شخصیت رهبری واجد ابعاد متنوع و جامعی است/ رهبر انقلاب در موضوع‌شناسی فقه بسیار سرآمد است

آیت الله رشاد:
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 25 مهر, 1396 - 10:00
رئیس حوزه‌ علمی امام رضا(ع): رهبر معظم انقلاب دارای جامع‌نگری عجیبی است، که از فقه گرفته تا تاریخ، هنر، ادبیات،‌کلام و... را شامل می‌شود.

به گزارش حلقه وصل، همایش زعیم ذوفنون با محوریت رونمایی از کتاب منظومه فکری آیت الله خامنه‌ای با حضور علی‌اکبر ولایتی، فرهاد رهبر، غلامعلی حداد عادل، علی اکبر رشاد، عبدالحسین خسروپناه و جمعی از اساتید و بزرگان عرصه علم و فرهنگ از حوزه و دانشگاه امروز (دوشنبه 24 مهر) در سازمان مرکزی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار شد.

آیت الله رشاد در این همایش گفت: رهبر معظم انقلاب شخصیتی است استثنایی که هم از طرف مادری و هم از طرف پدری به نسب اشخاص بزرگی در طول تاریخ متصل هستند. برای نمونه ایشان با فیلسوف و متکلف عظیم الشان جهان اسلام مرحوم میرداماد استرآبادی نسبت دارند. همچنین ایشان دارای ذهنی منسجم و حافظه‌ای نیرومند هستند. رهبر معظم انقلاب در سنین بسیار کم (18 سالگی) در درس خارج حضرت آیت الله بروجردی شرکت می‌کردند. ایشان شاگردی بزرگانی نظیر علامه طباطبایی، امام راحل، شیخ مرتضی حائری یزدی، آیت الله میلانی، شیخ مجتبی قزوینی و... را کرده‌اند و عصاره مکتب فکری این بزرگان محسوب می‌شوند. 

استاد درس خارج حوزه علمیه گفت: شخصیت رهبری واجد ابعاد متنوع و جامعی است که می‌توان آن را به نوعی  حضرت امیر(ع) تشبیه کرد. ایشان در فقه فقیهی جامعه‌نگر و نواندیش است. در حوزه کلام دارای دیدگاهی نو هستند و برای نمونه اثر موجز طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن ایشان ظرفیت این را دارد که منبعی اصلی برای دایره‌المعارفی در این زمینه محسوب شود. علاوه بر این حوزه‌ها ایشان در حیطه تاریخ غرب و به خصوص تاریخ معاصر آن درک دقیق و مطالعه عمیقی دارند. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در ادبیات بسیار متبحر هستند و به اشعار عربی تسلط کافی دارند.

رئیس حوزه‌های علمی تهران با بیان ویژگی‌های فقهی رهبری بیان داشت: برخی از ویژگی‌های فقهی رهبر معظم انقلاب عبارت است از نظام‌مند دیدن فقه، نگاه حکومتی به فقه (یعنی نگاه گره‌گشا به فقه)، موضوع شناسی، پویایی و جمودگریزی، جهان اندیشی در فقه، نگاه به حیثیت اسلام در صدور فتوا، روزآمدی نظراتی که ایشان به آنها ورود می‌یابند و ... بنده ضمن احترام به تمام مراجع عظیم و شان قم و با همه عظمت و کرامتی که این بزرگان دارند باید بگویم رهبر معظم انقلاب در موضوع شناسی در فقه بسیار سرآمد است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.