مداحی دبیر اجرایی جشنواره «مدرسه عشق» گفت: فراخوان پنجمین جشنواره تولیدات فرهنگی هنری پایگاه‌های مقاومت بسیج سراسر کشور «مدرسه عشق» از مهرماه سال گذشته آغاز شد و تا پایان دی‌ماه سال جاری بیش از 72 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

وی افزود: با توجه به آمار آثار دریافتی در سال‌های گذشته برای امسال پیش‌بینی دریافت حدود 30 هزار اثر را داشتیم که دریافت این تعداد از آثار ما را شگفت‌زده کرد و باعث شد روند داوری جشنواره طولانی‌تر شود.

مداحی ادامه داد: از مجموع آثار دریافتی، 12 هزار اثر با موضوعات غیرمرتبط با جشنواره بود که از مرحله داوری خارج شدند.

وی درباره آمار دریافت آثار در بخش‌های مختلف بیان کرد: در بخش تجسمی بیش از 33 هزار اثر، در بخش ایده فعالیت‌های پایگاهی بیش از 20 هزار اثر، در بخش هنرهای تصویری و نمایشی بیش از 100 اثر، در بخش کتاب و شعر بیش از 2 هزار اثر و در بخش موسیقی و سرود بیش از هزار اثر به دبیرخانه جشنواره «مدرسه عشق» ارسال شد.

 دبیر اجرایی جشنواره «مدرسه عشق» با اشاره به شرکت هنرمندان مبتدی در این جشنواره گفت: در کنار آثار هنرمندان تازه‌کار، برخی آثار فاخر نیز وجود دارد که این مسئله، داوری جشنواره را با دشواری مواجه می‌کند؛  در این جشنواره داوران، محدودیت‌های شهرستان‌ها و روستاها را لحاظ می‌کنند تا داوری جشنواره عادلانه باشد.

وی درباره اسامی دبیران بخش‌های مختلف این جشنواره گفت: در بخش موسیقی و سرود محمد گلریز، در بخش نشر و کتاب میثم نیلی، در بخش هنرهای تجسمی سیدمسعود شجاعی، در بخش ایده فعالیت پایگاهی سیدمحمدرضا حسینی و در بخش هنرهای تصویری و نمایشی سلیم غفوری دبیری هیئت داوران این جشنواره را بر عهده دارند.

مداحی تاکید کرد: اختتامیه جشنواره «مدرسه عشق» روز چهارشنبه مورخ 1 آذرماه در لانه جاسوسی با حضور شخصیت‌های لشکری و کشوری و با سخنرانی سردار غیب‌پرور و استاد رحیم‌پور ازغدی برگزار و از رسانه ملی پخش خواهد شد. 

در ادامه محمد گلریز دبیر بخش موسیقی جشنواره «مدرسه عشق» گفت: پنجمین جشنواره تولیدات فرهنگی هنری مدرسه عشق نسبت به سال‌های قبل از نظر کمی و کیفی رشد چشمگیری داشته است؛ در بخش موسیقی، آثار از نظر محتوایی و موسیقایی پررنگ تر بود.

وی با اشاره به محدودیتِ امکاناتِ شرکت‌کنندگان در جشنواره «مدرسه عشق»گفت: با این وجود ارزش ایده‌ها بسیار بالاست و ملودی‌هایی را شنیدم که برای خودم بسیار جالب بود؛ بسیاری از این آثارِ خوب از شهرستان‌ها و روستاها و توسط افرادی ارسال شده بود که در زمینه موسیقی آموزش ندیده‌اند؛ ما چنین سرمایه‌های عظیم و استعدادهای خلاقی را در کشور داریم اما به دلیل کمبود امکانات نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

در این نشست مهدی آذرپندار دبیر بخش فیلم و نمایش جشنواره «مدرسه عشق» گفت: کشور ما کشور جشنواره‌های فرهنگی و هنری است؛ صرف نظر از ارزیابی خروجی جشنواره «مدرسه عشق» لزوم فرهنگی‌شدن پایگاه‌های بسیج در سراسر کشور احساس می‌شود؛ با وجود این که مدت زیادی است که پایگاه های بسیج خط مشی فرهنگی گرفته‌اند اما هنوز هم زمانی که نام بسیج شنیده می‌شود مفهوم فرهنگ به ذهن مردم متبادر نمی‌شود.  

وی ادامه داد: «مدرسه عشق» جشنواره‌ای برای کشف و باروری استعدادهای خلاق اعضای پایگاه‌های بسیج در سراسر کشور است؛ سالیانه حدود 50 اثر از تولیدات پایگاه‌های بسیج با نام پایگاه در صدا و سیما پخش می‌شود که این آثار از طریق جشنواره «مدرسه عشق» شناسایی شده‌اند و افراد در همین پروسه آموخته‌اند که چگونه نماهنگ بسازند.

آذرپندار درباره ماموریت اصلی جشنواره «مدرسه عشق» اذعان کرد: سوق‌دادن بسیجی‌ها به حوزه فرهنگ، ماموریت اصلی ماست و انشاالله تلاش‌های ما در همین راستا به نقطه‌ای برسد که فقط خروجی فرهنگی داشته باشیم.

وی با بیان این که آمار مستندسازی در پایگاه های بسیج سراسر کشور رضایت‌بخش است گفت: در حوزه سرود و موسیقی نیز آثار در سطحی است که نمی‌توانیم نام آماتور را بر آن بگذاریم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.