تنها شاهد ایرانی ظهور امام زمان قلابی در سال 1358 خاطرات خود را در «آخرین مسیح» بازگو می کند

به کارگردانی «سید سعید صدر زاده»؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 29 آبان, 1396 - 11:30
ساخت مستند بلند «آخرین مسیح» به کارگردانی «سید سعید صدر زاده» همچنان ادامه دارد و با تصویربرداری بخش های جدید این اثر مستند، تنها شاهد ایرانی ظهور امام زمان قلابی در سال 1358 خاطرات خود را از این واقعه در مقابل دوربین بازگو می کند.

به گزارش حلقه وصل، «آخرین مسیح» مستندی بلند است که با موضوع بررسی آراء مشترک میان اهل سنت و شیعیان درخصوص مسئله ظهور ساخته می‌شود. چهره‌های مهم و معتبر اهل سنت در این اثر به بیان دیدگاه های خود درباره ظهور حضرت مهدی (عج) پرداخته اند و حالا در تازه ترین مرحله از این پروژه «شیخ عبدالعزیز قاضی زاده» عالم بزرگ شوافع استان فارس و امام جمعه اهل سنت اوز در مقابل دوربین خاطرات خود از تصرف مسجدالحرام در 20 نوامبر 1979 برابر با 29 آبان 1358 توسط «محمد عبدالله القحطانی» امام زمان قلابی و یارانش را بیان می کند.

تصرف مسجدالحرام در 20 نوامبر 1979 برابر با 29 آبان 1358 پس از حمله واشغال مسجد الحرام و گروگانگیری حجاج توسط یک گروه مسلح بنیاد گرای اسلامی مخالف دولت عربستان سعودی صورت گرفت. این گروه معتقد بودند که محمد عبدالله القحطانی منجی اسلام یا همان مهدی می‌باشد. وهمه باید از او اطاعت کنند.

این اتفاق بسیاری از مسلمانان را شوکه کرد بسیاری ازحجاج به گروگان گرفته شدند و تعدادی از گروگانگیران، نیروهای امنیتی وگروگانها در تیراندازی‌های طرفین درگیری برای بازپس گیری مسجد کشته شدند. دولت عربستان پس از این حادثه سختگیری‌های مذهبی را افزایش داد.

شیخ عبدالعزیز قاضی زاده از مهم ترین علمای شافعی مذهب در بخش مرکزی کشور است.وی تحصیل کرده دانشگاه علوم انسانی مدینه و مکه است و پیش از انقلاب اسلامی در آنجا تحصیل می کرد و جزو معدود فارغ التحصیلان ایرانی این مدارس است. وی در سال 1358 شاهد واقعه گروگان گیری در مسجد الحرام و سپس حمله سعودی ها به القحطانی و قتل وی در مسجد الحرام بوده و برای اولین بار این خاطرات را در مستند فوق بیان می کند.

«سید سعید صدر زاده» نویسنده و کارگردان حوزه تئاتر و تلویزیون و سازنده این اثر مستند تحصیل کرده علوم دینی است. وی پیش از این تجربه ساخت آثار مختلفی با موضوع علمای اهل سنت را داشته است. «مرحوم حاج محمد آخوند عابدی کُر» امام جمعه بندر ترکمن و «مولانا سیدعبدالرحمن ملازهی بزرگ احناف ایران و امام جمعه چابهار» از دیگر شخصیت های حاضر در این اثر هستند.

این اثر مستند به صورت سفرنامه‌ای و در جغرافیایی به گستره ایران تولید می‌شود. شهرهای چابهار، زاهدان، ارومیه، سنندج، تربت جام، بندر ترکمن و بندر عباس برخی از مقصدهای سازندگان این اثر برای ملاقات با علمای اهل سنت و ضبط تصاویر هستند.

این فیلم مستند بر اساس پژوهش مشترک «سید سعید صدرزاده و مرجان اکبری» با حضور این عوامل تولید خواهد شد:

مشاور پروژه: دکتر عبدالحمید طالبی ـ تصویربردار: سینا اقبال نیک ـ صدا بردار: علیرضا توکلی ـ تدوین:

سیدسعید صدرزاده، سجاد محشون،شیرزاد احمدی ـ موسیقی: مجید رضازاده ـ خوانندگان: گروه همسرایی محراب ـ گرافیست: روح الله حسین زاده قالهری، مجتبی عابدینی (حرا) ـ دستیاران تصویر: مهرداد اقبالی محمد فارغ‌زاده ـ تولید: عرفان صفری ـ مجری طرح: «موسسه فرهنگی هنری تصویر آفتاب سرخ» و «موسسه فرهنگی سنت»

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.